علت باز نشدن برگ جدید فیکوس

یکی از مشکلات رایج که صاحبان گیاه فیکوس با آن در گیر هستند این است که بر بعضی مواقع فیکوس رشد می‌کند ولی برگ های جدید آن باز نمی شود. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم علت باز نشدن برگ جدید فیکوس را مورد بررسی قرار دهیم تا در هنگام مواجهه با آن بهترین تصمیم را برای بهبود گیاه خود اتخاذ نمایید.

دلیل باز نشدن برگ جدید فیکوس چه می‌تواند باشد؟

علت باز نشدن برگ جدید فیکوس

به طور کلی نگهداری گیاه آپارتمانی فیکوس کار راحتی است؛ اما حقیقت این است که اگر گیاه آنچه را که نیاز دارد دریافت نکند و در شرایط مناسبی برای رشد قرار نگیرد با مشکلات متعددی روبرو می‌شود که یکی از آنها باز نشدن برگ جدید فیکوس است.

علت باز نشدن برگ جدید فیکوس لیراتا می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

  • کمبود نور
  • آبیاری نامناسب
  • اندازه گلدان
  • خاک بی‌کیفیت
  • عدم تغذیه مناسب
  • دمای نامناسب
  • عدم تامین رطوبت مورد نیاز گیاه

که در ادامه به بررسی بیشتر هر یک از این موارد می‌پردازیم.

۱. کمبود نور

کمبود نور, یکی از دلایل باز نشدن برگ های فیکوس است

یکی از عواملی که در فتوسنتز گیاه فیکوس نقش بسزایی دارد دریافت نور مناسب است و اگر این امر با اختلال مواجه شود فرایندهای متابولیسمی گیاه دچار مشکل شده و انرژی بسیار کمی در آن تولید می‌شود و همین امر می‌تواند دلیل باز نشدن برگ جدید فیکوس باشد.

بهترین جا برای قرار دادن گیاه فیکوس یک مکان پر نور فیلتر‌شده است؛ زیرا تابش مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ‌ها و در نتیجه خشک شدن گیاه فیکوس میشود؛ بنابراین پشت پنجره شرقی یا جنوبی خانه با نور فیلترشده بهترین مکان برای قرار دادن گیاه است.

۲. آبیاری نامناسب

آبیاری نامناسب باعث نشدن برگ جدید فیکوس لیراتا می‌شود.

فیکوس یک گیاه رطوبت‌دوست است؛ اما این موضوع نباید باعث شود که خاک گیاه را به طور مداوم خیس و غرقابی کنید. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان، از جمله فیکوس زمانی است که به اندازه ۵ سانتی‌متر از سطح خاک گیاه خشک شده باشد که برای آبیاری فیکوس نیز باید از آب تصفیه‌شده یا جوشیده سرد شده، هم‌دما با محیط استفاده کنید؛ زیرا این گیاه به املاح آب و دمای پایین آب بسیار حساس است و همین امر می‌تواند باعث باز نشدن برگ جدید فیکوس لیراتا باشد.

۳. اندازه گلدان

اندازه گلدان در رشد فیکوس اهمیت دارد

استفاده کردن از گلدان با اندازه مناسب در نگهداری همه گیاهان امری بسیار مهم است. سایز گلدان باید یک سایز بزرگتر از حجم ریشه گیاه باشد؛ زیرا گلدان بسیار بزرگ باعث می‌شود انرژی گیاه صرف زنده نگه‌داشتن ریشه آن شده و توانایی برای شاخ‌وبرگ‌زنی و باز شدن برگهای جدید باقی نماند.

در طرف مقابل استفاده از گلدان بسیار کوچک نیز باعث می‌شود فضای کافی برای رشد ریشه گیاه وجود نداشته باشد و از این رو رشد گیاه متوقف شود. پس در انتخاب سایز گلدان مناسب برای گیاه فیکوس خود دقت کنید تا این مورد ساده منجر به باز نشدن برگ جدید فیکوس نشود.

۴. خاک بی‌کیفیت

خاک بی‌کیفیت، دلیل باز نشدن برگ جدید فیکوس است

زادگاه طبیعی گیاه فیکوس متعلق به جنگل‌های بارانی است، یعنی جایی که مملو از مواد مغذی است؛ بنابراین خاک‌برگ به تنهایی برای رشد گیاه فیکوس کافی نیست. از طرفی خاک باغچه نیز برای این گیاه بسیار سنگین است و باعث تجمع آب و نابودی ریشه‌ها بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی می‌شود. بهترین خاک برای رشد گل فیکوس مخلوطی از خاک معمولی، خاک‌برگ و پیت‌ماس است.

۵. عدم تغذیه مناسب

عدم تغذیه مناسب می‌تواند باعث باز نشدن برگ جدید فیکوس شود

کوددهی و تقویت مناسب گیاهان برای رشد آنها امری ضروری است و گیاهانی که دارای سوخت‌وساز بالایی هستند نیازمند تغذیه ویژه‌ای نیز می‌باشند. فیکوس نیز جزو همین گیاهان محسوب می‌شود و برای حفظ سرسبزی برگ‌هایش به کود آهن و جهت رشد و برگ‌زنی و باز شدن برگهای جدید، به قطره ریشه‌زایی و برگ‌زنی نیاز دارد.

۶. دمای نامناسب

رابطه دمای نامناسب و باز نشدن برگ جدید در فیکوس

نوسانات دمایی و قرار دادن گیاه در دمای نامناسب می‌تواند علت باز نشدن برگ جدید فیکوس باشد. مناسب‌ترین دما برای رشد فیکوس بازه دمایی ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

۷. عدم تامین رطوبت مورد نیاز گیاه

عدم تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بر روی باز نشدن برگ های فیکوس تاثیر گذار است

فاکتور مهم بعدی که می‌تواند دلیل باز نشدن برگ جدید فیکوس باشد رطوبت است. همان‌طور که اشاره کردیم زادگاه این گیاه جنگل‌های مرطوب و بارانی است، جایی که به صورت مداوم رطوبت را از محیط دریافت می‌کند؛ پس نمی‌تواند در خانه‌هایی با محیط خشک و بدون رطوبت زندگی کند.

 رطوبت مورد نیاز این گیاه بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است که می‌توانید از طریق ساخت جزیره یا استفاده از دستگاه بخور رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید تا هرگز با مشکل باز نشدن برگ جدید فیکوس روبرو نشوید.

سوالات متداول

گلدانی از گیاه فیکوس که برگ های آن به صورت کامل باز نشده است

آیا قرار دادن گیاه در محیط سایه میتواند منجر به باز نشدن برگ جدید فیکوس شود؟

بله، محیط سایه و بدون نور روند باز شدن برگ جدید فیکوس را با مشکل مواجه می‌کند.

آیا هوای سرد می‌تواند دلیل باز نشدن برگ جدید فیکوس باشد؟

بله، دمای پایین و هوای سرد زمستان می‌تواند باعث توقف رشد و باز نشدن برگ جدید فیکوس شود.

کلام آخر

در مقاله ارائه‌شده علت باز نشدن برگ جدید فیکوس را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که نور، خاک و دمای نامناسب، آبیاری غیر اصولی و دیگر موارد نامبرده‌شده، می‌توانند منجر به باز نشدن برگ جدید فیکوس شوند؛ لذا شما می‌توانید با رعایت نکات ساده گفته‌شده با مشکلات گیاه فیکوس مواجه نشوید و از سرسبزی و زیبایی دائمی گیاه فیکوس خود لذت ببرید.

منبع: garden.org

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *