چگونه از گل سانسوریا در زمستان نگهداری کنیم؟

سانسوریا را می‌توان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی معرفی کرد که برخلاف سایر همتایان خود شرایط نگهداری آسان‌تری دارد. نحوه نگهداری و مراقبت از این گیاه در فصل‌های مختلف متفاوت است. شرایطی مانند آبیاری، کوددهی، نور و… برای این گیاه در فصل‌های مختلف یکسان نیست و نیاز است برای داشتن گیاهی سالم، به‌تمامی این موارد توجه کنید. در این مقاله، به‌طور اختصاصی به شرح کامل شرایط نگهداری سانسوریا در زمستان می‌پردازیم و آن را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مهم‌ترین نکات نگهداری گل و گیاه در فصل زمستان

سه گلدان سفید سانسوریا روی میز قهوه ای

قبل از اینکه درباره شرایط رشد و محدودیت‌های نگهداری سانسوریا در زمستان صحبت کنیم، لازم است تا نکاتی کلیدی و کاربردی را درباره نگهداری گیاه آپارتمانی در زمستان را بدانید:

  • رشد گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان به شکلی چشمگیر کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین، اگر گیاه شما در این فصل رشد نکرد یا تعدادی از برگ‌های قدیمی آن زرد شد نگران نشوید.
  • نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان بسیار آسان‌تر از فصول دیگر، خصوصا بهار و تابستان است. دلیل این امر نیز به کاهش یا توقف رشد گیاه در این فصل باز می‌گردد.
  • هیچگاه در فصل زمستان گیاه آپارتمانی خریداری نکنید. به‌دلیل تفاوت شرایط زیستی فاحش بین خانه و گلخانه، گیاه شما دچار تنش‌های شدید شده و قوای رشدی خود را از دست می‌دهد.

در ادامه مقاله «نگهداری سانسوریا در زمستان» باید ذکر کنیم که کود دادن به گیاهان در فصل زمستان باید به شکلی بسیار محدود انجام شود و میزان و تعداد دفعات تکرار آن به نوع گیاه‌تان باز می‌گردد.

شرایط نگهداری سانسوریا در زمستان چگونه است؟

چهار گلدان دارای گل سانسوریا

سانسوریا ازجمله گیاه آپارتمانی بسیار محبوب به‌شمار می‌آید که ظاهری متفاوت در مقایسه با همتایان خود دارد. از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شرایط نگهداری از گیاه سانسوریا در فصل زمستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آبیاری سانسوریا در زمستان

به‌طورکلی می‌توان گفت که سانسوریا گیاهی با نیاز آبی پایین است. برای آبیاری این گیاه در فصل زمستان، به موارد زیر توجه کنید:

میزان خشک‌شدن خاک گلدان

یکی از مهم‌ترین معیارهای تشخیص زمان آبیاری گیاه سانسوریا، توجه به میزان رطوبت خاک گلدان است. برای انجام این کار، شما باید رطوبت ۲ سانتی‌متر ابتدایی خاک گلدان را بررسی کنید. ابتدا تکه‌ای چوب نازک و خشک را در عمق ۲ سانتی‌متر فرو ببرید و اگر رطوبت جذب نکرد، جهت آبیاری گلدان اقدام کنید. نگهداری سانسوریا در زمستان از نظر شرایط آبیاری بسیار آسان است.

فاصله زمانی بین آبیاری‌ها

در فصل زمستان، به‌دلیل کاهش تبخیر و تعرق گیاه، فاصله زمانی بین آبیاری‌ها باید بیشتر از فصل‌های گرم (بهار و تابستان) باشد؛ به‌عنوان‌مثال، اگر در فصل‌های گرم‌تر هر هفته گیاه را آبیاری می‌کردید، می‌بایست در فصل زمستان این فاصله را به دو هفته یا حتی بیشتر افزایش دهید.

شرایط دمایی سانسوریا

گیاه سانسوریا یک گیاه گرمسیری به‌شمار می‌آید و به‌طور عمومی برای رشد به دمای معتدل تا گرم نیاز دارد؛ بازه دمایی مناسب و ایده‌آل برای نگهداری سانسوریا در زمستان، بازه دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. هرچقدر که دمای محیط از ۱۸ درجه پایین‌تر بیاید، تنش سرمایی در گیاه بیشتر شده و سانسوریا شروع به تولید هورمون آبسزیک‌اسید می‌کند.

این هورمون در روند رشدی گیاه طی فصل رشد اختلال جدی ایجاد کرده و بستر را برای حمله آفات و بیماری‌ها فراهم خواهد کرد. همواره به‌خاطر داشته باشید که برای نگهداری سانسوریا در زمستان، دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند جدی‌ترین صدمات را به گیاه وارد کند یا حتی موجب مرگ آن شود.

درصورتی‌که دمای محیط زندگی شما در فصل زمستان بسیار پایین‌تر از مقدار مشخص شده باشد، می‌توانید به کمک روش‌های زیر، سانسوریا را گرم نگه دارید:

  • استفاده از سیستم گرمایش محیطی؛
  • قراردادن گیاه در نزدیکی منبع گرمایش؛
  • استفاده از پوشش‌های حفاظتی.

حفظ دمای مناسب از مهم‌ترین شرایط نگهداری سانسوریا در زمستان به‌شمار می‌آید که تأثیر به‌سزایی بر میزان رشد گیاه در فصل‌های بهار و تابستان دارد.

بیشتر بخوانید: اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

شرایط کوددهی سانسوریا در فصل زمستان

دو گلدان سفید و دو گلدان طوسی دارای گل سانسوریا

سانسوریا ازجمله گیاهانی بوده که به کوددهی و آبیاری بیش از حد حساس است، به خصوص کوددهی در زمستان. به‌همین‌دلیل است که کوددهی سانسوریا به‌صورت مایع و به شکلی بسیار رقیق انجام می‌شود. کودهای آهسته رهش از مناسب‌ترین منابع تغذیه‌ای برای این گیاه طی فصل رشد به‌شمار می‌آیند؛ به‌همین‌جهت، بهتر است که هر دو هفته یک‌بار از کود‌های NPK 10-10-10 رقیق برای کوددهی سانسوریا استفاده شود.

مقدار کوددهی به این گیاه طی فصل پاییز نصف شده و شما باید ماهی یک‌بار نسبت‌به تغذیه سانسوریا اقدام کنید. همواره به‌خاطر داشته باشید که باید کوددهی به این گیاه را طی فصل زمستان متوقف کنید؛ درغیراین صورت، سانسوریا به مشکلات زیر دچار خواهد شد:

  • آلودگی گیاه و ضعف سیستم ایمنی آن
  • سوختگی ریشه
  • توقف رشد پاجوش

بنابراین، اگر طی نگهداری سانسوریا در زمستان مشاهده کردید که رشد گیاه متوقف شده است، نگران نشوید. این فرایند در نگهداری گل و گیاه آپارتمانی کاملا طبیعی محسوب می‌شود.

سوالات متداول درباره نگهداری سانسوریا در زمستان

آیا می‌توان از کمپوست‌های خانگی مانند کمپوست پوست میوه برای تغذیه سانسوریا در فصل زمستان استفاده کرد؟

خیر. به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان از کمپوست‌های خانگی، صنعتی و حیوانی برای تغذیه سانسوریا استفاده کرد؛ زیرا این گیاه به کوددهی حساس است و نباید بقایای کود در گلدان آن باقی بماند.

آیا می‌توان از سانسوریا در فصل زمستان قلمه گرفت؟

خیر. امکان قلمه‌گیری از این گیاه طی فصل زمستان میسر نیست و بهتر است که این کار را در فصل بهار انجام دهید.

آیا باید در فصل زمستان به سانسوریا آب داد؟

بله. شرایط نگهداری گیاه در زمستان ایجاب می‌کند که هر زمان ۲ سانتی‌متر ابتدایی خاک گلدان خشک شد، آبیاری را انجام بدهید.

آیا سانسوریا در فصل زمستان به کود نیاز دارد؟

خیر. فرایند کوددهی به گیاه باید در فصل زمستان به‌طور کامل متوقف شود.

منبع: simplifyplants

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *