معرفی انواع فضای سبز

یکی از بهترین موقعیت‌هایی که بر آرامش ذهن و روان انسان‌ها تاثیرگذار است، فضای سبز و چشم‌اندازهای به دور از زندگی ماشینی است. فضای سبز محدود به دشت‌ها و چمنزارهای خارج از شهر نیست؛ بلکه باغچه‌ای کوچک در حیاط خانه نیز فضای سبز محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع فضای سبز بپردازیم و تقسیم بندی فضاهای سبز را مورد بررسی قرار دهیم؛ پس ادامه مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با انواع فضای سبز

معرفی انواع فضای سبز

شاید در نگاه اول این‌چنین به‌نظر برسد که منظور از فضای سبز، فقط باغ‌های بزرگ و طبیعتی است که خارج از شهر وجود دارد؛ اما این دیدگاه کاملاً غلط است. گلدان‌های کوچک گوشه حیاط یا دیوار محصور شده با گل‌های زینتی نیز به نوعی فضای سبز محسوب می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع و اقسام فضای سبز خواهیم پرداخت تا بتوانید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۱. فضای سبز عمومی

همانطور که از نام آن مشخص است، یکی از انواع فضای سبز است که استفاده از آن برای عموم آزاد است. عموم مردم می‌توانند، برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به فضاهای سبز عمومی مراجعه کنند. یکی از فضاهای سبز عمومی پرتردد پارک‌ها هستند. این مکان‌ها به طور معمول به خدمات و تسهیلات عمومی مجهز هستند و برای استفاده عموم مردم ساخته می‌شوند.

۲. فضای سبز نیمه عمومی

معرفی فضای سبز نیمه عمومی

کسانی که از فضای سبز نیمه‌عمومی استفاده می‌کنند، نسبت به فضای عمومی محدودترند. از فضاهای سبز نیمه‌عمومی می‌توان به محوطه‌های باز ادارات و سازمان‌های مختلف، حیاط بیمارستان‌ها، فضاهای اطراف مجتمع‌های مسکونی و تجاری و محوطه‌های پادگان‌ها اشاره کرد. فضای سبز ایجاد‌شده در این مکان‌ها علاوه بر زیباسازی ظاهری فضا، باعث تصفیه هوا نیز می‌شود.

۳. فضای سبز معابر و خیابان ها

آشنایی با فضای سبز معابر و خیابان ها

به درخت‌کاری‌هایی که در حد فاصل مسیرهای پیاده‌رو و سواره‌رو انجام می‌شود، فضای سبز معابر و خیابان‌ها گفته می‌شود. فضاهای سبز معابر و خیابان‌ها در زیباسازی شهر تاثیر بسیار زیادی دارند؛ تا‌آنجایی‌که در برخی از خیابان‌ها که امکان آبیاری در آنها وجود ندارد، برای ایجاد فضای سبز خیابانی، از چمن مصنوعی استفاده می‌کنند. همچنین چمن‌ها و درخت‌های موجود در حاشیه بزرگراه‌ها، میادین، بلوارها و حتی نقاط دورافتاده و بلااستفاده در نقاط مختلف شهری نیز، جزو این نوع فضای سبز هستند.

۴. فضای سبز خصوصی

معرفی فضای سبز خصوصی

فضای سبز خصوصی یکی دیگر از انواع فضای سبز است که در مقابل فضای سبز عمومی قرار می‌گیرد که استفاده از این فضاها به افراد خاصی تعلق دارد. فضاهای سبزی که در خانه‌های ویلایی یا تراس آپارتمان‌ها وجود دارند، جزو فضای سبز خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند که فقط مالکان آن‌ها حق استفاده از این فضاها را دارند.

در دسته‌بندی انواع فضای سبز، پارک‌ها به عنوان فضای سبز عمومی، براساس چگونگی کارکرد به پارک‌های تفریحی، تجاری، صنعتی، ورزشی، علمی و آموزشی تقسیم‌بندی می‌شوند که به جز پارک صنعتی، استفاده از بقیه فضاها برای عموم مردم آزاد است.

جمع‌ بندی

فضاهای سبز بخش مهمی از ظاهر شهرها را تشکیل می‌دهند که نگهداری صحیح از آنها یک وظیفه همگانی است. انواع فضای سبز بر اساس عملکرد به چهار گروه عمومی، نیمه‌عمومی، معابر و خیابان‌ها و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شود. به‌طورکلی ایجاد فضای سبز به هر صورتی که باشد، علاوه بر زیبایی‌بخشی ظاهری، می‌تواند به تصفیه هوا نیز کمک کند و هوایی پاک‌تر و سالم‌تر را در اختیار افراد قرار دهد.

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *