نور برگ انجیری باید چقدر باشد؟

تمام مراحل سیر و تکامل رشد برگ‌انجیری و دیگر گیاهان آپارتمانی به نور وابسته است. اگر نور مناسب در اختیار گیاه قرار نگیرد، در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. نور برگ انجیری به همراه آب، خاک مناسب و کوددهی جز فاکتورهای اساسی رشد این گیاه محسوب می‌شوند. در این مقاله ما را تا پایان همراهی کنید تا نور مناسب برگ انجیری را مورد بررسی قرار دهیم و بیشتر با نیاز نوری این گیاه آشنا شویم.

آیا گل برگ انجیری نیاز به نور دارد؟

نور مناسب برگ انجیری

گل برگ‌انجیری جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود و نگهداری ساده‌ای دارد. ازآنجایی‌که زادگاه این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری است، برای رشد سریع برگ انجیری به محیط‌‌های گرم علاقه ویژه‌ای دارد و نسبت به تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم تمام مراحل سیر تکامل و نگهداری برگ‌ انجیری به نور وابسته است و مهم‌ترین عمل در گیاهان که به نور احتیاج دارد، فرایند فتوسنتز است. میزان نور برگ انجیری برای عمل فتوسنتز اگر کافی نباشد، روند فتوسنتز با اختلال مواجه می‌شود. همچنین اگر نور لازم برای گل برگ انجیری بیشتر یا کمتر از حد مجاز باشد، گیاه با مشکلات و بیماری‌های متعددی روبرو می‌شود. پس شکل ظاهری، زیبایی و سرسبزی این گیاه نیز به نور وابسته است.

چه نوری برای برگ انجیری مناسب است؟

چه نوری برای برگ انجیری مناسب است؟

با‌توجه‌به خاستگاه اصلی گیاه برگ‌انجیری که مناطق گرمسیری است، این گیاه به نور غیرمستقیم و نیم‌سایه علاقه‌مند است. نور مناسب برگ انجیری فر و دیگر گونه‌های این گیاه، نور غیرمستقیم خورشید است. دریافت روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور فیلترشده برای گیاه ایده‌آل است؛ پس بهترین مکان برای قراردادن گلدان برگ‌انجیری در فاصله ۲ متری از پنجره است. جایی که نور خورشید به‌اندازه کافی؛ اما به‌صورت غیرمستقیم بر گیاه می‌تابد.

در نگهداری از این گیاه توجه داشته باشید نور برگ انجیری اگر بیش از حد نیاز گیاه تامین شود، برگ‌های آن شروع به سوختن می‌کنند. از طرف مقابل در صورت عدم دریافت نور کافی، گیاه برگ‌انجیری بعد از مدت‌زمان کوتاهی پژمرده شده و از بین می‌رود.

نور برگ انجیری باید متناسب با نیاز نوری گیاه تامین شود. باتوجه‌به خاستگاه اصلی گیاه، برگ‌انجیری به نور غیرمستقیم و فیلتر شده علاقه‌مند است. پس قراردادن آن پشت پنجره‌هایی که توسط شیشه مات‌ کن یا پرده محافظت می‌شوند، بهترین مکان برای تامین نیاز نوری گیاه است.

جمع بندی

قطعاً با مطالعه مطالب عنوان‌ شده پاسخی مناسب برای سوال برگ انجیری چقدر نور می‌خواهد؟ یافته‌اید. همان‌طور که اشاره کردیم نور برگ انجیری باید به‌صورت غیرمستقیم و فیلتر شده باشد تا برگ‌های گیاه بر اثر دریافت نور مستقیم و بیش از حد دچار سوختگی نشوند. اگر شما نیز از طرفداران این گیاه زیبا هستید با رعایت نکات گفته‌شده پیرامون نیاز نوری گیاه می‌توانید، تا مدت‌ها گیاهی سرسبز و شاداب داشته باشید.

منبع: fiddleleaffigplant.com

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *