چگونه از گل فیکوس در زمستان نگهداری کنیم؟

گیاه گل فیکوس گیاهی زینتی از خانواده انجیریان بوده و به‌ پاس داشتن برگ‌های بزرگ و جذاب محبوبیت فراوانی کسب کرده است. این گیاه به تصفیه هوای محیط کمک شایانی می‌کند. اگر شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان را به‌خوبی رعایت کنید، ارتفاع فیکوس سبز به بالای ۳ متر نیز می‌رسد. این گیاه زینتی را باید در محیط‌های آپارتمانی و فضای بسته نگهداری کرد؛ زیرا فیکوس سبز نمی‌تواند آب‌و‌هوای گرم و خشک اکثر مناطق کشور را تحمل کند. به‌ نظر شما شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان چیست؟ چگونه می‌توان با مراقبت‌های زمستانه زمینه رشد آن را در فصل‌های بهار و تابستان فراهم کرد؟

در این مقاله راهنمای جامع نگهداری از این گیاه را در فصل زمستان شرح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

۱. دمای مناسب، کلیدی‌ترین نکته شاداب ماندن گل فیکوس در زمستان

قطعا هیچ عاملی مانند تنظیم دمای مناسب نمی‌تواند سلامت گیاه شما را در طول زمستان تضمین کند. فیکوس‌ها ازجمله گیاهانی به‌شمار می‌آیند که به تغییرات دمایی و جابه‌جایی هوا حساس هستند؛ بنابراین باید دمای محل نگهداری آن‌ها ثابت نگه داشته شود. بهترین دمای نگهداری گیاه گل فیکوس در زمستان در بازه دمایی ۱۶ تا ۲۶درجه است و می‌‌توان گفت که دمای ۲۲درجه مطلوب‌ترین دمای نگهداری آن است. در واقع شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان از نظر دمایی مشابه تابستان و بهار است؛ همچنین به‌خاطر داشته باشید که باید گیاه را در فاصله حداقل ۴ متری از سیستم گرمایشی خانه مانند شوفاژها قرار دهید.

۲. آبیاری مناسب، دومین نکته مهم نگهداری گل فیکوس در زمستان

برگ های گل فیکوس

گیاه گل فیکوس در زمستان به میزان آب کمتری در مقایسه با تابستان نیاز دارد. ازآن‌جایی‌که خاک گلدان در فصل‌های پاییز و زمستان دیرتر خشک می‌شود، نیاز آبی گیاه نیز پایین می‌آید. همواره به‌خاطر داشته باشید گیاه گل فیکوس به آبیاری بیش از حد و رطوبت دائمی خاک حساس است؛ ازهمین‌رو باید فواصل آبیاری در فصل زمستان را بیشتر کنید. هر زمان که ۳سانتی‌متر ابتدایی گلدان خشک شد می‌توانید نسبت‌به آبیاری آن اقدام کنید. بستر کشت و گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشند و آب اضافه را در خود نگه ندارند. بعد از آبیاری باید زیرگلدانی را از آب اضافه خارج شده خالی کنید.

در شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان ذکر شده که این گیاه در فصل‌های سرد هر ۱۰ تا ۱۲ روز یک‌ بار به آبیاری نیاز دارد. آبیاری بیش از حد زمینه پوسیدگی ریشه را فراهم می‌کند و گیاه را به‌سوی ریزش برگ‌ها و مرگ تدریجی سوق می‌دهد.

۳. تأمین رطوبت، شرط ماندگاری تازگی برگ‌ها

شرایط آب‌و‌هوایی زمستان به‌گونه‌ای است که هوا نسبت‌به فصول دیگر خشک می‌شود و باید رطوبت بیشتری را برای گیاه خود فراهم کنید؛ برای این کار بهتر است روزانه ۳ تا ۴بار به‌کمک یک اسپری روی برگ‌های گیاه غبارافشانی کنید. اگر در خانه نیستید یا به هر دلیل نمی‌توانید روی برگ‌ها آب اسپری کنید، بهتر است به فکر ساخت یک «جزیره خانگی» باشید؛ زیرا تامین رطوبت، یکی از حیاتی‌ترین شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان است.

برای ساخت جزیره برای نگهداری گل فیکوس در زمستان، شما باید یک سینی و مقداری سنگ بادامی فراهم کنید. سینی را در مکانی با دمای مناسب قرار داده و سنگ‌های بادامی تمیز و شسته شده را کف آن پهن کنید. ارتفاع لایه سنگ پهن شده باید به ۵/۱سانتی‌متر برسد. روزانه چند بار روی این سنگ‌ها آب بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. این کار به تأمین رطوبت گیاه کمک بسیار شایانی می‌کند. اگر چند گیاه مختلف در خانه دارید، می‌توانید یک سینی را به همین شیوه آماده کرده و گلدان‌های مختلف را دورتادور آن قرار دهید. با این روش می‌توانید نیاز رطوبتی چند گیاه را با هزینه کم و به‌طور هم‌زمان تامین کنید.

۴. تأمین نیاز نوری گیاه، تضمین‌کننده تداوم حیات گل فیکوس

گل فیکوس در کنار پنجره و یک آباژور

تأمین نیاز نوری، یکی از مهم‌ترین شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان به‌شمار می‌آید؛ زیرا گل‌های فیکوس برای حفظ تازگی برگ‌های خود به نور کافی نیاز دارند. پنجره‌های جنوبی بهترین اماکن برای نورگیری این گیاهان به‌شمار می‌آیند؛ زیرا نور مستقیم ندارند و برگ‌های گیاه را نمی‌سوزانند. اگر به گیاه شما به‌اندازه کافی نور نرسد، طول گره‌های رشدی آن افزایش می‌يابد؛ به‌ عبارت ساده‌تر برگ‌های جدید گیاه بافاصله بیشتری از یکدیگر می‌رویند و اصطلاحا گل فیکوس دچار کچلی می‌شود (این مورد یکی از کلیدی‌ترین نکات نگهداری گل و گیاه آپارتمانی فیکوس به‌شمار می‌آید).

اگر پنجره خانه شما روبه‌شمال است، لطفا از یک پرده نسبتا نازک برای کاور کردن نور خورشید استفاده کنید تا برگ‌های گل فیکوس شما در اثر تابش نور مستقیم خورشید دچار سوختگی نشوند؛ تامین نور کافی یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد برگ‌های گیاه در شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان به‌شمار می‌آید.

۵. برای مراقبت از گیاه فیکوس در زمستان آن را هرس نکنید

گل فیکوس در اتاق نشیمن

بسیاری از علاقه‌مندان به پرورش گل و گیاهان خانگی به هرس گیاهان خود در فصل زمستان می‌پردازند؛ زیرا بیشتر گل‌های آپارتمانی به هرس زمستانه نیاز دارند؛ اما گل فیکوس از این مورد مستثنی بوده و نباید به‌هیچ‌عنوان آن را برای نگهداری گل فیکوس در زمستان هرس کرد. گیاهان خانواده فیکوس باید در فصل بهار و به‌صورت محدود هرس شوند (نهایتا ۳۰درصد شاخه‌های اضافه آن‌ها باید هرس شود و نباید جوانه‌های انتهایی گیاه قطع شوند). هرس این گیاه در فصلی به‌غیراز بهار به آن‌ها تنش و شوکی بسیار شدید وارد می‌کند و در چنین شرایطی رشد گیاه به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند؛ همچنین هرس شدید در زمستان موجب مرگ گیاه می‌شود.

۶. تغذیه فیکوس را فراموش نکنید

تغذیه فیکوس یکی از قابل‌توجه‌ترین شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان است. با شروع فصل زمستان و دوران رکود رشدی گل فیکوس میزان جوانه‌زنی و رشد برگ‌های آن به‌شکلی چشمگیر کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین باید تعداد دوره‌های کوددهی در زمستان به آن را نیز کم کنیم؛ زیرا گیاه به‌دلیل کاهش رشد به مواد مغذی زیادی نیاز ندارد. بهتر است گل فیکوس را در فصل زمستان با کود عمومی NPK 20-20-20هر ۲ ماه یک بار تغذیه کنید.

بیشتر بخوانید: نگهداری سانسوریا در زمستان

نکات نگهداری گیاه آپارتمانی فیکوس

تمیز کردن برگ های گل فیکوس در زمستان

این گیاه از جمله زیباترین و محبوب‌ترین گیاهان زینتی حال حاضر بازار به‌شمار می‌آید و از فروش بالایی برخوردار است. برای مراقبت از گیاه فیکوس در زمستان حتما نکات زیر را در نظر داشت باشید:

  • به‌هیچ‌عنوان گیاه را در مکانی که توده‌های هوا زیاد جابه‌جا می‌شوند قرار ندهید؛ زیرا این گیاه به نوسانات دمایی و جابه‌جایی هوا بسیار حساس بوده و ممکن است دچار تنش‌ها و مشکلات جبران‌ناپذیری از جمله خشک‌شدن بخشی از گیاه و عدم جوانه‌زنی مجدد شود. از نگهداری گل فیکوس نزدیک درب‌های ورودی و بالکن خودداری فرمایید؛
  • تحت هیچ شرایطی گیاه را در فصل زمستان به خارج از خانه انتقال ندهید؛ این کار تنش دمایی بسیار شدیدی را به گیاه وارد کرد کرده و زمینه مرگ کامل ناگهانی یا خشک‌شدن تدریجی آن را فراهم می‌کند.

شرایط نگهداری گل فیکوس در زمستان بسیار آسان است و رعایت این نکات ساده می‌تواند تداوم رشد و سرزندگی آن را به ارمغان بیاورد. امیدواریم با نگارش این مقاله به‌تمامی سؤالات شما در زمینه نگهداری از گل فیکوس در فصل زمستان پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول درباره نگهداری گل فیکوس در زمستان

چرا برگ‌های گل فیکوس آویزان شده‌اند؟

سرمای هوا، کمبود رطوبت فضای نگهداری یا حمله آفات می‌تواند دلیل شل و آویزان شدن برگ‌های گل فیکوس باشد. برای رفع این مشکل دمای محیط گیاه را تنظیم کنید، یک جزیره کوچک فراهم نمایید و از آفت‌کش‌های مناسب با نظر کارشناس استفاده کنید.

دلیل زردشدن برگ‌های گل فیکوس چیست؟

کمبود رطوبت و تغییرات ناگهانی منبع نوری می‌تواند زمینه بروز این مشکل را فراهم کند. با غبارپاشی، ساخت جزیره و قراردادن گیاه در مکانی ثابت می‌توان این مشکلات را رفع کرد.

منبع: hgtv

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *