نحوه قلمه زدن سانسوریا در زمستان

قلمه زدن سانسوریا در زمستان، یکی از چند روش تکثیر این گیاه است. این روش تکثیر فرایند چندان سختی ندارد و حتی افرادی که تجربه چندانی در تکثیر گیاهان ندارند نیز می‌توانند به‌راحتی با استفاده از این روش، گیاهان خود را تکثیر کنند. البته قلمه‌زنی گیاهان اصولی هم دارد، به‌خصوص اگر این کار در فصل زمستان که فصل خواب اکثر گیاهان است انجام شود. در این مطلب، به بررسی شرایط تکثیر گیاه سانسوریا در زمستان می‌پردازیم و نکاتی که برای انجام این کار باید رعایت شوند را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا با نحوه انجام این کار و اصول آن به‌طور دقیق آشنا شوید.

زمستان، بهترین فصل برای قلمه زدن سانسوریا

اگر به‌دنبال پرورش و تکثیر گیاه سانسوریا هستید و به‌منظور انجام این کار در منابع مختلف جستجو کرده‌اید، احتمالا به پیشنهاد قلمه زدن سانسوریا در زمستان برخورد کرده‌اید. سانسوریا یکی از گیاهان پرطرفدار برای نگه‌داری در منزل، به‌خصوص آپارتمان است که علاوه‌بر سازگاری خوب و مقاومت بالا، به‌راحتی تکثیر هم می‌شود. این ویژگی سانسوریا، به‌خصوص برای افرادی که به باغبانی علاقه داشته اما تجربه‌ای در انجام این کار ندارند، بسیار مناسب است؛ زیرا از طریق نگه‌داری و تکثیر گیاه مقاوم سانسوریا می‌توانند به کسب تجربه در این کار بپردازند. روش‌های مختلفی برای تکثیر گیاه سانسوریا وجود دارد که قلمه‌زنی یکی از آن‌هاست.

قلمه زدن سانسوریا در زمستان راحت‌ترین روش تکثیر این گیاه آپارتمانی است و اگر به‌درستی انجام شود، قلمه‌ها خیلی زود تبدیل به گیاهان جدید می‌شوند و هیچ آسیبی به گیاه مادر وارد نمی‌شود. همان‌طور که گفتیم، به توصیه بسیاری از متخصصان درزمینه گل و گیاه، قلمه زدن سانسوریا در فصل زمستان بهتر از دیگر فصل‌هاست. البته این به معنی عدم امکان قلمه‌زنی در دیگر فصل‌ها نیست؛ اما شرایط فصل زمستان برای قلمه زدن این گیاه مناسب‌تر است.

مزایای قلمه زدن سانسوریا در زمستان

گل سانسوریا در گلدان سفید کنار پنجره

انتخاب بهترین فصل برای قلمه‌زنی گیاهان تاثیر زیادی در سرعت رشد قلمه‌ها و سلامت گیاه مادر دارد؛ به‌همین‌دلیل، بهتر است در این مورد به توصیه متخصصان گل و گیاه توجه کرد و بهترین زمان را براساس پیشنهاد آن‌ها انتخاب نمود. برای مثال، درمورد گیاه سانسوریا، قلمه‌زنی در فصل زمستان توصیه می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که این فصل سرد سال را مناسب قلمه‌زنی این گیاه می‌دانند. از مهم‌ترین مزایای قلمه زدن سانسوریا در زمستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پاجوش سانسوریا در فصل زمستان بیشتر از دیگر فصل‌هاست و اگر در فصل‌های قبلی از گیاه جدا نشده باشد، حداکثر رشد خود را دارد؛ درنتیجه بهترین زمان برای جداسازی آن، فصل زمستان است.
  • در صورت قلمه‌زنی به‌موقع گیاه در زمستان، رشد گیاه از بهار پیش‌رو آغاز می‌شود و قلمه‌ها خیلی زود به گیاهی جوان تبدیل خواهند شد.
  • با رعایت اصول قلمه‌زنی در زمستان، آسیب به گیاه مادری کمتر خواهد بود. باتوجه‌به اینکه رشد سانسوریا در زمستان متوقف می‌شود، قلمه‌زنی در این فصل مانع رشد آن نخواهد شد.
  • در صورت نیاز به هرس‌کردن گیاه، امکان انجام کار حین قلمه‌زنی در زمستان وجود دارد. درحالی‌که این کار در فصل‌های دیگر قابل انجام نیست.

بیشتر بخوانید: نگهداری سانسوریا در زمستان

بهترین زمان تکثیر گیاه سانسوریا در زمستان

برش زدن گل سانسوریا برای قلمه زدن

همان‌طور که گفتیم، برای قلمه زدن سانسوریا در زمستان، باید به برخی نکات توجه کرد تا آسیبی به گیاه مادر وارد نشود و قلمه‌ها خیلی زود به گیاه جدید تبدیل شوند. یکی از این نکات، توجه به زمان تکثیر گیاه در زمستان و انتخاب روش مناسب قلمه‌زنی است. به عبارت دیگر، از ابتدا تا انتهای زمستان، شرایط آب‌وهوایی، وضعیت خاک و شرایط گیاهان متفاوت است و این موضوع باید در قلمه‌زنی گیاه نیز مورد توجه قرار گیرد. در ادامه، شرایط تکثیر گیاه سانسوریا در زمستان را توضیح خواهیم داد.

اوایل دی تا اواسط بهمن

اوایل دی‌ ماه زمین هنوز سرمای زمستانی ندارد و یخ‌زده نیست. البته این موضوع بسته‌به اقلیم مختلف متفاوت است؛ زیرا در بعضی مناطق، بارش برف و سرمای زمستانی از آذر ماه آغاز می‌شود؛ اما در بیشتر مناطق، خاک در دی ماه هنوز یخ‌زده نیست. توصیه می‌شود برای قلمه زدن سانسوریا در زمستان، دی ماه را انتخاب کرد. در این زمان می‌توانید برش‌هایی را در سطح ساقه یا برگ گیاه ایجاد کنید و قلمه‌های جدید را مستقیما در خاک بکارید. بهتر این است گیاه را به خانه بیاورید و زمانی که ریشه کمی گرم شد، اقدام به برش و جدا کردن قلمه‌ها کنید.

اواسط بهمن تا اواسط اسفند

در این بازه زمانی نیز تکثیر از طریق پاجوش سانسوریا در فصل زمستان امکان‌پذیر است. البته در بهمن ماه، خاک گرمای لازم برای ریشه‌دهی ندارد؛ درنتیجه، توصیه می‌شود تا زمان رویش ریشه‌ها، قلمه‌ها در آب نگه‌داری شده یا گلدانی که در آن کاشته می‌شوند را در خانه نگه‌داری کنید. درواقع، اگر اواسط بهمن ماه را برای قلمه زدن سانسوریا در زمستان انتخاب کرده‌اید، باید تا بهار و زمانی که خاک گرم می‌شود، از گیاه در شرایط گلخانه‌ای نگه‌داری کنید.

اواخر زمستان (اول تا آخر اسفند)

معمولا قلمه‌زنی در این زمان توصیه نمی‌شود؛ زیرا ساقه و برگ‌های گیاه حالت یخ‌زده دارند و در صورت کوچک‌ترین اشتباه، احتمال ازبین‌رفتن گیاه وجود دارد. بااین‌حال، اگر محل زندگی شما زمستان سردی ندارد، می‌توانید در اواخر اسفند و نزدیک بهار که هوا متعادل‌تر می‌شود، برای قلمه‌زنی سانسوریا اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

نکاتی برای قلمه‌زنی بهتر سانسوریا

نحوه قلمه زدن سانسوریا

قلمه‌زنی روشی آسان برای تکثیر گیاهان است و اگر به‌درستی انجام شود، بهترین نتیجه را خواهید داشت. درمورد گیاه سانسوریا و برای نتیجه‌گیری بهتر از قلمه زدن سانسوریا در زمستان، توجه به چند نکته زیر اهمیت زیادی دارد.

  • دقت کنید قلمه‌هایی که از گیاه جدا کرده‌اید را سر و ته نکارید؛ چراکه در این صورت ریشه‌ای ایجاد نخواهد شد.
  • بستر کاشت گیاه را گرم و مرطوب نگه دارید تا احتمال رویش ریشه‌ها بیشتر شود؛ اما به‌هیچ‌عنوان خاک را غرقاب نکنید.
  • قلمه‌ها را تا زمان رویش ریشه‌ها در محیطی با دمای 21-23 درجه نگه دارید تا از یخ‌زدن یا پوسیدن آن‌ها جلوگیری شود.
  • پیش از کاشت قلمه‌ها می‌توانید آن‌ها را در هورمون ریشه‌زایی قرار دهید تا سرعت رویش ریشه‌ها بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: گیاه مناسب فصل زمستان

سخن پایانی

گل سانسوریا با حجم زیاد در گلدان

قلمه زدن سانسوریا در زمستان را می‌توان به‌سادگی انجام داد و بدون کوچک‌ترین آسیب به گیاه مادر، چندین گیاه جدید را تکثیر کرد. تنها باید به اصول انجام این کار در فصل زمستان توجه داشته باشید و این نکات را در زمان قلمه‌زنی در نظر بگیرید.

سوالات متداول درباره نگهداری سانسوریا در زمستان

مزایای قلمه زدن سانسوریا در زمستان چیست؟

عدم رشد گیاه در فصل زمستان به‌دلیل خواب زمستانی و رشد حداکثری پاجوش‌هایی که از گیاه جدا نشده‌اند، مهم‌ترین مزیت قلمه‌زنی سانسوریا در فصل زمستان است.

بهترین ماه زمستان برای قلمه‌زنی سانسوریا کدام است؟

دی ماه بهترین زمان برای تکثیر گیاه سانسوریا در زمستان است و درصورتی‌که موفق به انجام این کار نشدید، نهایتا تا بهمن ماه فرصت خواهید داشت.

منبع: begreen

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *