چرا برگ فیلودندرون قهوه ای می شود؟

فیلودندرون از محبوب‌ترین و ارزشمندترین گیاهان آپارتمانی است که برگ‌های بزرگ و منحصربه‌فردی دارد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای این گیاه رخ می‌دهد، قهوه ای شدن ناگهانی برگ‌هایش است که باید در اسرع‌وقت جهت یافتن منشأ مشکل و رفع آن اقدام کرد. در این مقاله، علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون را بررسی کرده و راه‌های رفع این مشکل را شرح خواهیم داد. بخش سؤالات متداول را در پایان مقاله از دست ندهید.

آیا قهوه ای شدن برخی از برگ‌های فیلودندرون طبیعی است؟

قهوه ای شدن نوک برگ های فیلودندرون

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه برای علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون پاسخ بدهیم، باید بگوییم بستگی دارد که کدام برگ‌های گیاه شروع به قهوه‌ای شدن کرده‌اند. اگر به‌دلیل افزایش سن گیاه و رشد آن برگ‌های پایین‌تر شروع به قهوه‌ای شدن یا ریزش کردند، این روند فرایندی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. این اتفاق بیشتر به‌دلیل سن بالای برگ گیاه و بلوغ آن رخ می‌دهد که کاملاً طبیعی است.

به‌خاطر داشته باشید که وقتی فیلودندرون شما رشد برگ جدید را شروع می‌کند، به مقدار انرژی و مواد مغذی بیشتری برای کمک به رشد بخش‌های جدید نیاز دارد. به عبارت ساده‌تر، گیاه تمرکز خود را از نگه‌داری و رشد برگ‌های قدیمی برداشته و روی رشد بخش‌های جدید تمرکز می‌کند.

بیشتر بخوانید: اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

مهم‌ترین علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون چیست؟

چرا برگ فیلودندون قهوه ای می شود

برای علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون دلایل مختلفی وجود دارد که می‌توان از مهم‌ترین آن‌ها به کمبود رطوبت، آبیاری بیش از حد، آفات، کوددهی بیش از حد و … اشاره کرد. برگ‌های قهوه‌ای موجب اختلال در فتوسنتز می‌شوند و گیاه فیلودندرون شما را دچار ضعف می‌کنند. همواره به‌خاطر داشته باشید که قهوه‌ای شدن برگ‌ها به‌طور کامل نشان‌دهنده این نیست که گیاه شما در حال مرگ است؛ اما باید این نشانه را جدی بگیرید و در اسرع‌وقت جهت پیدا کردن ریشه مشکلات و حل آن‌ها اقدام کنید.

در ادامه مقاله، مهم‌ترین علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون را بیان می‌کنیم:

1. مشکلات آبیاری

مشکلات آبیاری را می‌توان رایج‌ترین علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون دانست. این گیاه به رطوبت نسبتاً ثابتی برای رشد نیاز دارد و نباید خاک آن به‌طور دائم مرطوب نگه داشته شود. وقتی محیط رشد برای مدت طولانی خشک شود، گیاه دچار تنش کم‌آبی شده و لکه های قهوه ای روی برگ فیلودندرون به‌وجود می‌آید. بهتر است اجازه دهید خاک گلدان شما به مدت یک روز خشک شود و سپس برای آبیاری آن اقدام کنید.

همچنین اگر بیش از حد گیاه فیلودندرون را آبیاری کنید، خاک گلدان اشباع شده و این کار تمامی حفره‌های هوا بین ذرات خاک را پر از آب می‌کند. نتیجه این امر شرایط تنفس بی‌هوازی را برای گیاه فراهم می‌کند که این شرایط می‌تواند مرگ گیاه را به‌دنبال داشته باشد. در شرایط بی‌هوازی، گیاه به اکسیژن موردنیاز برای تنفس خود دسترسی ندارد و درنهایت تمامی این زنجیره اتفاقات، منجر به پوسیدگی ریشه و سپس قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود.

2. مشکلات کوددهی

ممکن است عجیب به‌نظر برسد، اما گاهی اوقات کوددهی مانند کوددهی در زمستان نیز می‌تواند علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون باشد. کوددهی گیاه باید در بازه‌های زمانی معین و به میزانی مناسب انجام شود. همواره به‌خاطر داشته باشید که باقی‌ماندن بقایای کوددهی یکی از اصلی‌ترین عوامل قهوه‌ای شدن برگ‌های فیلودندرون به‌شمار می‌آید؛ بنابراین، بهتر است دو تا سه روز بعد از کود دادن به گیاه، بقایای کوددهی را از گلدان خارج کنید تا ریشه‌های گیاه اصطلاحاً دچار سوختگی نشوند.

از طرف دیگر، کمبود مواد غذایی نیز می‌تواند روند قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه را تسریع کند؛ زیرا گیاه برای تکامل و رشد خود به عناصر مغذی نیاز دارد و زمانی که نتواند این مواد را از بستر کشت دریافت کند، شروع به تجزیه برگ‌های پایین‌تر می‌کند تا بتواند عناصر موردنیاز رشد خود را فراهم کند. هرچقدر برگ‌های جوان‌تر گیاه با سرعت بالاتری روند قهوه‌ای شدن را در پیش بگیرند؛ یعنی فیلودندرون شما دچار کمبود عناصر غذایی بیشتری است.

3. مشکلات خاک

مشکلات خاکی سومین علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون به‌شمار می‌آید. اگر خاک گلدان گیاه زهکشی مناسبی نداشته باشد، بستر کشت به‌طور دائم مرطوب می‌‌ماند و تخلخل خاک از بین می‌رود. این کار موجب پوسیدگی ریشه شده و زمینه رشد انواع بیماری‌های قارچی و آفت‌ها را فراهم می‌آورد.

4. مشکلات رطوبت محیط

ازآنجایی‌که فیلودندرون‌ها گیاهان گرمسیری هستند، به‌طور طبیعی رشد در محیط‌های مرطوب را دوست دارند. اگر رطوبت اطراف گیاه کم باشد، فیلودندرون در شرایط تنش‌زا قرار گرفته و علائمی همچون لکه‌های قهوه‌ای و قهوه‌ای شدن یک سمت برگ ظاهر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت از علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون می‌توان به مشکلات رطوبت محیط اشاره کرد.

علاوه‌بر موارد بالا، تجمع گردوغبار روی شاخ و برگ‌های گیاه می‌تواند جذب رطوبت را دچار مشکلات جدی کند.

بیشتر بخوانید: علت باز نشدن برگ فیلودندرون

نگاهی اجمالی بر علت قهوه ای شدن برگ گیاه فیلودندرون

دلیل تغییر رنگ برنگ فیلودندرون

به‌طورکلی می‌توان علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون را در ۴ عامل اصلی خلاصه کرد:

  • مشکلات آبیاری
  • مشکلات کوددهی
  • مشکلات بستر کشت
  • عدم وجود رطوبت کافی اطراف گیاه

آبیاری بیش از حد زمینه پوسیدگی ریشه را فراهم می‌سازد و گیاه را به‌سمت شرایط خطرناک بی‌هوازی سوق می‌دهد. باقی ماندن بقایای کوددهی می‌تواند ریشه را بسوزاند و کمبود عناصر لازم زمینه قهوه‌ای شدن، ظهور لکه های قهوه ای روی برگ فیلودندرون و تجزیه بخش‌های جوان‌تر را فراهم می‌کند.

عدم وجود تخلخل کافی و عدم زهکشی مناسب بستر کشت می‌تواند موجب حفظ رطوبت طی بازه‌های زمانی طولانی‌مدت شود که این مجموعه رخدادها زمینه قهوه‌ای شدن برگ گیاه، پوسیدگی ریشه و رشد آفات و بیماری‌های قارچی را فراهم می‌کند. امیدواریم با نگارش این مقاله، به تمامی سؤالات شما پیرامون علت قهوه ای شدن برگ گیاه فیلودندرون پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول درباره علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون

چگونه می‌توان از قهوه‌ای شدن برگ‌های فیلودندرون جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از این اتفاقات دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:
تنها زمانی که دو سانتی‌متر ابتدایی خاک خشک شد، جهت آبیاری گلدان اقدام فرمایید.
ترکیب خاک باغچه و پیت ماس یا کوکوپیت بستر کشت مناسبی برای رشد گیاه فیلودندرون فراهم می‌کند. گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشد؛ به‌گونه‌ای که آب اضافه از ته گلدان خارج شود.
استفاده از کود NPK 20 – 20- 20 برای این گیاه مناسب است. کوددهی را در فصل‌های رشد هر ماه یک‌بار و در فصل‌های سرد سال هر دو ماه یک‌بار انجام دهید.
برگ‌های گیاه را روزانه به‌وسیله یک دستمال نخی مرطوب تمیز کنید.
همچنین بهتر است روزانه ۳ تا ۴ مرتبه به‌وسیله اسپری روی برگ‌های گیاه آب بپاشید.

چگونه علت قهوه ای شدن برگ فیلودندرون را تشخیص دهیم؟

در ابتدای امر، باید ریشه‌های گیاه را چک کنید. گیاه را به‌آرامی از گلدان خارج کنید و خاک اطراف ریشه را بتکانید، ریشه‌ها را از نظر پوسیدگی چک کنید و اگر ریشه‌ها قهوه‌ای شده و حالتی نرم به خود گرفته بودند، باید خاک و گلدان گیاه را عوض کنید. سپس دوره کوددهی و میران آن را چک کنید و خاک گلدان را از نظر وجود آفات بررسی کنید.

منبع: gardeningknowhow

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *