نحوه آبیاری برگ انجیری

اگر آبیاری گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله برگ انجیری، به‌صورت اصولی انجام نشود، قطعاً گیاه با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. میزان آبیاری برگ انجیری باید با توجه به نیاز آبی گیاه انجام شود. پس در ابتدا لازم است، نیاز آبی گیاه خود را به‌خوبی بشناسید و سپس اقدام به آبیاری نمایید. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را پیرامون آبدهی گل برگ انجیری مورد بررسی قرار دهیم. پس تا پایان همراه ما بمانید.

روش آبیاری برگ انجیری چگونه است؟

روش آبیاری برگ انجیری

آب مایه حیات است! بدون شک همه ما بارها این جمله را شنیده‌ایم؛ اما لازم است که بدانید این موضوع در رابطه با گیاهان نیز صدق می‌کند. همان قدر که نیاز نوری گیاه مهم است، تامین نیاز آبی گیاه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. آبیاری درست و اصولی موجب سرزندگی و سرسبزی دائمی گیاه می‌شود.

 همچنین علاوه بر میزان آبیاری، زمان صحیح آبیاری نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. گیاه برگ انجیری جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود و می‌تواند شرایط کم‌آبی را به خوبی تحمل کند. اگر در نحوه آبیاری گل برگ انجیری تعادل را رعایت نکنید، گیاه در مدت کوتاهی از بین می‌رود.

توجه داشته باشید در فاصله بین دو آبیاری، سطح خاک گلدان باید به اندازه ۴ تا ۵ سانتی‌متر خشک باشد؛ برای انجام این کار می‌توانید، انگشت خود را تا عمق ۴ تا ۵ سانتی‌متری خاک فرو کرده و بیرون آورید. اگر خاک به انگشت شما نچسبید، یعنی گیاه نیاز به آبیاری دارد. 

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در صورت افراط در آبیاری گل برگ انجیری، برگ‌های گیاه پس از مدتی شروع به زرد شدن خواهند کرد. از طرف مقابل اگر آبیاری در نگهداری برگ انجیری بسیار کم باشد، اتفاقی که برای گیاه می‌افتد لوله‌شدن برگ‌های آن و پژمرده‌شدن کامل گیاه است.

بهترین زمان آبیاری گل برگ انجیری کی است؟

بهترین زمان آبدهی گل برگ انجیری

به‌طورکلی بهترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله برگ انجیری، صبح زود قبل از طلوع خورشید است. توجه داشته باشید برای آبیاری برگ انجیری هرچه به زمان شب نزدیک‌تر شویم، میزان کمتری از آب گلدان تبخیر می‌شود و این امر مشکلات قارچی مختلف را برای گیاه در پی دارد.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید اگر به هنگام ظهر اقدام به آبیاری برگ انجیری می‌کنید، مواظب باشید قطرات آب بر روی برگ‌های گیاه نریزد؛ زیرا به دلیل تابش مستقیم نور خورشید، قطرات ریخته‌شده بر روی برگ‌ها باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای می‌شوند و سلامت گیاه را به خطر می‌اندازند.

برای آبیاری برگ انجیری از آب هم‌دما با محیط و بدون کلر استفاده کنید؛ زیرا دمای نامناسب آب به گیاه شوک وارد می‌کند و به‌مرورزمان باعث از بین رفتن آن می‌شود.

میزان آبیاری برگ انجیری در تابستان چقدر است؟

میزان آبیاری برگ انجیری در تابستان

در فصل تابستان با افزایش دمای هوا و کاهش رطوبت، گیاهان زودتر رطوبت خود را از دست داده و به آبیاری بیشتری نیاز دارند. به‌طورکلی آبیاری گیاهان آپارتمانی در تابستان هفته‌ای ۲ تا ۳ بار میزان مناسبی است. همچنین برای آبیاری برگ انجیری فر در تابستان لازم است وضعیت گیاه را هر روز بررسی کنید و در صورت خشک بودن خاک آن، اقدام به آبیاری نمایید.

میزان آبیاری برگ انجیری در زمستان چقدر است؟

میزان آبیاری گل برگ انجیری در زمستان

طریقه آبیاری برگ انجیری در زمستان با تابستان تفاوتی ندارد؛ اما میزان آبیاری گیاه متفاوت است. با شروع فصل سرما و کاهش دمای هوا نیاز آبی گیاهان نیز کاهش پیدا می‌کند.

در فصل زمستان به دلیل کاهش میزان تبخیر آب موجود در خاک گیاه، زمان بیشتری طول می‌کشد تا خاک گیاه خشک شود؛ درنتیجه تعداد دفعات آبیاری کاهش می‌یابد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید به هنگام آبیاری برگ انجیری در فصل زمستان هرگز از آب سرد استفاده نکنید؛ زیرا موجب از بین رفتن گیاه می‌شود.

جمع‌ بندی

فصلزمان آبیاریفاصله بین آبیاری‌ها
بهارابتدای اواخر اوایل بهار1 تا 2 هفته
تابستانهر 1 تا 2 هفته یک باردر صورت خشکی بیشتر
پاییزکمتر آبیاری در اواخر پاییزبسته به شرایط
زمستانمتوقف کردن آبیارینیازی به آبیاری نیست

با پیروی از نکات ارائه‌شده پیرامون نحوه آبیاری گل برگ انجیری، می‌توانید تا سال‌ها از سرسبزی و شادابی گیاه خود لذت ببرید. همانطور که اشاره کردیم، قبل از آبیاری برگ انجیری عمق ۴ تا ۵ سانتی‌متری خاک گیاه را چک کنید و در صورت خشک بودن، اقدام به آبیاری نمایید. میزان آبدهی گل برگ انجیری در فصول سرد و گرم سال با یکدیگر متفاوت است که با رعایت کردن آن، شادابی گیاه حفظ می‌شود.

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *