چه نوع گیاهی برای زمستان مناسب است؟

چند گیاه مناسب فصل زمستان می‌شناسید؟ آیا می‌دانید کدام گیاهان در زمستان ماندگاری بهتری دارند؟ شرایط نگه‌داری از گیاهان زمستانی چیست؟ سرد شدن هوا به‌منزله تمام شدن فرصت باغبانی نیست و اگر به گل و گیاه علاقه دارید، با کاشت و نگه‌داری گیاهان زمستانه می‌توانید از زیبایی، انرژی و سرسبزی گیاهان در فصل سرد سال هم بهره‌مند شوید. شناخت بهترین گل و گیاه زمستانی کمک می‌کند تا بهترین انتخاب‌ها را برای زیباسازی خانه خود در فصل زمستان داشته باشید. در ادامه، به معرفی چند مورد از سازگارترین گیاهان با شرایط سردترین فصل‌ سال می‌پردازیم. همچنین برای داشتن گیاهی سالم و باطراوت باید درباره اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان بدانید!

معرفی 8 نوع گیاه مناسب فصل زمستان

تاثیر گل و گیاه در روحیه افراد بر کسی پوشیده نیست. گیاهان سرسبز و زیبا باعث افزایش انرژی می‌شوند و روحیه افراد را دگرگون می‌کنند. بااین‌حال، در بیشتر موارد این گیاهان زیبا تنها تا فصل پاییز میهمان خانه یا دفتر کار ما هستند و در زمستان و با ورود به خواب زمستانی، سرسبزی و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند. البته گیاهانی هم وجود دارند که حتی در فصل سرد زمستان هم شاداب و باطراوت باقی می‌مانند و در سردترین فصل سال هم می‌توانید از زیبایی آن‌ها بهره‌مند شوید. ازجمله گیاه مناسب فصل زمستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. گل بنفشه

گل بنفشه از گیاه مناسب فصل زمستان

گل بنفشه را می‌توان به‌عنوان بهترین گل و گیاه زمستانی معرفی کرد. این گیاه مقاومت خوبی نسبت‌به سرما دارد و حتی امکان کاشت آن در باغچه هم وجود دارد و در زمان بارش برف هم مقاوم است. بنفشه به‌عنوان گیاه مناسب فصل زمستان، در اواخر تابستان و پاییز کاشته می‌شود و در زمستان به گل می‌نشیند و تا اردبیهشت ماه می‌توان از زیبایی‌های آن استفاده کرد. این گل زیبا دارای رنگ‌های متنوعی نیز هست که به شکل منحصربه‌فردی باغچه شما را زیبا می‌کند.

۲. گل سیکلامن

گل سیکلامن صورتی

از دیگر گیاه مناسب فصل زمستان که در برابر سرما مقاومت خوبی داشته و با داشتن گل‌های جذاب و رنگارنگ به خانه و حیاط شما در فصل سرد سال زیبایی می‌بخشد، گل سیکلامن را می‌توان نام برد. این گیاه یک گزینه عالی برای کاشت در زمستان است که اگر خاک و بستر خوبی داشته باشد، تا اواسط بهار سال بعد گل‌هایی زیبا خواهد داشت.

۳. گل اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم در خانه

در ادامه آشنایی با گیاه مناسب فصل زمستان به معرفی گیاه آپارتمانی مناسب فصل زمستان یا گل زیبای اسپاتی فیلوم می‌رسیم. این گیاه جذاب که نگه‌داری از آن بسیار آسان است و به‌هیچ‌عنوان شرایط پیچیده‌ای ندارد را می‌توانید در آپارتمان و محیط‌های با نور کم نگه‌داری کنید. برخلاف بسیاری از گیاهان، نگه‌داری از این گل جذاب حتی در محیطی که هیچ پنجره‌ای نداشته باشد هم امکان‌پذیر است و نور مهتابی هم نیاز نوری آن را تامین می‌کند. دیگر مزیت این گیاه جذاب عدم نیاز به آبیاری زیاد آن در فصل زمستان و سازگاری با هوای سرد است.

۴. بگونیا

گل بگونیا سبز با خال در گلدان آبی

دیگر گیاه مناسب فصل زمستان برای نگه‌داری در خانه و آپارتمان، گیاه فوق‌العاده زیبای بگونیا است. این گیاه جذاب با برگ‌های بنفش رنگ و ظاهر زیبا، در فصل زمستان طراوت و انرژی را به خانه شما می‌آورد. نگه‌داری از این گیاه اصلا سخت نیست و درصورتی‌که خاک مناسب و رطوبت محیط را به میزان کافی تامین کنید، حتی بعد از زمستان هم می‌توانید از زیبایی‌های این گیاه لذت ببرید. باتوجه‌به اینکه گیاه بگونیا به هوای کمی سرد علاقه دارد، در فصل‌های گرم سال بهتر است آن را دور از نور خورشید و در جایی که سایه و سرمای بیشتری داشته باشد قرار دهید.

۵. آگلونما

گل آگلونما در گلدانی سفید روی پایه

آگلونما را نیز می‌توان به‌عنوان بهترین گل و گیاه مناسب فصل زمستان معرفی کرد. این گیاه آپارتمانی گل‌دار و چندساله است و در فضایی که نور کافی داشته باشد، تا چندین سال دوام آورده و سرسبزی خود را حفظ می‌کند. البته آگلونما در نور کم هم ماندگار است و با هر شرایطی سازگاری دارد؛ اما رشد آن در شرایط نور کافی، بیشتر و چشمگیرتر است. این گیاه در زمستان هم شاداب و سرسبز باقی می‌ماند. تنها نکته‌ای که برای نگهداری گل و گیاه آپارتمانی در زمستان دارد و باید به آن توجه کرد، به‌حداقل رساندن آبیاری آن در فصل سرد سال است.

۶. زاموفیلیا

گل زاموفیلیا در گلدانی سفید پشت دیواری سفید

معرفی گیاه آپارتمانی مناسب فصل زمستان را با زاموفیلیا ادامه می‌دهیم. این گاه هم جزو گیاهان مقاومت برای نگه‌داری در زمستان است که هر چند گل‌دهی آن در فصل بهار اتفاق می‌افتد؛ اما برگ‌های سرسبز و زیبای آن در زمستان هم سالم و شاداب باقی می‌مانند. درمورد این گیاه باید به یک نکته مهم توجه کنید و آن این است که زاموفیلیا گیاهی سمی است؛ درنتیجه، باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

حتما بخوانید: برنامه نگهداری از گل های آپارتمانی

۷. گل شب بو

گل شب بو سفید صورتی و بنفش در باغ

دیگر گیاه مناسب فصل زمستان که به‌دلیل ظاهر زیبا و بوی فوق‌العاده خود مشهور است، گل شب بو است که نگه‌داری آن در این فصل به‌سادگی امکان‌پذیر است. این گیاه در رنگ‌های جذاب ارغوانی، صورتی، سفید و یاسی یافت می‌شود و امکان نگه‌داری آن هم در گلدان و هم در باغچه وجود دارد. اگر تراسی دارید، گل شب بو را می‌توانید آنجا نگه‌داری کنید و در فصل سرد سال هم از زیبایی‌های آن بهره ببرید.

۸. گل نرگس

دسته ای از گل نرگس روی زمین

معروف‌ترین گیاه زمستانی گل‌دار گل نرگس است که با رنگ سفید و زرد و بوی خوبی که دارد، شناخته می‌شود. این گیاه که مقاومت بسیار خوبی در زمستان دارد، هم در باغچه و هم در گلدان روی تراس و بالکن قابل نگه‌داری است. دقت کنید که نرگس علاقه‌ای به گرما ندارد و آن را نزدیک به بخاری قرار ندهید.

سخن پایانی

با نگه‌داری چند گیاه مناسب فصل زمستان، در سردترین فصل سال هم می‌توانید سرسبزی و گرما را به خانه خود بیاورید. گیاهان زمستانی گیاهانی هستند که ماندگاری آن‌ها در سرما هم مناسب است و کاهش دما آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کند. در این مطلب، به چند گیاه خوب برای نگه‌داری در آپارتمان و حیاط پرداختیم. شما چه گیاهانی را می‌شناسید که برای نگه‌داری در زمستان مناسب هستند؟

سوالات متداول درباره گیاه مناسب فصل زمستان

گیاهان در فصل زمستان به چه میزان آبیاری نیاز دارند؟

نیاز گیاهان به آبیاری بسته به نوع گیاه متفاوت است؛ اما به‌طور کل در فصل زمستان نیاز آبی گیاه کمتر می‌شود و نهایتا هر یک یا دو هفته یک‌بار است.

کدام گیاه مناسب فصل زمستان قابل نگه‌داری در حیاط است؟

گل‌هایی مانند سیکلامن و بنفشه را می‌توان در سردترین فصل سال و حتی در زمان بارش برف هم در حیاط نگه‌داری کرد.

منبع: ambuis

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *