آشنایی با بهترین کود برای پاجوش‌ زدن سانسوریا

گیاه سانسوریا یا شمشیری یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. ازجمله روش‌های تکثیر این گیاه، تکثیر از طریق پاجوش است که این روش نیاز به رعایت چند شرط مهم و اساسی دارد. در این مطلب، به یکی از مهم‌ترین سوالات شما؛ یعنی انتخاب بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا و همچنین بررسی سایر شرایط موردنیاز برای پاجوش زدن آن خواهیم پرداخت. در کنار این موارد، به چندین سوال مهم دیگر نیز می‌پردازیم.

چرا باید برای پاجوش زدن سانسوریا به آن کود بدهیم؟

سانسوریا در زیستگاه‌های بومی خود، مواد مغذی را از خاک جذب می‌کند و این مواد مغذی به‌طور منظم و خودکار، طی یک دوره پوسیدگی گیاهان و جانواران زیرخاکی جذب می‌شوند. اما در مقابل، گیاهان آپارتمانی محدود به خاک ظرف یا گلدان خود هستند و باید تغذیه مناسب را از شما دریافت کنند.

پاجوش زدن سانسوریا علاوه‌بر این‌که به آب کافی و نور مناسب نیاز دارد، به خاک غنی از مواد مغذی نیز احتیاج خواهد داشت. بهترین راه برای غنی کردن خاک سانسوریا، استفاده از یک کود مناسب است که علاوه‌بر تأمین مواد غذایی لازم، بتواند سلامتی آن را نیز تضمین کند. در بخش‌های بعدی، بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا را معرفی خواهیم کرد.

چگونه بفهمیم سانسوریا به کود نیاز دارد یا خیر؟

گیاه سانسوریا قادر است نشانه‌هایی را بروز دهد که براساس آن می‌توان فهمید گیاه مذکور به کوددهی نیاز دارد یا خیر. ظاهر کدر (که اثری از براقی در آن نیست) و همچنین رشد بیش از حد آهسته، علائمی هستند که نشان می‌دهند گیاه سانسوریا به کود نیاز دارد. همچنین نوک زرد یا قهوه‌ای برگ‌ها نیز نشانه دیگری مبنی بر نیاز گیاه سانسوریا به کوددهی است و باید کود مناسب پاجوش سانسوریا را تهیه کنید.

اگر این علائم ظاهر شوند، باید نسبت‌به کوددهی اصولی گیاه اقدام کنید. کود دادن به یک گیاه تحت استرس می‌تواند آسیب بیشتری را نسبت‌به فواید آن به‌همراه داشته باشد. بنابراین مطمئن شوید که عمل کوددهی را زیاد انجام نمی‌دهید. به‌طورکلی، پیروی از یک برنامه منظم کوددهی، روش خوبی برای حفظ و نگه‌داری این گیاه و اطلاع از زمان احتمالی تکثیر و پاجوش زدن آن است.

کودهای آهسته‌رش؛ بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا

ازآنجایی‌که رشد سانسوریا کند و آهسته است و همچنین با توجه به این‌که این گیاهان به مواد غذایی زیادی احتیاج ندارند، باید از کودهای SRF که به آن کودهای آهسته‌رهش نیز گفته می‌شود استفاده کرد. از این کود در تغذیه سانسوریا برای مدت زمان طولانی‌تر استفاده می‌شود، زیرا مواد مغذی به‌مرور به گیاه می‌رسد و طبیعتاً تعداد دفعات کوددهی نیز کاهش خواهد یافت. اگر سانسوریا را به‌صورت آپارتمانی نگه‌داری می‌کنید، باید از کودهایی با مقادیر NPK مانند 12-8-16 یا 18-6-12 استفاده کنید.

همچنین کودهای مختلف دیگری اعم از کود مایع، کود ریشه، کود شیمیایی و کود دامی وجود دارند که ازجمله کود مناسب پاجوش سانسوریا هستند. از میان این کودهای مختلف، کودهای با مقدار NPK ذکرشده، بهترین کود برای پاجوش زدن شمشیری هستند.

کود NPK مخفف حرف اول سه عنصر اصلی برای رشد و تکثیر این گیاه است که به ترتیب بیانگر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. بهترین کود برای پاجوش زدن گونه‌های سانسوریا کراواتی، شمشیری، ابلق و پاکوتاه، کود NPK مدل 20-20-20 است.

برنامه کوددهی به گیاه سانسوریا چگونه باید باشد؟

کوددهی به گیاه شمشیری در هر فصل از سال با دیگر فصل‌ها متفاوت است. بنابراین، در هر فصل باید یک برنامه مشخص را در پیش گرفت تا بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا به عالی‌ترین شکل ممکن عمل کند.

۱. فصل بهار

گیاه شمشیری در ابتدای روزهای بهاری، از خواب زمستانی خارج شده و رشد آن آغاز می‌شود. فصل بهار بهترین زمان برای کود دادن به گیاه سانسوریا است، زیرا این فصل فعال‌ترین دوره رشد در کل سال است و گیاه دوباره بیدار شده و شروع به جذب مواد مغذی از خاک می‌کند. گیاهان سانسوریا در فصل بهار از کودی که دارای مشخصات NPK متعادل است می‌توانند نهایت استفاده را داشته باشند.

۲. فصل تابستان و پاییز

ماه‌های گرم‌تر سال دوره رشد منظم گیاه سانسوریا است. برای گیاهان بزرگ‌تر یا آن‌هایی که در نور غیرمستقیم خورشید هستند، می‌توانید چند بار در طول فصل رشد کوددهی را انجام دهید، زیرا گیاه به‌طور فعال مواد مغذی را جذب می‌کند. گیاهان سانسوریای کوچک‌تر یا آن‌هایی که در شرایط نور کم رشد می‌کنند، پس از فصل بهار به کود بیشتری نیاز ندارند و کوددهی بیش از حد می‌تواند به گیاه آسیب برساند.

کود را می‌توان تا پایان تابستان برای گیاهان بزرگ‌تر استفاده کرد. این موعد درواقع همان زمانی است که رفته‌رفته تا رسیدن به فصل پاییز، جذب مواد مغذی توسط گیاه کمتر و کمتر می‌شود. گیاه سانسوریا در فصل پاییز انرژی خود را حفظ می‌کند تا دوره خواب زمستانی آینده را پشت سر بگذارد.

۳. فصل زمستان

این گیاهان در زمستان به هیچ کودی نیاز ندارند، زیرا در این زمان اصلاً رشد نمی‌کنند. نور کم و دمای پایین باعث می‌شود گیاه در حالت خواب رفته و قادر به تولید کلروفیل در این فصل نباشد. مانند بسیاری دیگر از گیاهان، گیاه سانسوریا در فصل گرم رشد می‌کند و در روزهای کوتاه، تاریک و خنک زمستان فعالیت زیادی ندارد. بنابراین، حتی استفاده از بهترین کود برای پاجوش زدن شمشیری باعث رشد بهتر گیاه نمی‌شود.

سوالات متداول

در کوددهی به گیاه سانسوریا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

دقت کنید که صرفاً استفاده از بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا کافی نیست، چراکه گیاهان سانسوریا نیاز به کود کمی دارند و نباید در فصل رشد فعال این گیاه بیش از یک بار در ماه عمل کوددهی را انجام دهید. همچنین در فصل زمستان که موعد خواب و استراحت گیاه است به آن کود ندهید.

چرا گیاه سانسوریای ما پاجوش نمی‌زند؟

مواردی مانند نور شدید و مستقیم، آبیاری بیش از حد، کوددهی نامناسب و غیراصولی در کنار عواملی همچون حمله آفت‌ها و سایر بیماری‌ها می‌تواند نقش به‌سزایی در این مشکل داشته باشد. با رفع مشکلات رایج این گیاه می‌توان شرایط پاجوش زدن شمشیری را فراهم کرد.

جمع‌بندی

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان زیبا و مقاوم است که نگه‌داری آن در آپارتمان نیازمند رعایت شرایط خاصی است. کوددهی اگرچه یکی از مهم‌ترین موارد برای حفظ رشد و پاجوش‌زنی این گیاه است، اما رعایت سایر موارد مانند آبیاری منظم، نور کافی، شرایط دمایی مناسب و همچنین اطمینان از سلامت و بدون آفت بودن گیاه نیز به نوبه خود تأثیر زیادی دارند.

منابع:

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *