تکثیر فیکوس در آب؛ آیا برگ فیکوس در آب ریشه دار می‌شود؟

بی‌تردید یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی فیکوس است، آن‌ها به‌راحتی رشد می‌کنند، مراقبت از آن‌ها آسان است و به هر محیطی جلوه خاصی می‌دهند. اگر این گیاه را در خانه دارید، بد نیست بدانید که برای تکثیر فیکوس راه‌های مختلفی وجود دارد؛ البته تکثیر آن کار ساده‌ای نیست. یکی از این روش‌ها ریشه دار شدن فیکوس در آب است. در این میان، ممکن است سوالاتی ذهن‌تان را به خود مشغول کند که بهترین روش تکثیر فیکوس در آب چیست؟ آیا از طریق برگ هم می‌توان این کار را انجام داد؟ از طرفی، برگ ریشه دار شده فیکوس تبدیل به گیاه می‌شود یا نه؟ در ادامه متن به این سوالات پاسخ داده و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ریشه زایی برگ گیاه فیکوس در آب

به‌طورکلی، ریشه دار شدن فیکوس در آب از طریق برگ امکان‌پذیر خواهد بود. برای این منظور، چند برگ سالم از گیاه فیکوس جدا کنید. بهتر است این کار را با دستکش باغبانی انجام دهید، چراکه اگر شیره سفیدرنگ برگ گیاه بر روی پوست دست‌تان بریزد، باعث بروز التهاب و حساسیت خواهد شد. سپس، برگ‌ها را درون یک ظرف آب بدون کلر قرار دهید. پس از گذاشتن برگ‌های فیکوس داخل آب، روی ظرف را با سلفون بپوشانید.

این موضوع را هم به‌خاطر بسپارید که آب جوشیده سرد شده بهترین گزینه برای قلمه زدن فیکوس در آب خواهد بود؛ همچنین، اگر پس از مدتی، آبی که برای ریشه‌دار کردن برگ فیکوس استفاده کردید مثل قبل تمیز نبود، باید آن را به‌طور کامل عوض کنید یا یک زغال برای ضدعفونی‌کردن درون ظرف آب بیندازید. درنهایت، بعد از چند وقت، برگ‌ها ریشه دار خواهند شد؛ البته برای مشاهده نتیجه عجله نکنید، چون گاهی تا چندین هفته طول می‌کشد.

سوال مهم: آیا تکثیر فیکوس در آب صرفا با برگ امکان‌پذیر است؟

در یک پاسخ کوتاه و سریع به این سوال می‌توان گفت که برگ گیاه فیکوس شما ممکن است به‌خوبی در آب ریشه بدهد؛ اما هرگز گیاه جدیدی تولید نمی‌کند. برگ‌های فیکوس، به‌ویژه آن‌هایی که از گونه‌های برگ‌های بزرگ هستند، درصورت مساعد بودن شرایط، توانایی تولید ریشه از دمبرگ برگ را دارند. بااین‌حال، چیزی که آن‌ها ندارند، ظرفیت تولید یک گیاه جدید از یک برگ است. درحقیقت، روی برگ فیکوس جوانه خفته‌ای وجود ندارد که درنهایت، به گیاه تبدیل شود. شما ریشه‌های زیادی خواهید داشت و برگ ممکن است ماه‌ها، حتی چند سال زنده بماند (برای این کار باید آن را در خاک قرار دهید)؛ اما برای همیشه یک برگ تنها باقی می‌ماند.

چند گلدان فیکوس که از آب پر شده

جالب است بدانید که به برگ‌های ریشه داری که هرگز شاخساره تولید نمی‌کنند، «قله‌های کور» گفته می‌شود. برای تکثیر فیکوس در آب یک ساقه بریده شده از گیاه به‌همراه برگ، حتی یک شاخه که فقط یک گره دارد، می‌تواند ریشه کرده و یک شاخه تازه و درنهایت، یک گیاه کاملا جدید تولید کند. شرایط محیطی و بستر کاشت نیز برای نگه‌داری این مدل قلمه هم مانند قلمه ساقه است؛ همچنین، از ترکیب شن، ماسه، خاک مخلوط گلدانی و پرلیت می‌توانید برای کاشت قلمه برگ فیکوس استفاده کنید. خاک مخلوط گلدانی برای حفظ رطوبت، شن و ماسه برای بالابردن قدرت زهکشی و پرلیت برای هوادهی بهتر به ریشه‌های گیاه مفید هستند.

به‌طورکلی، گیاهان زیادی وجود ندارند که قادر به تولید یک گیاه کاملا جدید از قلمه برگ باشند. بنفشه‌های آفریقایی، استرپتوکارپوس، سانسسوریا، سدوم، اچوریا و بعضی از انواع بگونیا استثنا هستند و به‌راحتی گیاهان جدید را از یک برگ سالم تولید می‌کنند؛ اما هیچ‌یک از انواع فیکوس این قابلیت را ندارد.

شرایط محیطی برای ریشه دار شدن فیکوس در آب

به‌طور معمول، برای تکثیر فیکوس در آب باید شرایط خاصی را ایجاد کنید تا این فرایند بدون مشکل انجام شود و گیاه در بهترین محیط رشد کند. در ادامه برخی از نیاز‌های محیطی قلمه زدن فیکوس در آب و نگهداری فیکوس سبز را برای شما آورده‌ایم.

  • آب درون ظرف باید بدون کلر، جوشیده و سرد شده باشد.
  • حداقل هفته‌ای یک‌بار آب آن را عوض کرده یا برای ضدعفونی از زغال استفاده کنید.
  • ظرف حاوی برگ گیاه فیکوس را معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
  • دمای موردنیاز برای ریشه زایی و رشد گیاه در فصل زمستان حداقل 16 درجه سانتی‌گراد و در فصل تابستان حداکثر 29 درجه سانتی‌گراد است.

هنگامی‌که گیاه را در گلدان کاشتید، برای آبیاری بهتر است از آب ولرم استفاده کنید و هفته‌ای دو بار در فصل تابستان و یک‌بار یا کمتر در فصل زمستان به فیکوس آب بدهید. درصورت لزوم از کودهای مایع یا جامد محلول در آب که مخصوص گیاهان آپارتمانی است، برای تامین مواد غذایی موردنیاز فیکوس و نگهداری فیکوس لیراتا هر دو هفته یک‌بار استفاده کنید.

گلدانی از فیکوس با آن و پس زمینه سفید

خرید فیکوس

جمع‌بندی

در متن بالا تلاش کردیم، نکات و اطلاعات مهمی در مورد ریشه دار شدن برگ گیاه فیکوس درون آب برای شما ارائه دهیم. درحقیقت، تکثیر فیکوس در آب، یکی از راه‌های داشتن یک گیاه جدید است. بااین‌حال، این نکته را در نظر بگیرید که اگر برگ بدون ساقه را درون ظرف آب قرار دهید، پس از مدتی ریشه زایی می‌کند؛ اما تبدیل به گیاه فیکوس نمی‌شود. درواقع، باید مقداری از ساقه را نیز به‌همراه برگ در آب قرار دهید تا پس از مدتی بتوانید یک گلدان فیکوس داشته باشید.

سوالات متداول درباره تکثیر فیکوس در آب

نحوه قلمه زدن فیکوس در آب چگونه است؟

برای تکثیر فیکوس در آب می‌توانید قسمتی از ساقه را به‌همراه برگ، داخل ظرف آب بدون کلر و در دمای اتاق قرار دهید تا ریشه زایی کند.

کدام فصل برای تکثیر فیکوس مناسب است؟

به‌طورکلی، روشی که برای تکثیر این گیاه انتخاب می‌کنید در زمان آن تاثیر‌گذار است. بااین‌حال، فصل‌های بهار و تابستان را می‌توان بهترین زمان برای این کار دانست.

منبع: plantvine

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *