سوختگی برگ فیکوس؛ چرا برگ فیکوس قهوه ای می‌شود؟

اگر شما هم یکی از طرف‌داران گیاهان آپارتمانی هستید و در میان گل و گیاه‌های خود، یک گلدان فیکوس نیز دارید، ممکن است گاهی متوجه تغییر رنگ برگ‌ها و بروز لک قهوه ای بر روی آن‌ها شده باشید. لکه‌ها می‌توانند روی یک برگ یا لبه‌های اطراف آن ظاهر شوند یا اینکه به‌صورت نقاط کوچک و جداشده تا تکه‌های بزرگ و نامنظم متغیر باشند. بااین‌حال، دلیل سیاه شدن یا سوختگی برگ فیکوس چیست؟ در ادامه متن، تصمیم داریم کاملا موشکافانه دلایل بروز لکه‌های قهوه بر روی برگ‌های فیکوس را بررسی کنیم، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

تمایز بین لک قهوه ای و سایر تغییر رنگ‌ها در برگ فیکوس

به‌طورکلی، توجه به ظاهر و بافت برگ آسیب‌دیده بسیار مهم است؛ زیرا هرنوع لکه می‌تواند مشکل اساسی متفاوتی را نشان دهد. از طرفی، همه نقاطی که تغییر رنگ دارند،  با ظاهر یکسان ایجاد نمی‌شوند. لکه‌های قارچی ممکن است شبیه سوختگی پوسته‌ای به‌نظر برسند؛ درحالی‌که، لکه‌های باکتریایی شبیه پوسته‌های مرطوب هستند.

اندازه و شدت لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها، معیار خوبی برای بررسی دقیق‌تر خواهند بود. چند نقطه کوچک سوختگی برگ فیکوس، ممکن است نشان از یک مشکل جزئی باشد؛ اما لکه‌های گسترده یا درحال رشد، باعث دردسر می‌شوند.

دلایل شایع و راه‌های درمان سوختگی برگ فیکوس

سیاه شدن برگ های فیکوس

وقتی لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌های فیکوس ظاهر می‌شوند، وقت آن است که کمی کنجکاوی کرده و سلامت گیاه‌تان را بررسی کنید. برای این منظور، باید با دلایل این اتفاق آشنا شوید.

۱. آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه

آبیاری بیش از حد اغلب، عامل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های فیکوس است. این لکه‌ها معمولا نرم و تیره هستند که نشان‌دهنده وجود رطوبت زیاد در ریشه‌های گیاه است. درواقع، اگر خاک گلدان شبیه یک اسفنج، مرطوب شده است باید در روند آبیاری گیاه تجدیدنظر کنید. از طرفی، ریشه‌ها به همان اندازه که به آب نیاز دارند، به هوا نیز احتیاج خواهند داشت و بدون زهکشی مناسب، اساسا درحال غرق‌شدن در آب هستند.

راهکار مناسب: اگر احساس می‌کنید گلدان سنگین‌تر از حد معمول است یا خاک همچون یک اسفنج خیس، له می‌شود، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، باید گیاه را در خاک تازه و با زهکشی مناسب قرار دهید.

ریشه‌های تشنه

برعکس آبیاری بیش از حد، اگر شما آب دادن به گیاه‌تان را به‌طور مداوم فراموش کنید، باعث خشک‌شدن خاک گلدان و تشنه‌شدن ریشه‌ها می‌شوید که درنهایت، این امر منجر به سوختگی برگ فیکوس و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای خشک و شکننده روی برگ‌ها خواهد شد.

راهکار مناسب: برای رفع لب سوز شدن فیکوس، آبیاری را به‌تدریج افزایش دهید تا مطمئن شوید که خاک مرطوب شده؛ اما خیس نشده است. واکنش گیاه را زیر نظر داشته باشید تا بیش از حد آبیاری نشود. همچنین شما می‌توانید تکثیر فیکوس در آب نیز انجام دهید.

۲. هجوم آفات

آفات، انگل‌های دنیای گیاهان آپارتمانی هستند که ناخوانده ظاهر می‌شوند و زندگی را از شاخ و برگ گیاه می‌مکند. این موجودات کوچک لکه‌های گویایی از خود به‌جای می‌گذارند که اغلب، با تار‌های ریز یا بقایای چسبنده همراه است. این نکته را در نظر داشته باشید که بررسی‌های منظم و رسیدگی به گیاه، همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا وقتی صحبت از آفات می‌شود، پیشگیری آسان‌تر از درمان خواهد بود.

راهکار مناسب: اگر متوجه این موضوع شدید، بهتر است با نظر یک فرد باتجربه از آفت‌کش‌های مناسب استفاده کنید؛ همچنین به‌یاد داشته باشید، برای جلوگیری از هجوم آفت به سایر گیاهان، فیکوس خود را قرنطینه کنید.

۳. قارچ‌ها و باکتری‌های مزاحم

یکی دیگر از دلایل سوختگی برگ فیکوس می‌تواند قارچ‌ها و باکتری‌هایی باشند که در هوای مرطوب و ساکن که با آبیاری بیش از حد به وجود می‌آید، رشد می‌کنند. آن‌ها موزاییکی از لکه‌های قهوه‌ای، گاهی با هاله‌های زرد یا لبه‌های قرمز را بر روی برگ‌های فیکوس به‌جای می‌گذارند.

راهکار مناسب: گردش هوای خوب و آبیاری دقیق می‌تواند از پیداشدن این مهمانان ناخوانده و آسیب به برگ‌ها جلوگیری کند؛ همچنین می‌توانید از قارچ‌کش‌های مخصوص این گیاه استفاده کنید؛ البته ابتدا باید شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده را هرس کنید.

۴. رطوبت و استرس‌های محیطی

رطوبت کم می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و خشک‌شدن و سیاه شدن برگ فیکوس شود. محیط فیکوس شما باید قلعه‌ای در برابر استرس باشد. به همین منظور، از جریان هوای خوب برای گیاه اطمینان حاصل کرده و از دما‌های شدید نیز اجتناب کنید؛ به بیان ساده، میزان رطوبت و دمای محیط باید متعادل باشد تا از افتادگی و تیرگی برگ فیکوس مانند افتادگی برگ سانسوریا جلوگیری کند.

راهکار مناسب: دقت داشته باشید که از رطوبت‌ساز یا دستگاه‌های سرمایش و گرمایش در نزدیکی گیاه استفاده نکنید. این موضوع را هم در نظر بگیرید که گاهی گروه‌بندی برخی گیاهان با هم باعث ایجاد یک ریز اقلیم می‌شود.

۵. قرارگرفتن در معرض نور و سوختگی برگ فیکوس

نور مستقیم بیش از حد می‌تواند منجر به آفتاب‌سوختگی، لب سوز شدن فیکوس و درنهایت، ایجاد لکه‌های ترد و قهوه‌ای شود؛ درحالی‌که، نور ناکافی نیز گیاه را ضعیف می‌کند.

راهکار مناسب: فیکوس خود را به نقطه‌ای با نور غیرمستقیم و روشن منتقل کنید.

برگ قهوه ای شده فیکوس در گلدان

خرید گیاه فیکوس

جمع‌بندی

برخلاف زردشدن یکنواخت برگ‌ها، لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های فیکوس همچون پرچم‌های قرمزی هستند که می‌توانند از لکه‌های کوچک تا تکه‌های بزرگ و نامنظم ظاهر شوند؛ همچنین ممکن است خشک یا مرطوب، با هاله زرد یا بدون آن به‌نظر برسند که نشان‌دهنده مشکلات مختلف است و نیازمند نگهداری فیکوس سبز یا نگهداری فیکوس لیراتا است. از همین رو، در متن بالا تلاش کردیم دلایل سوختگی برگ فیکوس یا لب سوز شدن آن را برای شما بررسی کنیم. اگر گیاه شما نیز به این مشکل دچار شد، می‌توانید از راهکار‌هایی که برای درمان و جلوگیری از سیاه شدن برگ فیکوس در متن گفتیم، کمک بگیرید.

سوالات متداول درباره سوختگی برگ فیکوس

علل شایع سوختگی برگ فیکوس و بروز لک قهوه ای بر روی آن چیست؟

به‌طورکلی، آبیاری بیش از حد، ریشه‌های تشنه، هجوم آفات، قارچ و باکتری می‌تواند از دلایل اصلی سیاه شدن برگ فیکوس باشد.

چگونه از ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و لب سوز شدن فیکوس جلوگیری کنیم؟

طبق یک برنامه دقیق گیاه خود را آبیاری کنید، نباید بیش از حد آب به فیکوس بدهید؛ همچنین به‌طور منظم برای یافتن علائم آفات یا بیماری، برگ‌ها را بررسی کنید. درنهایت، یک محیط ایده‌آل با دما و رطوبت مناسب برای نگه‌داری گلدان فیکوس فراهم کنید.

منبع: greg.app

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *