همه چیز در مورد پاجوش سانسوریا

یکی از ساده‌ترین روش‌های تکثیر سانسوریا، تکثیر از طریق پاجوش است. دمای لازم برای نگهداری پاجوش سانسوریا بین بازه ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. تکثیر سانسوریا پاجوش مستلزم رعایت نکات دیگری نیز است که در این مقاله قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم. نکاتی که رعایت کردن آنها باعث افزایش پاجوش سانسوریا می‌شود. پس برای آگاهی از آنها ما را تا پایان همراهی کنید.

چه کار کنیم سانسوریا پاجوش بزنه؟

روش پاچوش زدن سانسوریا

برای ایجاد پاجوش سانسوریا ساده‌ترین کار فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد گیاه است. با شناخت کامل نیازهای سانسوریای خود می‌توانید، همه شرایط مناسب و ایده‌آل را برای رشد آن و ایجاد پاجوش فراهم کنید.

در صورت فراهم بودن شرایط ایده‌آل گیاه سانسوریا می‌تواند، ۱۵۰ الی ۱۶۰ سانتی‌متر هم رشد کند. منظور از شرایط ایده‌آل همان مهیا بودن مقدار کافی نور، آب، خاک مناسب، دما و تغذیه مناسب گیاه در فصل رشد است. (این نکته را نیز در نظر داشته باشید سانسوریا پاکوتاه گونه‌ای است که در بهترین شرایط نیز به این اندازه رشد نمی‌کند؛ اما پاجوش می‌زند). 

سانسوریا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود که در برابر کم‌آبی و نور کم مقاومت بالایی دارد و می‌تواند تا مدت‌ها به رشد خود ادامه دهد؛ اما برای ایجاد پاجوش سانسوریا، نیاز نوری و آبی گیاه باید تامین شود.

سانسوریا برای رشد مناسب و ایجاد پاجوش به نور کافی؛ اما فیلترشده نیاز دارد. برای آبیاری سانسوریا خاک گیاه باید تا عمق ۳ الی ۴ سانتی‌متری خشک باشد. با بررسی این موضوع از خشک‌بودن خاک اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

 خاک سانسوریا باید دارای مواد غنی با زهکشی بالا باشد تا به هنگام آبیاری ریشه گیاه آسیب نبیند و همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بهترین دما برای نگهداری سانسوریا، بازه‌ای بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتیگراد است. با فراهم کردن این شرایط برای گیاه قطعاً شاهد پاجوش سانسوریا خواهید بود.

حتما بخوانید: تکثیر سانسوریا در آب بهتر است یا خاک؟

فرقی نمی‌کند می‌خواهید کدام گونه گیاه سانسوریا را از طریق پاجوش تکثیر کنید. پاجوش تمام گونه‌های سانسوریا اعم از پاجوش سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا ابلق، سانسوریا کراواتی، سانسوریا رنگی و… همگی باید حداقل ۱۰ سانتی‌متر رشد کنند. سپس آن را از گلدان اصلی جدا کرده و در گلدان جدید بکارید و شرایط مناسب را برای رشد آن مهیا کنید.

 این نکته را نیز در نظر داشته باشید حتی اگر اقدام به قلمه‌زدن سانسوریا در آب می‌کنید، پاجوش سانسوریا در آب ایجاد نمی‌شود؛ بلکه بعد از ریشه‌زایی قلمه‌ها، باید آنها را در خاک بکارید و منتظر پاجوش‌ها بمانید.

۳ فاکتور حیاتی برای افزایش پاجوش سانسوریا کود مناسب، آبیاری متعادل و نور غیرمستقیم خورشید هستند که بروز اختلال در هر یک از آنها، مانع از ایجاد پاجوش سانسوریا می‌شود.

پاجوش زدن سانسوریا با زغال

برای افزایش پاجوش سانسوریا می‌توان از محرک‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از این محرک‌های تاثیرگذار زغال یا پودر زغال است. شما می‌توانید در همان مرحله ابتدایی پودر زغال را بر روی سطح خاک ریخته و یا در مراحل کاشت، آن را با لایه رویی خاک مخلوط کنید. بعد از گذشت مدتی، زغال فعالیت خود را آغاز می‌کند و سبب افزایش پاجوش سانسوریا می‌شود.

چرا سانسوریا پاجوش نمی‌زنه؟

پاجوش نزدن سانسوریا

اصلی‌ترین دلیل پاجوش نزدن سانسوریا فراهم نبودن شرایط مناسب برای نگهداری گل سانسوریا است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • آبیاری غیراصولی 
  • نورمستقیم خورشید  
  • دمایی بیشتر یا کم‌تر از بازه ۱۸ تا۲۵ درجه سانتی‌گراد
  • هجوم آفات و بیماری‌های قارچی
  • کوددهی نامناسب
  • استفاده از گلدان با اندازه نامناسب

بهترین زمان جداسازی پاجوش سانسوریا چه زمانی است؟

زمان جداسازی پاجوش سانسوریا

زمانی که پاجوش سانسوریا حداقل به اندازه ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر رشد کرد می‌توانید آن را جدا کنید و برای کاشت پاجوش سانسوریا در گلدان جدید اقدام کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم در فصل بهار و تابستان کار تکثیر با پاجوش و جدا کردن پاجوش‌ها را انجام دهید؛ زیرا با این کار پاجوش‌ها زمان کافی برای رشد خواهند داشت.

بهترین کود برای پاجوش سانسوریا چیست؟

کود برای پاجوش سانسوریا

کودهای مختلفی اعم از کود مایع، کود ریشه، کود شیمیایی و کود دامی وجود دارند که می‌توانید از آن برای تغذیه بهتر گیاه سانسوریا استفاده کنید. از میان کودهای مختلف، کودهای NPK بهترین کود برای پاجوش زدن گونه‌های مختلف سانسوریا هستند. هر بخش از این کود برای قسمت خاصی از گیاه موثر است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  • نیتروژن (N): افزایش سرسبزی و رشد قسمت‌های سبزرنگ گیاه
  • فسفر (P): افزایش رشد گیاه
  • پتاسیم (K): طراوت و تازگی شاخه، برگ و میوه

جمع‌بندی

سانسوریا از جمله گیاهان آپارتمانی است که در برابر شرایط کم‌آبی و کم‌نوری می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. همانطور که اشاره کردیم تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش، یکی از روش‌های ساده‌ تکثیر این گیاه است. افزایش پاجوش سانسوریا وابسته به ایجاد شرایط مناسبی از نظر نور، آبیاری، دما و… است که با رعایت کردن آنها قطعاً شاهد پاجوش سانسوریا خواهید بود.

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *