نحوه قلمه زدن فیکوس لیراتا؛ ساده ترین روش

فیکوس لیراتا ازجمله چشم‌نوازترین گیاهان آپارتمانی است که می‌تواند به فضای خانه‌ها زیبایی ببخشد. به‌صورت کلی، این گل جزو گیاهانی به‌شمار می‌آید که رشد خوبی دارند؛ هرچند که این امر مستلزم نگه‌داری مناسب، نور عالی و آبیاری به‌موقع است.

اگر شما نیز به این نوع گل‌های آپارتمانی علاقه دارید، با این مقاله همراه ما باشید، زیرا در ادامه قصد داریم به بررسی نحوه قلمه زدن فیکوس لیراتا و چگونگی مراقبت از آن بپردازیم.

بررسی روش‌های قلمه زدن فیکوس لیراتا

اغلب افراد به‌درستی نمی‌دانند که زمان قلمه زدن فیکوس لیراتا کی هست؟ یا این‌که با چه روش‌هایی می‌توان این نوع گیاه را تکثیر کرد. در این بخش، به‌طور کامل روش‌های قلمه زدن گل فیکوس لیراتا را برای شما عزیزان ذکر می‌کنیم.

۱. گرفتن ریشه هوایی از فیکوس لیراتا

گرفتن ریشه هوایی از فیکوس لیراتا، ازجمله رایج‌ترین روش‌های قلمه زدن این گیاه است که به‌صورت زیر انجام می‌شود.

  • در این شیوه، ابتدا باید جوان‌ترین شاخه‌های گیاه فیکوس لیراتا را پیدا کنید و حدود ۲ بند انگشت از ساقه آن را در نظر بگیرید. (تفاوتی ندارد قسمت بالایی ساقه باشد یا قسمت پایینی آن) اگر در ناحیه موردنظر برگی قرار گرفته است نیز باید آن را قطع کنید.
  • در مرحله دوم، باید در بخش موردنظرتان از طریق یک چاقویی تیز، خراش‌هایی سطحی ایجاد کرده و پوست گیاه را جدا کنید.
  • بعد از ایجاد خراش، مخلوتی مساوی از کوکوپیت (بستر کشت گیاه مخصوص) پیت ماس (خزه اسفاگنوم) پلیت (کود مرغی) را تهیه کنید و مواد را از طریق گرافیت بال‌های کشاورزی به قسمت خراش‌خورده گیاه متصل کنید.
  • درنهایت، بعد از چندین روز آبیاری، ریشه جدیدی که از ساقه رشد کرده است را به‌طور کامل از پایه گیاه جدا کرده و آن را در گلدان جدیدی قرار دهید.

۲ نکته مهمی که باید درباره این شیوه تکثیر بدانید:

  1. بهترین زمان قلمه زدن فیکوس لیراتا به روش تکثیر هوایی، پاییز و بهار است.
  2. برای دریافت نتیجه‌ای عالی از این شیوه، باید صبور باشید تا ریشه‌دهی به‌طور کامل انجام شود.

این شیوه را به افراد عادی پیشنهاد نمی‌کنیم، زیرا راهکار نسبتاً سختی است و احتمالاً افراد ناآگاه در زمان انجام آن دچار خطاهای گوناگون می‌شوند.

۲. نحوه قلمه زدن فیکوس لیراتا در اب

نحوه قلمه زدن فیکوس لیراتا در آب روشی بسیار ساده و کم‌دردسر است که هرکسی توان انجام آن را دارد. برای تکثیر فیکوس لیراتا به این روش، تنها کافی است چند برگ بسیار جوان گیاه را جدا کرده و در گلدانی پرآب قرار دهید و هر روز یا هر ۲ روز آب آن را تعویض کنید. درنهایت، بعد از گذشته چند هفته، ریشه‌های جدیدی که رشد کرده‌اند را در گلدان‌ بکارید. اگر می‌خواهید این روند کوتاه‌تر باشد، برگ‌ها را قبل از قرار دادن در داخل آب، به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید.

۳. قلمه زدن فیکوس لیراتا از طریق ساقه

سومین شیوه قلمه زدن گل فیکوس لیراتا، از طریق ساقه انجام می‌شود. در این روش، باید چندین ساقه ۱۰ تا ۱۵سانتی‌متری از گیاه که از برگ و جوانه تشکیل شده‌اند را جدا کنید و آن را برای ۲۴ ساعت در سایه قرار دهید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت نیز ساقه‌ها را در آب یا خاک بگذارید تا ریشه‌های جدید رشد کنند. درنهایت نیز با کاشتن ساقه‌های ریشه‌دار در گلدان، فیکوس لیراتای دیگری برای شما رشد می‌کند.

نکات مهم رشد بهتر گیاه فیکوس لیراتا

بعد از بیان شیوه‌های تکثیر فیکوس لیراتا، وقت آن رسیده است که با نکات مراقبت فیکوس آشنا شوید. درغیراین‌صورت، قلمه‌های شما به‌خوبی رشد نمی‌کنند.

۱. نحوه آبیاری کردن

این گیاه برای زنده ماندن و رشد صحیح، باید سطحی مرطوب داشته باشد. البته نیاز به خیس بودن کامل خاک گلدان نیست، اما از خشک شدن کامل آن نیز جلوگیری کنید.

حتما بخوانید: راهنمای کامل آبیاری گل فیکوس

نکته دیگر این‌که بهتر است این گل را با آب ولرم آبیاری کنید، زیرا فیکوس لیراتا به گرما علاقه دارد. فراموش نکنید آب بیش از حد نیز مانند خشکی کامل به این گیاهان آسیب می‌زند. پس همیشه آب اضافی گلدان آن‌ها را دور بریزید.

۲. نحوه هرس کردن

به‌طورکلی، این نوع گل به هرس کردن مداوم نیاز ندارد، اما می‌توان با کوتاه کردن گاه‌به‌‌گاه ساقه‌ها و برگ‌هایش به رشد بهتر آن کمک کرد.

۳. کوددهی

افزودن کودهای همه‌منظوره به این گیاه در زمان‌های مناسب، موجب تقویت برگ‌ها و ساقه‌های آن می‌شود. ازاین‌رو، افراد می‌توانند هر دو هفته یک‌بار گل خود را با کودهای مرغوب تغذیه کنند. (این گیاه در فصل زمستان نیازی به کوددهی ندارد).

۴. نوردهی

فیکوس لیراتا جزو گیاهانی است که برای رشد مناسب به نور زیاد احتیاج دارد. بنابراین، باید از قبل این موضوع را در نظر داشته باشید. توصیه می‌شود گیاه را در همه فصول در نزدیکی پنجره‌ها قرار دهید تا نور کافی به آن برسد.

۵. خاک مغذی

خاکی که گل فیکوس لیراتا را در آن می‌کارید، باید کاملاً مغذی باشد. درحال‌حاضر، بهترین خاک برای این گل، ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است. از قرار دادن این گیاه درون گلدان‌هایی با خاک رس یا کاکتوس نیز پرهیز کنید، زیرا موجب نابودی ریشه آن می‌شود.

۶. دمای مناسب

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که به رشد عالی این نوع گل آپارتمانی کمک می‌کند دمای مناسب است. گل‌های فیکوس لیراتا را در دمای ۱۶ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا همیشه سرزنده و سالم بمانند.

سوالات متداول

زمان قلمه زدن فیکوس لیراتا کی هست؟

به‌صورت کلی، بهترین زمان قلمه زدن فیکوس لیراتا اوایل بهار است.

ساده‌ترین روش قلمه زدن گل فیکوس لیراتا چیست؟

ساده‌ترین روش تکثیر این گیاه، قلمه برگ است.

توصیه انتهایی ما به شما خوانندگان عزیز

در این مقاله، به بررسی روش‌های قلمه زدن فیکوس لیراتا پرداختیم. هرچند که شما می‌توانید از هر سه راهکار ارائه‌شده به سلیقه استفاده کنید، اما توصیه ما این است که پیش از هر اقدامی، با فردی آگاه در این زمینه مشورت داشته باشید.

بسیاری از افراد به‌دلیل خطاهایی که در هنگام قلمه زدن فیکوس لیراتا داشته‌اند، موجب مرگ گیاه خود شده‌اند. ازاین‌رو، تا جای ممکن انجام کارهای تخصصی مثل قلمه زدن را به‌دست افراد متخصص بسپارید.

منبع: plantura.garden

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *