آشنایی با انواع فیلودندرون

یکی از متنوع‌ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی متعلق به انواع فیلودندرون است. این گیاه آپارتمانی مقاوم و زیبا با برگ‌های جذاب و بزرگش می‌تواند، زیبایی خانه یا محل کار شما را دوچندان کند. در این مقاله قصد داریم با تعدادی از مدل‌های فیلودندرون بیشتر آشنا شویم و خصوصیات این گیاه جذاب را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز از علاقه‌مندان به این گیاه هستید، می‌توانید تا پایان همراه ما بمانید.

آشنایی مختصر با گیاه فیلودندرون

معرفی گیاه فیلودندرون

فیلودندرون از گیاهان گل‌دار و مقاوم زیبای آپارتمانی است که متعلق به خانواده گل‌شیپوریان است و خاستگاه اصلی آن به مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و جنگل‌های استوایی باز می‌گردد. تاکنون بیش از ۴۸۹ گونه از این گیاه زیبا شناخته شده که به دلیل برخورداری از برگ‌های بزرگ و براق، ظاهری جذاب و خارق‌العاده دارد.

به طور معمول ارتفاع این گیاه در محیط‌های آپارتمانی می‌تواند به ۲ متر نیز برسد؛ اما به دلیل سمی بودن، باید در نگهداری از آن مراقب کودکان و حیوانات خانگی باشید. شرایط نگهداری از گیاه فیلودندرون عبارتند از:

  • بازه دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتیگراد 
  • نور غیرمستقیم و فیلترشده 
  • آبیاری گیاه در هنگام خشک‌بودن خاک تا عمق ۳ الی ۴ سانتی‌متر
  • استفاده از خاک غنی با زهکشی مناسب 
  • کوددهی مناسب در فصول رشد
  • بازه مناسب ph خاک ۴/۵ تا ۶

آشنایی با انواع فیلودندرون

انواع فیلودندرون

همانطور که اشاره کردیم تاکنون بیش از ۴۸۹ گونه از گیاه فیلودندرون در دنیا شناسایی شده است. اگر در نگهداری از این گیاه بزرگ‌جثه بتوانید، شرایط آب‌وهوایی خاستگاه اصلی آن را برآورده کنید، تا مدت‌ها از سرسبزی و زیبایی فیلودندرون لذت خواهید برد. ازآنجایی‌که این گیاه جزو گیاهان مقاوم آپارتمانی محسوب می‌شود، شرایط نگهداری چندان سختی ندارد و با اندکی توجه می‌توان به‌راحتی آن را در محیط کار یا منزل نگهداری کرد.

با جستجوی نام این گیاه در اینترنت می‌توانید با انواع فیلودندرون با عکس به طور کامل آشنا شوید. ما هم‌ در ادامه‌ ویژگی‌های تعدادی از جذاب‌ترین مدل‌های فیلودندرون را معرفی خواهیم کرد، پس همراه ما بمانید.

۱. فیلودندرون برکین

فیلودندرون برکین

خاستگاه اصلی فیلودندرون برکین (Philodendron Birkin) متعلق به جنگل‌های بارانی برزیل است. این گیاه زیبای آپارتمانی دارای برگ‌های مومی سبزرنگی است که وجود نوارهای زیبای سفیدرنگ درون آن، زیبایی این نوع فیلودندرون را دوچندان کرده است. این گونه از فیلودندرون کمیاب است؛ اما مانند دیگر انواع این گیاه زیبا، مراقبت آسانی دارد. رشد سریع و بالارونده از دیگر ویژگی‌های این گونه از فیلودندرون است.

۲. فیلودندرون پرتقالی

فیلودندرون پرتقالی

یکی دیگر از انواع فیلودندرون شاهزاده نارنجی (Prince of Orange) یا فیلودندرون پرتقالی است که متعلق به جنگل‌های استوایی است.‌ بازی رنگ در این گونه زیبا به جذابیت هر چه بیشتر آن افزوده است. برگ‌های فیلودندرون پرتقالی ابتدا به رنگ قرمز است که پس از مدتی تبدیل به نارنجی و سپس سبز می‌شوند و زیبایی چشم‌نوازی به آن می‌بخشند. در نگهداری از این گل زیبا توجه کنید که دمای محیط به زیر ۱۲ درجه سانتی‌گراد نرسد؛ زیرا باعث ازبین‌رفتن آن می‌شود.

۳. فیلودندرون قلبی

فیلودندرون قلبی

نام یکی دیگر از مدل‌های فیلودندرون، برگ قلبی یا اسکاندنس (Heart leaf philodendron) است که به دلیل برخورداری از برگ‌هایی قلبی شکل به این نام معروف شده است. این گونه گیاهی زیبا متعلق به مکزیک، هند غربی و برزیل است که به‌عنوان گیاهی بالارونده شناخته می‌شود. برگ‌های این گیاه در ابتدا به رنگ قهوه‌ای هستند؛ اما با گذشت زمان و رشد بیشتر گیاه، تبدیل به سبز می‌شوند. برگ‌های قلبی شکل این گیاه زیبا به طور معمول تا طول ۲۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

۴. فیلودندرون نئون

فیلودندرون نئون

در معرفی انواع مدل‌های فیلودندرون نوبت به فیلودندرون نئون (Neon Philodendron) می‌رسد. گیاهی رونده و سبزرنگ که رنگ آن در تمام روزهای سال ثابت است و همین امر موجب جذابیت و محبوبیت آن شده است. برگ‌های براق، زیبا و پهن این گونه گیاهی از عوامل مهم افزایش علاقه بسیار خاص کلکسیونرها به آن محسوب می‌شوند. برای نگهداری این مدل فیلودندرون دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و نور ملایم و غیرمستقیم بسیار ایده‌آل هستند.

۵. فیلودندرون زانادو

فیلودندرون زانادو

فیلودندرون زانادو (Philodendron Xanadu) در میان انواع فیلودندرون یکی از متفاوت‌ترین برگ‌ها را دارد که باعث تمایز آن از نظر شکل ظاهری با سایر گونه‌های این گیاه شده است. ساقه این گیاه به‌صورت مستقیم و به سمت بالا رشد می‌کند و هرچه سن گیاه افزایش می‌یابد، برگ‌های آن نیز بلندتر و پهن‌تر می‌شوند. این گیاه به‌عنوان یک پوشش سرسبز زیبا می‌تواند، انتخاب خوبی برای گوشه‌ای از حیاط منزل شما باشد.

در نگهداری از انواع فیلودندرون توجه به ترکیب خاک گیاه از اهمیت بسزایی برخوردار است. مخلوطی از خاک باغچه، خاک‌برگ و کمپوست می‌تواند، بهترین ترکیب برای رشد ایده‌آل گیاه فیلودندرون باشد. توجه داشته باشید علاوه بر ترکیب خاک، ph آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد که بازه‌ای بین ۴/۵ تا ۶ برای آن مناسب است.

۶. فیلودندرون بالارونده

فیلودندرون بالارونده

فیلودندرون بالارونده (Climbing Philodendron) یکی از انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم است که با برخورداری از برگ‌هایی سبزرنگ و زیبا انتخاب مناسبی برای محل کار و منزل است. این گونه زیبا متعلق به برزیل و جنگل‌های استوایی آمریکای جنوبی است. به شما پیشنهاد می‌کنیم در طول فصول رشد گیاه، یعنی تابستان و بهار هر چهار هفته یک‌بار گیاه را کوددهی کنید تا شاهد رشد بهتر آن باشید.

۷. فیلودندرون امپریال

فیلودندرون امپریال

دلیل نامگذاری امپریال بر روی این نوع فیلودندرون، وجود برگ‌های بسیار بزرگ و چرمی مانندی است که زیبایی منحصربه‌فردی به آن بخشیده‌اند. عظمت برگ‌های فیلودندرون امپریال (Imperial Philodendron) به‌ حدی است که گاهی اندازه عرضی آنها به یک متر هم می‌رسد. این گیاه، بومی کشور کلمبیا است و انتخاب مناسبی برای تصفیه هوا به‌خصوص در مکان‌های سربسته است و می‌تواند آلاینده‌های مضر مخصوصاً بنزن را از بین ببرد.

۸. فیلودندرون بلک کاردینال

فیلودندرون بلک کاردینال

یکی دیگر از انواع فیلودندرون که از قابلیت تصفیه‌کنندگی هوا و اکسیژن‌سازی بهره‌ می‌برد، گونه فیلندرون بلک (Black Cardinal Philodendron) است که از رشد سریعی نیز برخوردار است. مناطق گرمسیری و آمریکای جنوبی خاستگاه این گیاه زیبا هستند که برگ‌های بیضی‌شکل و پهن آن دارای رنگ سبز مایل به سیاه است. در واقع برگ‌های گیاه در ابتدا به رنگ شرابی هستند؛ اما با افزایش سن گیاه به رنگ سبز تیره و با بلوغ کامل نیز به رنگ سیاه تغییر می‌کنند.

۹. فیلودندرون صورتی

فیلودندرون صورتی

یکی دیگر از گیاهان استوایی و بومی جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی، فیلودندرون صورتی (Pink Philodendron) است که جزو خانواده آراسه محسوب می‌شود. رنگ خارق‌العاده این گیاه جذاب توجه‌ هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند. بیشتر قسمت‌های برگ‌های فیلودندرون صورتی سبزرنگ‌ هستند؛ اما در میان آن نمایی از رنگ زیبای صورتی نیز به چشم می‌خورد. علاوه بر خوش‌رنگی، برگ‌های این گیاه از نظر ظاهری نوک‌تیز، پهن و براق هستند.

چنانچه علاقه مند به داشتن گیاه سانسوریا هستید، می‌توانید با مراجعه به بخش خرید گیاهان آپارتمانی فروشگاه بوتانیک، نسبت به خرید فیلندرون اقدام بفرمایید.

۱۰. فیلودندرون شرابی

فیلودندرون شرابی

همانطور که از نام این گونه مشخص است، فیلودندرون شرابی (Philodendron Burgundy Princess) نیز یکی دیگر از انواع فیلودندرون است که برگ‌های رنگی آن جذابیتی چشم‌نواز به گیاه بخشیده‌اند. از نظر ظاهری این گونه شباهت بسیار زیادی به فیلودندرون صورتی دارد و رگه‌هایی از رنگ‌های شرابی و صورتی نیز بر روی برگ‌های آن دیده می‌شود. نور غیرمستقیم و فیلترشده و دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه برای نگهداری این گیاه مناسب هستند.

۱۱. فیلودندرون گوش گرگی

فیلودندرون گوش گرگی

فیلودندرون گوش گرگی (Wolf’s ear philodendron) یکی دیگر از انواع فیلودندرون است که خاستگاه آن به کلمبیا، کاستاریکا و جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی باز می‌گردد. برگ‌های این گیاه جذاب، سبزرنگ و پهن هستند و ساقه آن به رنگ قرمز است. ارتفاع این گیاه در مناطق بومی خود می‌تواند تا ۱۸ متر نیز برسد. برای آبیاری این گونه اجازه دهید خاک گیاه کاملاً خشک شود، سپس اقدام به آبیاری نمایید.

جمع بندی

فیلودندرون یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی و مقاوم است که می‌تواند، شرایط سخت را از نظر آبیاری، نور، دما و… تحمل کند. همانطور که اشاره کردیم برکین، پرتقالی، امپریال، بلک کاردینال و… تعدادی از انواع فیلودندرون هستند که تقریباً شرایط نگهداری یکسانی دارند. انتخاب هر یک از مدل‌های فیلودندرون می‌تواند، زیبایی چشم‌نوازی به محیط کار یا منزل شما ببخشد.

منبع: theindoornursery.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *