دلیل خشک شدن برگ فیکوس

آیا به تازگی متوجه قهوه ای شدن و خشک شدن برگ فیکوس خود شده اید؟ اصلا نگران نباشید، زیرا این یک مشکل رایج گیاه فیکوس است که به راحتی با چند قدم ساده حل خواهد شد؛ پس با ما در این در این مقاله همراه باشید تا به بررسی علت خشک شدن برگ فیکوس جنگلی و روش های درمان آن بپردازیم.

آشنایی مختصر با گیاه فیکوس

معرفی گیاه فیکوس

بهتر است قبل از یافتن دلیل خشک شدن برگ فیکوس اندکی با این گیاه آپارتمانی زیبا و مقاوم بیشتر آشنا شویم. فیکوس گیاهی از خانواده موراسه یا انجیریان است که بیش از ۶۰۰ گونه مختلف از آن در دنیا شناسایی شده است. 

فیکوس الاستیکا، لیراتا یا آفریقایی، بنجامین و جنگلی از مهم‌ترین فیکوس‌های شناخته‌شده هستند. ارتفاع و اندازه رشد هر کدام از انواع فیکوس با یکدیگر متفاوت است؛ اما به طور کلی شرایط نگهداری و مراقبت فیکوس چندان سخت نیست و می‌توان از این گیاه آپارتمان به راحتی نگهداری کرد.

علت خشک شدن برگ فیکوس چیست؟

اینفوگرافی دلیل خشک شدن برگ فیکوس

قبل از هر چیز باید بدانید با پیشگیری و دقت در نگهداری از این گیاه زیبا می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات فیکوس جنگلی جلوگیری کنید. گاهی با تمام مراقبت‌ها و بررسی‌ها باز هم نمی‌توانیم مانع از بروز بیماری در گیاه شویم. بنابراین لازم است با آگاهی از دلایل بروز خشک شدن برگ فیکوس، راه درمان مناسبی را برای گیاه انتخاب کنیم.

 1. آبیاری نامناسب: یکی از اصلی‌ترین علل خشک شدن برگ‌ها، آبیاری فیکوس به صورت نامناسب است. این گیاه‌ها به طور معمول نیاز به آبیاری متناوب دارند. اگر خاک زیر گلدان برخی از بخش‌ها خشک شده یا زمان آبیاری به صورت منظم رعایت نشود، برگ‌ها خشک و زرد می‌شوند.
 2. نور نامناسب: فیکوس‌ها عمدتاً به نور پرهیز می‌کنند و نیاز به نور خورشید مستقیم ندارند. اگر این گیاه در معرض نور مستقیم قرار گیرد، ممکن است علاوه بر باز نشدن برگ جدید فیکوس، سایر برگ ها خشک و سوخته شوند.
 3. تغییر مکان: گیاه‌ها حساس به تغییر مکان هستند. جابجایی گلدان از محیط با تراکم نور متفاوت می‌تواند منجر به خشک شدن برگ‌ها شود.
 4. رطوبت کم: خشک‌سوزی از عوامل شایع در خشک شدن برگ‌ها است. اگر هوا خشک و باد گرم و خشک وجود داشته باشد، این موضوع می‌تواند رطوبت را از برگ‌ها و گیاه بردارد و باعث خشک شدن آنها شود.
 5. عفونت‌ها و بیماری‌ها: برگ‌های فیکوس ممکن است به دلیل بیماری‌های گیاهی یا عفونت‌های قارچی خشک شوند. این بیماری‌ها می‌توانند باعث تخریب بافت‌های برگی شوند و عملکرد سلول‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.
 6. شرایط زمین و خاک: اگر خاک گیاه حاوی مواد مخرب باشد یا خاک بی‌پروا و بدون زهکشی باشد، ریشه‌های گیاه قادر به جذب آب به اندازه کافی نخواهند بود و برگ‌ها خشک خواهند شد.

راه درمان مناسب برای مقابله با خشک شدن برگ فیکوس

راه درمان و علت خشک شدن برگ فیکوس

همانطور که اشاره کردیم تابش شدید نور خورشید و آبیاری کم گیاه، دلیل خشک شدن برگ فیکوس هستند. برای درمان خشک شدن برگ فیکوس بر اثر این عوامل می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 • جای گیاه را تغییر دهید
 • آبیاری را به وقت خشکی خاک تا جایی انجام دهید که آب اضافی از زهکش گلدان خارج شود
 • گیاه فیکوس را در برابر تابش غیرمستقیم خورشید٬ یعنی در معرض فیلتری مثل پرده قرار دهید

سوالات متداول

میزان مناسب آبیاری فیکوس برای جلوگیری از خشک شدن برگ‌های آن چقدر است؟

در فصل تابستان هفته‌ای یک‌بار و در فصل زمستان هر ۱۰ تا ۱۵ روز یک بار گیاه را آبیاری کنید.

آیا باید برگ های مرده را از فیکوس جدا کنم؟

بله، برگ‌های مرده را از فیکوس (Ficus) جدا کنید. این کار به حفظ سلامتی و زیبایی گیاه کمک می‌کند و ممکن است جلوی انتشار بیماری‌ها و آفات را بگیرد. همچنین، حذف برگ‌های مرده می‌تواند انگیزه رشد بیشتری به گیاه بدهد.

جمع‌بندی

جلوگیری از خشک شدن برگ فیکوس

آگاهی از علت خشک شدن برگ فیکوس جنگلی به شما کمک می‌کند تا در کمال آرامش برای درمان مشکل گیاه قدم بردارید. همانطور که اشاره کردیم دلیل خشک شدن برگ فیکوس، تابش شدید نور خورشید و آبیاری کم گیاه است.

شما می‌توانید با متعادل سازی آبیاری و قرار دادن گیاه در معرض نور غیر مستقیم و فیلتر شده خورشید، می‌توانید به راحتی مراحل جلوگیری از خشک شدن برگ فیکوس را طی کنید.

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

4 دیدگاه

 1. منم فیکوسم تازه خریدم و از ۱۵ روز پیش تا الان ۳تا از برگاش خشک شد و افتاد
  خواستم بدونم میشه برگ خشک رو تو خاک خود گلدون گذاشت یا باید انداخت دور

  • سلام
   اگر برگ فیکوس خشک شده باشه امکان قلمه زدن و رشدش وجود نداره.
   اگر برگ سب زو تازه جدا شده باشه میتونید قلمه بزنید و شرایطش رشد رو فراهم کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *