راهنمای آبیاری فیکوس

نحوه صحیح آبیاری فیکوس برای ادامه‌ی رشد گیاه امری حیاتی است که با آگاهی از آن می‌توانید تا مدت‌ها از سرسبزی گیاه خود در محیط خانه یا محل کار خود لذت ببرید. آبیاری فیکوس لیراتا و دیگر انواع گیاه فیکوس از چند قاعده کلی در میزان آبیاری، زمان مناسب آبدهی و .. پیروی می‌کنند که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با گیاه فیکوس

معرفی کوتاه گیاه فیکوس

 قبل از یادگیری نحوه صحیح آبدهی گیاه فیکوس لازم است کمی با این گیاه آپارتمانی زیبا بیشتر آشنا شویم. فیکوس‌ها گیاهانی هستند از خانواده موراسه یا انجیریان که در نواحی استوایی، آمریکایی یا آسیا رشد می‌کنند.

 این گیاهان برگ‌های بسیار زیبایی دارند که در گونه‌های مختلف، اندازه برگ‌ها با یکدیگر متفاوت است. و همچنین از شیره این گیاه برای ساخت کائوچو و لاستیک اتومبیل‌ها استفاده می‌کنند.

 از این گل زیبا تاکنون ۶۰۰ گونه مختلف در جهان شناسایی شده است که هرکدام در اندازه‌ها و اشکال مختلفی رشد می‌کنند. گیاه فیکوس انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها عبارتند از: 

  • فیکوس الاستیکا 
  • فیکوس لیراتا 
  • فیکوس جنگلی یا برگ‌ریز
  • فیکوس پیچ 
  • فیکوس بنجامین

از آنجایی که روش آبیاری و نگهداری انواع فیکوس با هم یکسان است و تفاوت چندانی ندارد، آنچه در ادامه می‌خوانید مطالبی است که برای آبیاری گیاهان به خصوص همه انواع فیکوس ها مفید است.

زمان صحیح آبیاری فیکوس چه زمانی است؟

زمان آبیاری فیکوس

حفظ تعادل در آبیاری گیاه فیکوس از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر تعداد دفعات آبیاری فیکوس بسیار زیاد یا خیلی کم باشد، در هر دو حالت به گیاه آسیب وارد می‌شود.

هیچ برنامه مشخص و دقیقی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی از جمله فیکوس وجود ندارد و اگر طبق تقویم، گیاه را آبیاری کنید قطعاً باعث از بین رفتن آن خواهید شد.

 بهترین زمان برای آبیاری فیکوس لیراتا وقتی است که روی خاک تا حدی خشک شده باشد و خشک شدن خاک را می‌توانید از روشن شدن رنگ خاک، لمس آن و حس نکردن رطوبت و نچسبیدن خاک به دستتان متوجه شوید.

 با توجه به این مسائل متوجه می‌شوید که فیکوس هر چند روز یکبار به آبیاری نیاز دارد. از آنجایی که گیاهان آپارتمانی نیز چرخه خواب دارند، بهترین زمان برای آبدهی گیاه فیکوس صبح است؛ زیرا بیشتر گیاهان دوست دارند قبل از اینکه خورشید آب آنها را بخار کند، آبیاری شوند. آبیاری در هنگام عصر یا شب باعث اختلال در چرخه خواب گیاه فیکوس شده و موجب صدمه دیدن آن می‌شود.

مقدار آبیاری فیکوس لیراتا چقدر است؟

مقدار مورد نیاز آب برای آبیاری فیکوس لیراتا

در نگهداری از گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله فیکوس لیراتا به عنوان یک اصل، هرچه هوا گرمتر باشد میزان آبیاری نیز باید زیادتر شود؛ زیرا گرمای هوا آب را به سرعت تبخیر می‌کند.

 پس در نیمه اول سال میزان آبدهی گیاه فیکوس را بیشتر کنید؛ اما همیشه حواستان باشد در آبیاری گیاه تعادل را رعایت کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایل از بین رفتن گیاهان، آب دادن بیش‌ازاندازه به آنها و گندیدن ریشه است؛ زیر گلدان گیاه باید یک یا چند سوراخ داشته باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود. اگر خاک گلدان فیکوس زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب اضافی از گلدان خارج نمی‌شود که در نتیجه باعث پوسیدن ریشه گیاه میشود. و همچنین اگر آبیار به صورت نامناسب باشد نیز دچار مشکل باز نشدن برگ جدید فیکوس خواهید شد.

نکات مهم هنگام آبیاری فیکوس

نکات هنگام آبیاری فیکوس
  • بهتر است برای آبیاری فیکوس از آب بدون کلر و هم‌دما با محیط استفاده کنید؛ زیرا آب بسیار سرد یا بسیار داغ به فیکوس شوک وارد می‌کند و به مرور باعث از بین رفتن آن میشود.
  • در زمان آبیاری فیکوس روی برگهای آن آب نریزید؛ زیرا خیس شدن برگ‌ها ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های قارچی شود.
  • بهترین وسیله برای آبیاری فیکوس آبپاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه و به آرامی به روی خاک گلدان انجام شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب از زیر گلدان شروع به خارج شدن کند و از غرقابی نمودن گیاه شدیداً خودداری کنید.
  • غرقابی کردن گیاه مسیر تنفس گیاه را مسدود کرده و مواد غذایی لازم جذب گیاه نمی‌شوند که در نهایت منجر به پژمرده‌شدن گیاه خواهد شد.
  • بعد از خروج آب از انتهای گلدان، آب اضافی زیرگلدانی را حتما خالی کنید.

عوامل موثر در میزان آبیاری گیاه فیکوس

عوامل مهم در میزان آبیاری گیاه فیکوس

یکی از مهمترین نکاتی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی از جمله فیکوس باید رعایت کنید، میزان آبیاری گیاه است که عوامل متعددی در میزان آن تاثیرگذار هستند.

 از جمله عوامل تاثیرگذار در میزان آبیاری گیاه فیکوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. درجه حرارت

دمای بالا باعث افزایش سرعت رشد گیاه و افزایش سرعت تبخیر می‌شود. این امر موجب خشک شدن سریع‌تر خاک گیاه میشود؛ در نتیجه گیاه شما به آبیاری مکرر نیاز دارد. بنابراین با ورود به فصول گرم سال یا تغییر مکان گیاه به فضای گرم‌تر، قطعاً خاک گیاه زودتر خشک میشود و گیاه فیکوس به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

۲. روشنایی

نور شدید خورشید تاثیر قابل‌توجهی در سرعت خشک شدن خاک دارد. بنابراین در روزهای ابری به دلیل نبود نور خورشید گیاه فیکوس به آبیاری کمتری احتیاج دارد.

 به طور کلی بهتر است گیاه فیکوس در سایه با نور غیرمستقیم و یا پشت پنجره نورگیر با پرده، قرار گیرد تا از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد.

۳. اندازه و جنس گلدان 

سایز و جنس گلدان در میزان آبیاری فیکوس موثر است. گلدان‌های بزرگ که دارای خاک بیشتری هستند کندتر از گلدانهای کوچک خشک می‌شوند؛ در نتیجه دیرتر به آبیاری نیاز دارند.

 دقت داشته باشید سایز گلدان باید متناسب با اندازه گیاه فیکوس شما باشد و برای آبیاری دیرتر، از گلدان بسیار بزرگ‌تر از اندازه گیاه استفاده نکنید.

گلدان‌های سرامیکی، پلاستیکی یا لعابی مدت زمان بیشتری آب را درون خاک گلدان نگه می‌دارند. داشتن حفره‌های زهکشی مناسب در زیر گلدان از هر جنسی که باشد ضروری است؛ زیرا باعث خروج آب اضافی می‌شود و از غرق شدن خاک جلوگیری می‌کند .

۴. اندازه گیاه

گیاهان بزرگ هنگام رشد حجم بیشتری از آب را مصرف می‌کنند٬ بنابراین به آبیاری بیشتری نیاز دارند. پس میزان آبیاری فیکوس، به اندازه آن نیز وابسته است. اگر فیکوس شما کوچک است از آبیاری بیش‌ازحد آن خودداری کنید.

جمع‌بندی

آبیاری یکی از فاکتورهای مهم رشد گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله فیکوس است. توجه به زمان و مقدار مناسب آبیاری گیاه فیکوس به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند. اگر در آبیاری گیاه فیکوس لیراتا از نکات گفته‌شده در مقاله پیروی کنید، گیاه شما تا مدت‌ها سرسبز و شاداب باقی می‌ماند.

منابع:

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *