آموزش روش های درمان پوسیدگی ریشه آگلونما

آگلونما (Aglaonema) که با نام گیاه همیشه سبز چینی نیز شناخته می‌شود، اصالتا به مناطق بومی و گرمسیری هند، چین، جنوب شرقی آسیا و گینه نو تعلق دارد. ازآنجایی‌که زادگاه این گیاه منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم و مرطوب است، باید در شرایط گرم و مرطوب نگه‌داری شود. بااین‌حال، رعایت تعادل در آبیاری این گیاه اهمیت بسیاری دارد. در غیر این صورت، ممکن است با مشکلاتی مانند پوسیدگی ریشه گیاه مواجه شوید. در این مطلب از بوتانیک با راهکارهایی برای درمان پوسیدگی ریشه آگلونما آشنا می‌شوید.

دلایل و علائم پوسیدگی ریشه گیاه اگلونما چیست؟

چندین گل آگلونما با ریشه های آن ها

پوسیدگی ریشه بیماری رایج در میان تمام گیاهان است. بسیاری از افراد ناآشنا با نگه‌داری از آگلونما ممکن است با این مشکل مواجه شوند. درواقع، این بیماری به‌دلیل آبیاری نامناسب گیاه اتفاق می‌افتد. با آبیاری نامناسب، خاک بیش از حد متراکم می‌شود و از ورود هوا به ریشه‌ها جلوگیری می‌کند. پوسیدگی می‌تواند ناشی از قارچ نیز باشد. در هر صورت، تشخیص پوسیدگی ریشه گیاه اگلونما، درمان آن را تسریع می‌بخشد.

دلایل پوسیدگی ریشه آگلونما

پوسیدگی ریشه گیاه اگلونما به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • آب دادن بیش از حد یا در دفعات بسیار
 • پایین بودن دمای اتاق
 • زهکشی نامناسب گلدان
 • انتقال قارچ از خاک گلدان‌های دیگر به گلدان آگلونما

علائم پوسیدگی ریشه این گیاه

علائم پوسیدگی ریشه گیاه آگلونما چیست؟ درمان پوسیدگی ریشه آگلونما بدون شناسایی علائم امکان‌پذیر نیست. برای تشخیص پوسیدگی ریشه گیاه اگلونما فقط باید به ظاهر آن نگاه کنید. ریشه این گیاه به‌دلیل کمبود اکسیژن و رطوبت بیش از حد، دچار مشکلات زیر می‌شود:

 • گیاه شکننده و خشک می‌شود. به حدی که به راحتی با دست از هم جدا می‌شود.
 • خمیری و نرم می‌شود.
 • لغزنده و لزج می‌شود.
 • رنگ آن تیره می‌شود.
 • بوی ناخوشایندی از خود متصاعد می‌کند.

ازآنجایی‌که، ریشه گیاه آگلونما زیر زمین رشد می‌کند، شما فقط قسمت بیرونی گیاه را می‌بینید و فقط درصورت بیرون آوردن آن از گلدان می‌توانید ریشه را مشاهده کنید. بااین‌حال، پوسیدگی ریشه باعث می‌شود که گیاه مواد مغذی را به میزان کافی دریافت نکند و در رشد برگ‌ها و ظاهر گیاه نیز تغییراتی ایجاد شود و باعث شکستن ساقه آگلونما هم می‌شود. با دانستن راهکارهایی برای درمان پوسیدگی ریشه آگلونما می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید

در موارد شدید، رشد گیاه متوقف می‌شود و برگ‌ها زرد و نازک می‌شوند. ممکن است شما با مشاهده برگ‌های زرد فکر کنید که گیاه به رطوبت بیشتری نیاز دارد و با آبیاری بیشتر، اوضاع‌ را بدتر کنید؛ بنابراین زرد شدن برگ‌ها می‌تواند یکی از مهم‌ترین علائم پوسیدگی ریشه گیاه آگلونما باشد.

راهکارهایی برای درمان پوسیدگی ریشه آگلونما

ریشه آگلونما که در خاک است

برای درمان پوسیدگی ریشه گیاه آگلونما باید علائم را به دقت مورد بررسی قرار داده و گیاه را از گلدان خارج کنید. با بوییدن ریشه به‌راحتی می‌توانید مشکل را متوجه شوید. ازآنجایی‌که، آبیاری بیش از حد مهم‌ترین دلیل پوسیدگی ریشه آگلونما است، باید آبیاری گیاه را متوقف کنید. فقط زمانی باید گلدان را آبیاری کنید که خاک آن تا عمق حدود یک اینچ خشک شود. سرما نیز از دیگر دلایل پوسیدگی ریشه آگلونما است؛ بنابراین بهتر است گلدان را به یک اتاق گرم منتقل کنید. دمای بین ۷۰ تا ۷۵ درجه فارنهایت برای این گیاه ایده‌آل است. این روش درمان برای پوسیدگی خفیف می‌تواند راهگشا باشد. در ادامه، راهکارهای دیگری را ارائه داده‌ایم که می‌تواند برای شرایط وخیم‌تر مفید باشد.

۱. درمان پوسیدگی ریشه گیاه در شرایط وخیم

درصورت وخیم بودن شرایط گیاه و برطرف نشدن مشکل با تعویض گلدان، باید راهکارهای دیگری را برای تقویت ریشه اگلونما امتحان کنید. برخی از این راهکارها عبارت‌اند از:

 • گل را از گلدان خارج کنید و خاک را از ریشه بتکانید. اگر ریشه‌های مرده به‌همراه خاک پایین بریزد، مانعی ندارد.
 • گیاه را به‌طور کامل زیر آب لوله‌کشی بشویید تا خاک باقی‌مانده و قسمت‌های پوسیده ریشه پاک شود.
 • چاقو، قیچی یا هرس باغچه خود را برای درمان پوسیدگی ریشه آگلونما ضدعفونی کنید و به وسیله آن‌ها ریشه‌های آسیب دیده را ببرید. از قطع کردن اضافی ریشه نترسید؛ چراکه باقی ماندن اجزای پوسیده، خطر بیشتری برای گیاه دارد و باعث عود پوسیدگی می‌شود.
 • اگر میزان آسیب خیلی زیاد باشد، باید برخی از برگ‌ها را نیز از بین ببرید. در این شرایط ریشه‌ها برای تامین عناصر مفید گل به قدرت کمتری نیاز خواهند داشت و سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند.
 • برای متوقف کردن چرخه بیماری، قسمت‌های باقی‌مانده از آگلونما را ضدعفونی کنید. می‌توانید از یک محلول قارچ کش آماده استفاده کنید یا محلول ضعیفی از پرمنگنات پتاسیم درست کنید.
 • پس‌از بررسی ریشه‌ها، می‌توانید گیاه را مجددا در گلدان بکارید. اگر قصد دارید از گلدان قدیمی استفاده کنید، آن را کاملا بشویید و با محلول قارچ‌کش یا حداقل با سفیدکننده آن را ضدعفونی کنید.
 • هنگم انتخاب ظرف جدید، به اندازه آن توجه کنید. گلدان‌های کم‌عمق انتخاب بهتری هستند؛ چراکه ریشه این گیاه چندان عمیق نیست.
 • درصورت عمیق بودن گلدان، باید آن را به‌خوبی زهکشی کنید تا رطوبت خاک به‌راحتی به سینی تخلیه شود.

۲. استفاده مجدد از خاک گلدان یا تعویض خاک

استفاده مجدد از خاک آلوده برای درمان پوسیدگی ریشه آگلونما مفید نیست و چندان پیشنهاد نمی‌شود، اما درصورت ناچار بودن، باید خاک را صدعفونی کنید تا از شر بقایای پوسیدگی خلاص شوید؛ همچنین می‌توانید با اقداماتی مانند گرم کردن خاک در فر، منجمد کردن یا استفاده از محلول قارچ‌کش، خاک را تمیز کنید تا مجددا قابل استفاده باشد. آگلونما بسیار حساس است و خاک آن باید مخلوط مناسبی داشته باشد تا رطوبت و هوا را به‌خوبی از خو عبور دهد؛ همچنین خاک باید سبک باشد و فشرده نشود.

۳. زهکشی مناسب گلدان

زهکشی راهکاری خوب برای تقویت ریشه اگلونما است. برای زهکشی گلدان می‌توانید از موادی مانند ذغال چوب، ماسه، ذغال سنگ و… استفاده کنید. آجرهای شکسته نیز گزینه خوبی برای زهکشی گلدان هستند. سنگ‌ریزه‌های کوچک، خاک رس منبسط و ماسه را نیز می‌توانید به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای زهکشی گلدان گیاه آگلونما در نظر داشته باشید. برای زهکشی استاندارد می‌توانید به این روش عمل کنید:

 • یک سینی یا ظرف عمیق بردارید و آن را با سنگریزه پر کنید.
 • مقداری آب کف سینی بریزید و و گلدان را روی آن قرار بدهید.

با بخار شدن آب درون سینی، رطوبت خوبی در خاک ایجاد می‌شود. فقط دقت کنید که ریشه‌ها به‌هیچ‌عنوان با آب درون سینی در تماس نباشند.

خرید آگلونما

سخن پایانی

در این مطلب نکاتی را در مورد درمان پوسیدگی ریشه آگلونما ارائه دادیم. دقت کنید که فراهم کردن شرایط مساعد برای نگه‌داری گیاه آپارتمانی و آگلونما بسیار مهم است و از پوسیدگی و زرد شدن برگ‌های آن جلوگیری می‌کند. پیش از این گفتیم که این گیاه در آب‌وهوای گرمسیری رشد می‌کند. اگر هوای اتاق خیلی خشک باشد، برگ‌ها جمع می‌شوند. برای جلوگیری از آن باید گیاه را دائم با اسپری آب‌پاشی کنید. زهکشی گلدان نیز راهکار بسیار خوبی برای تامین رطوبت کافی خاک است. درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر و رسیدگی تخصصی به گیاهان خود می‌توانید از بوتانیک کمک بخواهید؛ همچنین می‌توانید انواع گیاهان آپارتمانی متناسب با شرایط محل زندگی خود را از این وب‌سایت خریداری کنید.

سوالات متداول درباره درمان پوسیدگی ریشه آگلونما

برای اینکه ریشه آگلونما نپوسد، به چه مقدار نور نیاز دارد؟

نور نسبتاً زیاد و در سایه، برای انواع وریته‌های آگلونما
تحمل کمترین میزان نور با آگلونمای سبز

چرا آگلونمای من رشد نمیکنه؟

کمبود نور علت اصلی است ولی بستگی به وریته گیاه هم دارد.

منبع: grey

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *