چرا گیاه سانسوریا خم می‌شود؟ علت افتادگی برگ سانسوریا

سانسوریا (Sansevieria trifasciata) به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی سرسخت شناخته می‌شود که در برابر کم‌توجهی به آبیاری، تغذیه و نور کم مقاوم است؛ اما باوجود این مقاومت، ممکن است این گیاه محبوب نیز دچار مشکلاتی مانند افتادگی، لوله شدن یا نرم شدن برگ شود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، نگران نباشید! افتادگی برگ سانسوریا مشکل رایجی است و به‌راحتی نیز درمان خواهد شد. در این مقاله، به بررسی علل و راه‌های درمان این مشکل می‌پردازیم.

دلایل خم شدن و افتادگی برگ سانسوریا چیست؟

برگ های گل سانسوریا

دلایل متعددی می‌توانند باعث ریزش برگ‌های سانسوریا شوند. آبیاری بیش از حد، زهکشی نامناسب خاک، سرمای محیط، آفات و بیماری‌ها، نور ضعیف و نامناسب بودن سایز گلدان ازجمله شایع‌ترین این دلایل هستند. برای درمان سانسوریا، ابتدا باید شرایط نگهداری گیاه خود را به دقت بررسی کنید و سپس مشکل را ریشه‌یابی کنید. در ادامه، به برخی از راه‌حل‌های رفع این مشکل اشاره می‌کنیم.

۱. آبیاری بیش از حد گیاه و پوسیدگی ریشه

سانسوریا با برگ‌های ضخیم و چرمی‌ خود، به‌عنوان یک گیاه آبدار شناخته می‌شود که به‌دلیل ماهیت ذخیره‌سازی آب در برگ‌هایش، به آبیاری کمتری نسبت‌به گیاهان آپارتمانی معمولی نیاز دارد. خاستگاه این گیاه، مناطق گرم و خشک استوایی غرب آفریقا است، جایی که به‌طور طبیعی در برابر خشکی مقاوم شده است. باوجود تحمل بالای سانسوریا در برابر کم‌آبی، غرق شدن در آب می‌تواند برای آن فاجعه‌بار باشد و منجر به پوسیدگی ریشه شود. اگر با شل شدن برگ سانسوریا مواجه هستید، نیازی به نگرانی نیست با اقداماتی ساده می‌توانید این گیاه زیبا را به شکوه سابقش بازگردانید.

راه‌حل: اولین قدم برای جلوگیری از این مشکل، اجازه دادن به خشک شدن کامل خاک سانسوریا است. انگشت خود را به عمق خاک فرو کنید تا مطمئن شوید که فقط سطح آن خشک نشده باشد. بین دو آبیاری، باید حداقل 2.5 سانتی‌متر از عمق خاک خشک باشد. برای از بین بردن قارچ‌های ریشه که عامل اصلی پوسیدگی هستند، به مدت سه ماه، سانسوریا را فقط با محلول پراکسید هیدروژن 3% آبیاری کنید. اگر پوسیدگی ریشه شدید باشد، باید سانسوریا را از خاک خارج کرده و ریشه‌های پوسیده یا قهوه‌ای را بادقت جدا کنید؛ سپس گیاه را در خاک تازه و با زهکشی مناسب بکارید.

۲. زهکشی و خاک نامناسب

اگر باوجود آبیاری منظم، شاهد افتادگی برگ‌ سانسوریا هستید، ممکن است علت این مشکل خاک نامناسب و زهکشی ناکافی باشد. در این شرایط، ریشه‌ها به‌دلیل غرق شدن در آب، نمی‌توانند اکسیژن کافی دریافت کنند و به‌تدریج پوسیده می‌شوند.

راه‌حل: سانسوریا به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد تا آب اضافی به‌سرعت از آن عبور کند. شما می‌توانید از مخلوط‌های مخصوص کاکتوس و ساکولنت‌ها استفاده کنید؛همچنین، می‌توانید نصف خاک گلدان معمولی را با پرلیت و مقداری کمپوست برای افزایش مواد مغذی، مخلوط کنید. در نظر داشته باشید که هنگام آبیاری، آب باید به‌سرعت از سوراخ‌های زهکشی کف گلدان خارج شود. اگر پس از ریختن یک فنجان یا بیشتر، هنوز آب در خاک جمع می‌شود، زهکشی کافی وجود ندارد و باید اقدام به بهبود آن کنید.

۳. سایز کوچک گلدان و خفگی سانسوریا

چندین گل سانسوریا در گلدان در کنار هم

یکی از مشکلات رایج گیاهان آپارتمانی، رها شدن آن‌ها در همان گلدان، برای سال‌های متمادی بدون تعویض یا هرس ریشه است. سانسوریا، برخلاف بسیاری از گیاهان، به تعویض گلدان سالانه نیاز ندارد و ریشه‌های نسبتا کوتاهی دارد. بااین‌حال، اگر ریشه‌ها بیش از حد رشد کنند و مدت زیادی از آخرین تعویض گلدان گذشته باشد، ممکن است بلند، نامرتب و قارچی شده و باعث خم شدن سانسوریا شوند.

راه‌حل: هر 3 تا 5 سال یک‌بار، گلدان سانسوریا را با گلدان بزرگ‌تر تعویض کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید گیاه را در گلدان بزرگ‌تر قرار دهید، ریشه‌های آن را کوتاه کنید تا فقط نصف تا سه‌چهارم گلدان را اشغال کنند. در این صورت، جلوی افتادگی برگ سانسوریا را خواهید گرفت؛ اما چه زمانی باید گلدان را تعویض کرد؟ با انگشتان خود خاک کناره‌های گلدان را شل کنید و ببینید آیا ریشه‌ها تا لبه گلدان رسیده‌اند یا خیر. اگر ریشه‌ها بیشتر از خاک هستند، وقت آن است که به سراغ گلدانی بزرگ‌تر بروید.

۴. دمای نامناسب منزل

اگرچه سانسوریا به گرما مقاوم است و گرمای زیاد نیز به‌ندرت دچار لوله شدن و نرم شدن برگ‌ها می‌شود، اما اگر این مشکل را در گیاه خود مشاهده می‌کنید، احتمالا به‌دلیل کمبود گرما است. برای حفظ سلامت گیاه خود و جلوگیری از افتادگی برگ سانسوریا، دمای محیط را بالاتر از 10 درجه سانتی‌گراد نگه دارید. سانسوریا به گرمای متوسط تا گرم نیاز دارد و در دمای پایین رشد آن کُند و برگ‌هایش آفتاده می‌شود. حتی اگر دمای خانه شما گرم باشد، ممکن است در زمستان دمای کنار پنجره به‌دلیل سردی هوای بیرون پایین باشد و به گیاه آسیب برساند.

راه‌حل: سانسوریا را به محلی نزدیک‌تر به منبع گرما مانند بخاری یا شومینه منتقل کنید. اگر گیاه را نزدیک پنجره قرار داده‌اید، آن را کمی دورتر ببرید تا از جریان هوای سرد در امان باشد؛ همچنین، همان‌طورکه در بالا هم اشاره کردیم، دمای محیط را در شرایط متعادلی نگهداری سانسوریا خود را انجام دهید.

خرید گیاه سانسوریا

جمع‌بندی

اگرچه گیاه سانسوریا یکی از مقاوم‌ترین و کم دردسرترین گیاهان آپارتمانی است، اما اگر محیط خوبی را برای آن‌ها فراهم نکنید یا به‌درستی آبیاری و زهکشی نشوند، با مشکلات زیادی مثل لوله شدن یا نرم شدن برگ‌ها مواجه می‌شوند. در چنین شرایطی نیز راهکارهایی برای برطرف کردن افتادگی برگ سانسوریا و خرابی و گندیدگی سانسوریا وجود دارد و جای نگرانی نیست.

سوالات متداول درباره افتادگی برگ سانسوریا

چرا برگ‌های سانسوریا می‌افتند؟

خم شدن سانسوریا یا افتادن برگ‌های آن معمولا نشانه‌ای از نگه‌داری نامناسب گیاه است. آبیاری نامنظم، دمای نامتعادل، کمبود کود، آفات و نور نامناسب ازجمله مهم‌ترین دلایل این مشکل هستند.

چرا برگ‌های سانسوریا شل می‌شوند؟

شل شدن برگ سانسوریا نیز مانند افتادگی آن، به نگه‌داری غیر اصولی مربوط می‌شود. با آبیاری به‌موقع، قرار دادن گیاه در نور مناسب و غیرمستقیم و توجه به زهکشی خاک می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

چگونه سانسوریا را از افتادگی برگ‌ها نجات دهیم؟

آبیاری منظمی داشته باشید، نور مناسبی را به گیاه برسانید، در کوددهی، منظم و طبق برنامه عمل کنید، به‌طور منظم گیاه را از نظر آفات بررسی کنید؛ همچنین، زهکشی مناسبی داشته نیز باشید.

چگونه از افتادگی برگ‌های سانسوریا جلوگیری کنیم؟

باتوجه‌به نیازهای این گیاه ازجمله آبیاری، نور، کود و زهکشی مناسب می‌توانید از سلامتی و شادابی آن محافظت کنید. با رعایت نکات پیشگیرانه مانند استفاده از خاک با کیفیت و گلدان مناسب می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات در سانسوریا جلوگیری کنید.

منبع: be.green

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *