چروک شدن ساقه فیکوس؛ بررسی علت‌های شل شدن ساقه فیکوس

فیکوس گیاه مقاومی است که با مراقبت مناسب، معمولا از بیماری‌ها در امان می‌ماند؛ اما گاهی اوقات، عوامل مختلفی مانند آفات، قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند سلامتی آن را تهدید کنند. شناخت انواع بیماری‌هایی که ممکن است بر فیکوس اثر بگذارند، به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌موقع آن را درمان کنید. در این نوشتار به بررسی علل چروک شدن ساقه فیکوس می‌پردازیم.

چروک شدن ساقه فیکوس

چروک شدن ساقه فیکوس اغلب ناشی از کمبود آب است که باعث پوسیدگی ریشه‌های گیاه می‌شود. وقتی که ساقه فیکوس به اندازه کافی آب نمی‌گیرد، ریشه‌های آن عملکرد مناسبی نخواهند داشت و این موضوع به چروک شدن ساقه منجر می‌شود. تعویض خاک، آبیاری منظم گیاه در زمان‌هایی که خاک خشک است و استفاده از قارچ‌کش‌هایی مثل بنومیل برای درمان پوسیدگی ریشه و چروک شدن ساقه فیکوس موثر است.

دلایل شل شدن ساقه فیکوس

گل فیکوس در اتاق نشیمن کنار آباژور

چروک شدن ساقه گیاهان معمولا نشانه‌ای از وجود مشکل در ریشه‌ آن‌ها است، اما دلایل مختلفی ممکن است این مشکل را ایجاد کنند. این وضعیت نشان‌دهنده عدم عملکرد صحیح ریشه‌ها است که موجب انتقال نامناسب آب و مواد غذایی به بخش‌های دیگر گیاه می‌شود. ازجمله دلایل چروک شدن ساقه می‌توان به آبیاری بیش از حد، بیماری‌های قارچی در خاک، فعالیت آفات و حتی تنش‌های محیطی مانند دمای بالا اشاره کرد. برای رفع این مشکل، باید ابتدا ریشه‌های گیاه بررسی شوند تا مشکلات آن‌ها شناسایی شوند و سپس با برطرف کردن عوامل مشکل‌زا به درمان چروک شدن ساقه پرداخته شود.

۱. آبیاری بیش از حد

یکی از شایع‌ترین علل شل شدن ساقه فیکوس، آبیاری بیش از حد است. فیکوس‌ها به آبیاری زیاد حساس هستند و اگر بیش از حد آبیاری شوند، ریشه‌شان پوسیده می‌شود. این امر می‌تواند منجر به شل شدن ساقه‌ها، زرد شدن برگ‌ها و ریزش آن‌ها شود. برای رفع این مشکل، باید آبیاری گیاه را کاهش دهید. اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود؛ همچنین، می‌توانید از گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید تا از تجمع آب اضافی در خاک جلوگیری شود. باید بدانید که شما می‌توانید تکثیر فیکوس در آب نیز انجام دهید.

۲. نور کم

فیکوس‌ها به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارند. اگر گیاه شما نور کافی دریافت نکند، ساقه‌های آن ممکن است شل شود. گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید و از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند برگ‌ها را بسوزاند.

۳. دمای نامناسب

یکی از دلایل چروک شدن ساقه فیکوس دمای نامناسب است. فیکوس‌ها به دمای گرم نیاز دارند. اگر دمای محیط خیلی سرد باشد، ساقه‌های گیاه ممکن است شل شود. گیاه را به مکانی با دمای گرم‌تر منتقل کنید. دمای ایده‌آل برای فیکوس‌ها بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد است.

۴. آفات و بیماری‌ها

برخی از آفات و بیماری‌ها می‌توانند باعث شل شدن ساقه فیکوس شوند. اگر فکر می‌کنید گیاه شما ممکن است به آفت یا بیماری مبتلا شده باشد، باید آن را توسط یک متخصص گیاه‌شناسی بررسی کنید.

۵. کمبود مواد مغذی

فیکوس‌ها برای رشد به مواد مغذی نیاز دارند. اگر گیاه شما به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نکند، ساقه‌های آن ممکن است شل شود. گیاه را با کود مایع متعادل هر دو هفته یک‌بار در طول فصل رشد، تغذیه کنید.

۶. تغییرات ناگهانی محیط

گیاه فیکوس در گلدان

گیاه فیکوس به تغییرات ناگهانی محیط مانند جابه‌جایی، تغییرات دما یا نور حساس است. این موارد می‌توانند باعث چروک شدن ساقه فیکوس، ریزش برگ‌ها، سوختگی برگ فیکوس و سایر مشکلات شوند. سعی کنید تا حد امکان محیط گیاه را ثابت نگه‌دارید.

۷. آفات داخل خاک

بعضی آفات که در خاک حضور دارند می‌توانند با تغذیه از ریشه‌های گیاه، آن را تخریب کنند و باعث از بین رفتن گیاه شوند. این آفات شامل پشه‌ها یا مگس‌های مشکی هستند که تخم‌گذاری خود را در گلدان انجام می‌دهند و لاروهایشان با تغذیه از ریشه‌ها، گیاه را ضعیف می‌کنند. برای مقابله با این آفات، معمولا از سمومی مثل آیکون 10 یا سوین استفاده می‌شود که به خاک اضافه می‌شوند و می‌توانند با آبیاری گیاه با محلول سم، اثربخشی بیشتری داشته باشند؛ همچنین می‌توان از چسب زرد حشرات نیز استفاده کرد. این چسب‌ها در لبه گلدان یا روی سطح خاک قرار می‌گیرند تا برخی از آفات با چسبیدن به آن، کنترل شوند و تعداد آن‌ها کاهش یابد.

درمان چروک شدن ساقه گیاه فیکوس

اکنون که با عوامل شل شدن ساقه فیکوس آشنا شدیم، نوبت به آن رسیده که با روش‌های درمان این مشکل نیز آشنا شویم. عوض کردن خاک، آبیاری در زمان‌هایی که خاک نیازمند آب است و استفاده از محصولات قارچ‌کش مثل بنومیل می‌تواند تاثیر مثبتی در درمان پوسیدگی ریشه و چروک شدن ساقه فیکوس داشته باشد.

خرید گیاه فیکوس

سخن پایانی

علت چروک شدن ساقه فیکوس معمولا ناشی از مشکل در ریشه آن است که باعث عدم انتقال بهینه آب و مواد غذایی به ساقه‌ها می‌شود. این مشکلات می‌توانند شامل آبیاری نامناسب، بیماری‌های قارچی در خاک، فعالیت آفات، تنش‌های محیطی مانند دمای بالا و فعالیت آفت روی ساقه‌ها باشند. برای درمان چروک شدن ساقه فیکوس، ابتدا باید علت اصلی مشکل تشخیص داده شود. در ادامه، اقداماتی مانند تعویض خاک با خاک تازه و مناسب، آبیاری منظم در زمان‌هایی که خاک نیازمند آب است و استفاده از محصولات قارچ‌کش مثل بنومیل برای مقابله با بیماری‌های قارچی در خاک و آفات می‌توانند مفید باشند؛ همچنین، استفاده از چسب زرد حشرات در لبه گلدان یا روی سطح خاک می‌تواند به کنترل آفات کمک کند.

سوالات متداول درباره چروک شدن ساقه فیکوس

چه عواملی می‌توانند باعث چروک شدن ساقه فیکوس شوند؟

عواملی مانند آبیاری نامناسب، بیماری‌های قارچی در خاک، فعالیت آفات، تنش‌های محیطی مانند دمای بالا و فعالیت آفت روی ساقه‌ها می‌توانند باعث چروک شدن ساقه فیکوس شوند.

چه اقداماتی باید برای درمان چروک شدن ساقه فیکوس انجام داد؟

اقداماتی مانند آبیاری منظم و به‌اندازه و استفاده از محصولات قارچ‌کش برای مقابله با بیماری‌های قارچی می‌توانند مفید باشند؛ همچنین استفاده از چسب زرد حشرات روی سطح خاک می‌تواند به کنترل آفات کمک کند.

آیا تغییر خاک می‌تواند بهبودی در وضعیت چروک شدن ساقه فیکوس داشته باشد؟

بله؛ تعویض خاک با استفاده از خاک تازه و مناسب می‌تواند بهبودی قابل توجهی در وضعیت چروک شدن ساقه فیکوس به‌وجود آورد. خاک تازه با داشتن مواد مغذی مناسب و تهویه بهتر، می‌تواند به رشد سالم گیاه کمک کند و از شل شدن ساقه فیکوس جلوگیری کند.

منبع: quora

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *