بهترین کود سانسوریا چیست؟

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای تقویت رشد سانسوریا و دیگر گیاهان آپارتمانی، کوددهی است. کود سانسوریا و گیاهان دیگر با توجه به نوع نیاز گیاه تعیین می‌شود تا بتواند بیشترین تاثیر را بر روند رشد گیاه داشته باشد. کود مخصوص سانسوریا و روش کوددهی به این گیاه زیبای آپارتمانی، موضوعی است که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم. اگر گیاه خانگی شما نیز سانسوریا است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید، تا پایان مقاله همراه ما بمانید.

بهترین کود برای سانسوریا چیست؟

کود سانسوریا

بدون شک یکی از مهمترین و مثبت‌ترین قدم‌هایی که می‌توان در نگهداری از سانسوریا برداشت، کود مناسب گیاه است. در این قسمت از مقاله قبل از بررسی و یافتن بهترین کود برای سانسوریا می‌خواهیم، پاسخ مناسبی برای سوال کود سانسوریا چیست؟ پیدا کنیم و سپس بهترین کود سانسوریا را معرفی کنیم تا با تقویت مناسب گیاه خود، سانسوریایی سالم و زیبا داشته باشید.

کود سانسوریا شمشیری می‌تواند با توجه به سن گیاه و نوع نیاز آن با یکدیگر متفاوت باشد؛ اما ویژگی مشترک در میان تمامی کودها، کمک به تقویت و رشد بهتر سانسوریا است.

کود حیوانی برای سانسوریا خوب است؟

کود حیوانی برای سانسوریا

به شما پیشنهاد می‌کنیم از کود حیوانی برای گل سانسوریا استفاده نکنید؛ زیرا کودهای حیوانی مختلف مانند کود دامی، کود کبوتر، کود مرغی و… حاوی عوامل قارچی و علف‌های هرز هستند که وجود آنها به گیاه آسیب وارد می‌کنند.

کود های NPK برای سانسوریا

کود NPK برای سانسوریا

بهترین کود برای گیاه سانسوریا کودهای NPK هستند که تاثیر فوق‌العاده‌ای در ریشه‌زایی گیاه دارند. این کودها به سبب برخورداری از مقادیر مناسب فسفات در ریشه‌زایی سانسوریا تاثیرگذارند و به دلیل برخورداری از پتاسیم، گیاه را در برابر بیماری‌های مختلف ایمن می‌کنند. نیتروژن موجود در این کودها نیز می‌تواند به رشد رویشی سانسوریا کمک شایانی کند.

در کنار کودهای NPK، استفاده از کود آهن برای سانسوریا می‌تواند در سرسبزی، شادابی و حیات گیاه تاثیر بسزایی داشته باشد. در واقع شاید بتوان گفت کود آهن به‌نوعی کود مخصوص سانسوریا ابلق است که می‌تواند، تاثیر ویژه‌ای در حفظ رنگ‌های زیبای برگ‌های این نوع سانسوریا داشته باشد. 

بهترین کود های خانگی گیاه سانسوریا چیست؟

بهترین کود های خانگی گیاه سانسوریا

ذکر این نکته نیز خالی‌ از لطف نیست که شما می‌توانید از کود خانگی برای سانسوریا شمشیری نیز استفاده کنید. استفاده از کودهای خانگی مناسب می‌توانند به اندازه دیگر کودهای شیمیایی و آلی برای رشد و تقویت سانسوریا موثر باشند. برای مثال یکی از رایج‌ترین کودهای خانگی، کود تفاله قهوه برای سانسوریا است.

قهوه حاوی مقادیر مناسبی از نیتروژن، پتاسیم و منیزیم است که این عناصر تاثیر بسزایی در استحکام ساقه و رشد سریع سانسوریا دارند. استفاده از کودهای مختلف شیمیایی، آلی و خانگی فواید بی‌شماری برای سانسوریا دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ازبین‌بردن شوری زیاد خاک گیاه
  • تقویت ریشه گیاه 
  • دورکردن آفات و بیماری‌های قارچی از گیاه
  • افزایش کیفیت رشد گیاه
  • جذب بهتر مواد مغذی توسط گیاه
  • تقویت ریشه
  • افزایش شادابی گیاه
  • موثر در گل‌دهی گیاه

بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا چیست؟

در انتخاب کود سانسوریا جهت پاجوش زدن شمشیری، انتخاب کودهایی که حاوی فسفر هستند انتخاب هوشمندانه‌ای است. همانطور که اشاره کردیم فسفر در ریشه‌زایی سانسوریا تاثیرگذار است و اگر دیگر نیازهای گیاه به طور کامل برآورده شوند، با توسعه ریشه‌ها و قوی‌تر شدن آنها می‌توانید، بعد از گذشت مدتی شاهد پاجوش‌های این گیاه زیبا باشید. کود هیومیک اسید نیز از جمله کودهایی است که می‌تواند، برای سانسوریا استفاده شود و در روند پاجوش زدن گیاه موثر باشد.

تامین کود سانسوریا یکی از عوامل موثر در رشد بهتر این گیاه زیبای آپارتمانی محسوب می‌شود. توجه داشته باشید بهترین زمان برای کوددهی اولیه به سانسوریایی که تازه کاشته شده است، بعد از گذشت ۴۰ روز است، تا ریشه گیاه قدرت کافی برای جذب مواد موردنیاز از خاک را داشته باشد.

روش کود دادن به سانسوریا شمشیری چگونه است؟

روش کود دادن به سانسوریا شمشیری

کوددهی گیاه سانسوریا به سبب برخورداری از برگ‌های گوشتی و ضخیم، باید از طریق ریشه انجام شود و کوددهی به‌صورت محلول‌پاشی، تاثیر چندانی در تقویت و رشد گیاه ندارد. در واقع کود سانسوریا باید به‌صورت کامل در آب حل شود تا بتواند، به‌ میزان موثری به ریشه گیاه برسد. روش مناسب برای کوددهی سانسوریا یک آب در میان است.

بدین صورت که یک نوبت گیاه را فقط آبیاری نمایید و در آبیاری بعدی، کود را در آب حل نمایید و گیاه را با آن آبیاری کنید. توجه داشته باشید برای آبیاری گیاه سانسوریا عمق خاک گلدان خشک باشد؛ زیرا آبیاری بیش از حد موجب ازبین‌رفتن گیاه می‌شود.

چند وقت یک بار باید به گیاه سانسوریا کود داد؟

چند وقت یک بار باید به گیاه سانسوریا کود داد؟

تعیین زمان کوددهی به گیاه به نوع کود و قدرت نسبت NPK بستگی دارد؛ اما به طور معمول اگر از کودهای پودری استفاده می‌کنید می‌توانید، یک‌بار در اوایل بهار و یک‌بار در اوایل تابستان گیاه را کوددهی کنید. کود سانسوریا اگر مایع باشد می‌توانید، در طول فصول رشد گیاه یعنی بهار و تابستان، هر ۴ تا ۶ هفته اقدام به کوددهی سانسوریا کنید.

جمع بندی

در مقاله ارائه‌شده انواع کود سانسوریا و تاثیرات آنها بر گیاه را مورد بررسی قرار دادیم؛ همانطور که اشاره کردیم استفاده از کود مناسب برای سانسوریا می‌تواند، تاثیر چشمگیری در تقویت و رشد بهتر گیاه داشته باشد.

کودهای NPK یکی از بهترین کودهایی هستند که می‌توانید برای سانسوریا استفاده کنید تا شاهد سرسبزی و شادابی گیاه باشید؛ این کود با برخورداری از مقادیر مناسب نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌تواند، کمبودهای گیاه را برطرف کند و عناصر لازم برای رشد بهتر را در اختیار آن بگذارد.

منبع: theyardandgarden.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *