رایج‌ترین اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

زمستان فصل خواب و کاهش فعالیت‌های حیاتی گیاه است و عموما گیاهان به مراقبت بسیار خاصی در این بازه زمانی نیاز ندارند؛ اما باورها و اشتباهات رایجی در بین عموم مردم وجود دارد که انجام آن‌ها موجب مرگ ناگهانی گیاه یا کاهش قدرت رشد آن می‌شود. در این مقاله، به معرفی مهم‌ترین اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان می‌پردازیم که قدرت رویش مجدد گیاه را در فصل رشد از آن سلب می‌کنند؛ بنابراین، برای داشتن گیاهی سالم و شاداب در فصل بهار و تابستان، نکات مهم نگهداری از گیاه آپارتمانی در زمستان و اشتباهات آن را از دست ندهید.

۱. آبیاری بیش از حد گیاه

گلدان هایی لب پنجره

از جمله اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان می‌توان به آبیاری بیش از حد گیاه اشاره کرد. صرف‌نظر از زمان سال، آبیاری بیش از حد گل و گیاه آپارتمانی می‌تواند زمینه بروز مشکلات جبران‌ناپذیری ناشی از اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان از جمله پوسیدگی ریشه را فراهم کند. به‌خاطر داشته باشید که این امر در فصل زمستان مشکلات جدی‌تری را ایجاد می‌کند. افراد به آبیاری منظم گیاهان در طول فصل‌های تابستان و بهار عادت دارند و همین روند را در فصل‌های پاییز و زمستان نیز ادامه می‌دهند؛ اما شایان ذکر است که فعالیت گیاه در فصل‌های سرد سال به‌شدت کاهش پیدا کرده و نیاز به آبیاری دائم و منظم ندارد. همچنین به‌یاد داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید گیاه خود را با آب سرد آبیاری کنید. بهتر است برای جلوگیری از بروز پوسیدگی ریشه، تعداد دفعات آبیاری در فصل پاییز به یک‌سوم و در فصل زمستان به یک‌چهارم کاهش یابد.

۲. وجود هوای خشک اطراف گیاه

گلدان هایی سفید و زرد لب پنجره در حال نور گرفتن

نگهداری گیاه در هوای خشک، یکی دیگر از اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان به‌شمار می‌آید که می‌تواند زمینه تنش‌های خشکی متعدد را فراهم کند. در فصول سرد سال، خصوصا فصل زمستان، به‌دلیل روشن بودن دائمی سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری و شوفاژ‌ها، فضای خانه گرم شده و رطوبت به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. درست در همین زمان است که برگ‌های گیاه به‌دلیل تعرق بیش از حد دچار خشکی می‌شوند و علائمی همچون قهوه‌ای شدن نوک برگ، ترد و شکننده‌شدن بافت برگ را بروز می‌دهند. بهتر است یک سینی حاوی سنگ‌ریزه را در زیر گیاه قرار داده و روی آن‌ها به‌طور دائم آب بریزید. می‌توانید یک سینی را به همین روش آماده کنید و گلدان‌های‌تان را دور آن بچینید؛ اصطلاحا به این کار «ساخت جزیره» گفته می‌شود.

۳. جمع‌شدن گردوغبار روی گیاه

گلدان هایی سفید در تراس با هوای برفی

طی فصل‌های بهار و تابستان، افراد به نظافت و زدودن گردوغبار از گیاه اهمیت می‌دهند؛ اما با شروع فصل سرما و کاهش رشد گیاه، این امر کمتر دنبال می‌شود. تمیز نکردن سطوح برگ‌ها و ساقه گیاه یکی دیگر از اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان است. بهتر است روزانه به کمک یک دستمال نخی مرطوب، به زدودن گردوغبار از روی گیاه بپردازید. وجود این ذرات می‌تواند دریچه‌های تبادل گرمایی و رطوبت گیاه را مسدود کند و زمینه هجوم کنه‌های عنکبوتی را فراهم سازد.

۴. قرار‌دادن گیاهان نزدیک به دریچه‌های گرمایشی و پنجره‌ها

گلدان هایی قرمز کنار پنجره با هوای برفی

از جمله اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان می‌توان به قرار دادن گیاهان نزدیک به سیستم گرمایشی اشاره کرد. با شروع فصل زمستان و پاییز، سیستم‌های گرمایشی خانه‌ها فعال شده و در بعضی از مناطق واحدها مانند نزدیک شوفاژ، شومینه و بخاری دمای هوا بالاتر است.

به‌هیچ‌عنوان نباید گیاه را در کنار این وسایل گرمایشی قرار دهیم.

گرمای بیش از حد موجب پژمردگی گیاه شده و آب بافت‌های آن را تبخیر می‌کند. همچنین قراردادن گیاه در فضای سرد خانه نیز می‌تواند به آن شوک وارد کند و موجب یخ‌زدگی آب دیواره سلولی گیاهان شود؛ این یخ‌زدگی زمینه آسیب جدی بافت‌های گیاهی ازجمله برگ‌ها را فراهم می‌کند. نگهداری گیاه در مکان مناسب، مهم‌ترین شرط نگهداری گل و گیاه آپارتمانی در زمستان به‌شمار می‌آید.

۵. کود دادن مداوم به گیاه

دو گلدان با طرح سنتی پشت پنجره

گیاهان آپارتمانی همچون فیکوس در فصول سرد سال وارد دوره رکود رشدی خود یا اصطلاحا خواب زمستانه می‌شوند که در این بازه زمانی به مواد مغذی و آب کمتری نیاز دارند. کود دادن مداوم به گیاه یکی از رایج‌ترین اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان به‌شمار می‌آید و می‌تواند زمینه سوختگی و پوسیدگی ریشه را فراهم آورد؛ زیرا گیاه توانایی جذب عناصر غذایی این کود‌ها را در فصول سرد سال ندارد و این مواد در سطوح مختلف خاک باقی می‌مانند. تجمع این عناصر غذایی می‌تواند موجب سوختگی یا بروز علائمی همچون رگه‌های قرمز در برگ، تغییر رنگ برگ به قرمز و قهوه‌‌ای و… شود.

۶. عدم تابش نور کافی به عنوان اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

گلدانی نقره ای پشت پنجره با منظره و درختان برفی

بسیاری از افراد به‌دلیل کاهش رشد گیاهان در فصل زمستان، آن‌ها را به نقاط کم‌نورتر و تاریک‌تر خانه انتقال می‌دهند. این عمل کاملا اشتباه بوده و شما با انجام این کار زمینه تنش‌های نوری و کاهش فعالیت‌های فتوسنتزی گیاه خود را فراهم می‌کنید. اکثر گیاهان در فصول سرد سال نیز به آفتاب احتیاج دارند و بهتر است در نور غیرمستقیم آفتاب نگهداری شوند.

حتما بخوانید: برنامه نگهداری از گل های آپارتمانی

۷. قرار دادن گیاه بیرون از خانه

چندین گلدان پر از گل و گیاه در تراس

قراردادن گلدان گل‌ها در فضایی خارج از خانه (برای مثال در حیاط)، یکی از مخرب‌ترین اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان بوده که می‌تواند موجب مرگ ناگهانی گیاه شود. درواقع، با انجام این کار انواع تنش‌های دمایی، رطوبتی، نوری و… به‌صورت یک‌جا به گیاه وارد شده و زمینه مرگ کامل و ناگهانی گیاه را ایجاد می‌کند؛ بنابراین، به‌هیچ‌عنوان با شروع فصل سرما گیاه خود را به محیطی خارج از خانه انتقال ندهید.

کارهای اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

در این مقاله، مهم‌ترین شرط نگهداری از گیاهان آپارتمانی در زمستان را بیان کردیم و به شرح رایج‌ترین اشتباهات مراقبت از گیاه در این فصل پرداختیم. هرکدام از این اشتباهات، موجب کاهش قدرت رویش گیاه در فصول رشد شده و بعضی از آن‌ها مانند قراردادن گیاه خارج از فضای خانه موجب مرگ کامل و ناگهانی گیاه می‌شود. آیا مشکلی غیرمترقبه برای گیاه‌تان پیش‌آمده است؟ آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا از مشاوره‌های تخصصی تیم پشتیبانی بهره‌مند شوید. امیدواریم با نگارش این مقاله، به سؤال‌های شما درزمینه اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

آیا برگ‌های گیاه طی فصل زمستان می‌ریزند؟

کاهش رشد و ریزش بعضی از برگ‌های پیر (برگ‌های پایینی گیاه) در فصل زمستان امری رایج بوده و عموما نمی‌توان بروز این موارد را علائمی برای بیمار بودن گیاه تلقی کرد.

آبیاری گیاهان در فصل زمستان چگونه است؟

میزان آب موردنیاز گیاه در فصل زمستان کمتر از فصول گرم سال است؛ بنابراین بهتر است تعداد دفعات آبیاری گیاه در فصل زمستان به یک‌سوم تقلیل پیدا کند؛ اما حفظ تداوم آبیاری را فراموش نکنید.

آیا فصل زمستان زمان مناسبی برای تعویض گلدان گیاهان است؟

عموما انجام اموری همچون قلمه‌گرفتن و هرس بسته به نوع گیاه در فصل زمستان انجام می‌شود؛ اما تعویض گلدان یکی از اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان به‌شمار می‌آید؛ زیرا گیاه در این فصل در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد و نمی‌تواند خود را با شرایط جدید (گلدان جدید) به‌خوبی وفق دهد؛ بنابراین، نباید گلدان گیاه را در فصل زمستان تعویض کنید.

منبع: marthastewart

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *