روش های رشد سریع برگ انجیری

بسیاری از افرادی که از گل‌های آپارتمانی نگهداری می‌کنند، بعد از مدتی متوجه توقف یا کندی رشد گیاه می‌شوند. رشد نکردن گیاهان دلایل مختلفی دارد که با شناخت کامل گیاه می‌توانید بهترین درمان را برای آن انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم راه‌های افزایش رشد برگ انجیری را مورد بررسی قرار دهیم. اگر گیاه آپارتمانی شما نیز برگ انجیری است با ما همراه باشید، تا با عوامل موثر بر سرعت رشد برگ انجیری بیشتر آشنا شوید.

برای رشد برگ انجیری چه کنیم؟

راهکار های رشد سریع برگ انجیری

شرایط نگهداری برگ انجیری، تاثیر مستقیمی بر سرعت رشد گیاه دارد. اگر همه شرایط مورد نیاز گیاه در سطح ایده‌آل فراهم شوند، بدون‌شک شاهد رشد سریع برگ انجیری خواهید بود. این گیاه جذاب پهن‌برگ جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود که به راحتی می‌تواند تغییرات دمایی محیط را تحمل کند.

خاستگاه اصلی برگ انجیری جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی است. پس هر چقدر بتوانید شرایطی مشابه با زیستگاه اصلی گیاه فراهم کنید، باعث رشد سریع برگ انجیری می‌شوید. در ادامه شرایطی را که برای رشد سریع برگ انجیری ضروری هستند معرفی خواهیم کرد.

۱. دمای مناسب

دمای مناسب بر روی افزایش رشد برگ انجیری تاثیر گذار است

بهترین بازه دمایی موثر بر سرعت رشد برگ انجیری ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. سعی کنید گیاه را از دمای بالا و تغییرات دمایی زیاد حفظ کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد باعث توقف رشد گیاه می‌شود.

۲. نور مناسب

برای رشد سریع برگ انجیری فر، باید نور مناسب گیاه را فراهم کرد.

گیاه برگ انجیری نیز مانند آگلونما و سانسوریا علاقه‌ای به نور مستقیم خورشید ندارد. شرایط نوری ایده‌آل برای این گیاه، نور متوسط تا روشن است. پس بهترین مکان برای قرار دادن آن پشت پنجره‌ای است که نور خورشید با استفاده از شیشه مات‌کن یا پرده فیلتر می‌شود.

۳. میزان آبیاری

آبیاری درست و اصولی از نکات مهم برای رشد سریع برگ انجیری است

نکته طلایی در رابطه با آبیاری گیاه که تاثیر مستقیمی بر رشد سریع برگ انجیری می‌گذارد افزایش دفعات آبیاری و کاهش میزان آب استفاده‌شده است. سطح خاک گیاه در فاصله بین دو آبیاری تا عمق ۳ سانتی‌متری باید خشک باشد. برگ انجیری گیاهی است که همواره به خاکی مرطوب نیاز دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم در طول فصول بهار و تابستان که زمان رشد گیاه است، خاک آن را پیوسته مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید.

۴. رطوبت مورد نیاز

فراهم نمودن رطوبت مورد نیاز در برگ انجیری

برای افزایش رشد برگ انجیری رطوبت مورد نیاز گیاه باید تامین شود. بهترین روش برای تامین رطوبت برگ انجیری ساخت جزیره در زیر گلدان آن است. در تابستان نیز حداقل هفته‌ای دو بار گیاه را غبار پاشی کنید. البته توجه داشته باشید که حتماً از آب بدون املاح برای این کار استفاده کنید.

۵. خاک مناسب

تهیه خاک مناسب برای افزایش رشد گیاه برگ انجیری

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در رشد سریع برگ انجیری استفاده از خاک مناسب برای گیاه است. ترکیبی از خاک‌برگ به همراه کمی خاک باغچه و کمی ماسه یا پرلیت می‌تواند، در سرعت رشد برگ انجیری تاثیرگذار باشد.

۶. تغذیه و کوددهی گیاه

تغذیه و کوددهی گیاه برگ انجیری

تغذیه گیاه با استفاده از کودهای محلول در آب باعث می‌شود، یک گیاه برگ انجیری با برگ‌های بزرگ و زیبا داشته باشید. ماهی یک بار کوددهی می‌تواند در روند رشد سریع برگ انجیری تاثیرگذار باشد.

۷. تعویض گلدان

تعویض گلدان و تاثیر آن بر روی رشد سریع برگ انجیری فر

بهترین فصل برای تعویض گلدان برگ انجیری فصل بهار است. به طور معمول هر یک سال یا دو سال این گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد. این نکته را در نظر داشته باشید در هر بار تعویض گلدان، گیاه را در گلدانی تنها یک سایز بزرگتر‌ از گلدان قبلی بکارید.

جمع‌بندی

عوامل و روش‌هاراهنمایی‌ها
نورنور خورشیدی مناسب، بهترین نتیجه رشد را ایجاد می‌کند.
خاکخاک لومی با خواص مناسب برای رشد، بهترین انتخاب است.
آبیاریآبیاری منظم در فصول گرم و خشکی، از خشکی و آبیاری زیاد خودداری کنید.
کود و مواد غذاییاز کودهای گیاهی مخصوص استفاده کنید و در فصول رشد بیشتر کود دهید.
پیشگیری از آفاتاز محافظت‌کننده‌ها و آفت‌کش‌های طبیعی برای حفاظت از گیاه استفاده کنید.
مراقبت‌های منظمبرگ‌های زرد و خشک را بردارید و گل‌های پژمرده را برداشت کنید.

برگ انجیری گیاه آپارتمانی زیبا و مقاومی است که می‌تواند تغییرات محیطی را به خوبی تحمل کند. در صورت فراهم کردن شرایط مناسب برای گیاه می‌توانید شاهد رشد سریع برگ انجیری باشید. برآورده کردن نیازهای گیاه از جمله آبیاری، دما، نور، خاک و… می‌توانند در سرعت رشد برگ انجیری تاثیرگذار باشند. شما می‌توانید با رعایت نکات ساده ارائه‌شده در مقاله از سرسبزی و رشد مناسب گیاه خود تا سال‌ها لذت ببرید.

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

2 دیدگاه

  1. سلام عرض میکنم بنده گل برگ انجیری دارم تقریبا ارتفاع آن ۳ متر است ساقه هاش قطور است گلدانش رو ۴ سال پیش عوض کرده ام البته گلدانش بزرگ است امسال تونستم مقداری از خاکش را خالی کنم و مخلوط پوست خشک و آسیاب شده موز و پرتقال با خاک باغچه مخلوط کردم بهش دادم آیا کارم درست بوده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *