پشه زدن گل سانسوریا و راه حل های درمان آن

یکی از مشکلات رایجی که گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله سانسوریا ممکن است با آن مواجه شود، وجود پشه‌های ریزی است که در سطح رویی خاک گیاه دیده می‌شوند. در ادامه قصد داریم علت پشه زدن گل سانسوریا و از بین‌ بردن پشه گلدان سانسوریا را مورد بررسی قرار دهیم. اگر گیاه شما نیز به این مشکل دچار شده، ادامه مقاله را از دست ندهید.

علت پشه زدن گل سانسوریا چیست؟

علت پشه زدن گل سانسوریا

پشه‌ گیاه، نوعی پشه قارچی محسوب می‌شود که برای تخم‌گذاری به خاک مرطوب نیاز دارد. درواقع لاروهای پشه‌های قارچی از مواد آلی که در خاک سانسوریا وجود دارد، تغذیه می‌کنند و این موضوع می‌تواند به گیاه آسیب وارد کند. پس دلیل اصلی به‌وجودآمدن پشه در گیاه شمشیری، رطوبت بیش‌ از حد و زهکشی نامناسب خاک است.

پشه گیاهان آپارتمانی که نام دیگر آن پشه خاکی است، از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به مگس میوه دارد و محتمل‌ترین راهی که برای به‌وجود‌آمدن آن پیش‌بینی می‌شود، قرار دادن گیاهان آپارتمانی در خارج از محیط خانه است.

راه های موثر در از بین بردن پشه گلدان سانسوریا چیست؟

راه های از بین بردن پشه گل سانسوریا

پیشگیری بهتر از درمان است! این اصل دررابطه‌ با بسیاری از مشکلات سانسوریا صادق است. در رابطه با گیاهان نیز لازم است قبل از خرید گیاه خانگی، خاک گیاه را بادقت بسیار زیاد بررسی کنید تا از عدم وجود لارو حشرات مطمئن شوید. دومین اقدام پیشگیرانه، بررسی برگ‌های سانسوریا است.

توجه داشته باشید هرگونه خوردگی و سوراخ بر روی برگ‌های گیاه، نشانه وجود لارو حشرات روی برگ‌ها است. پس لازم است قبل از نگهداری سانسوریا، نسبت به سالم‌بودن گیاه اطمینان‌ خاطر حاصل کنید.

حالا که با راه‌های پیشگیری از این مشکل آشنا شدیم لازم است، درمان‌های موثر زیر در ازبین‌بردن این بیماری سانسوریا را نیز بررسی کنیم:

  • عدم افراط در آبیاری
  • استفاده از چسب مخصوص پشه
  • آبیاری گیاه با آب اکسیژنه
  • استفاده از دارچین
  • استفاده از سیر و زغال
  • استفاده از کود حیوانی پوسیده

۱. عدم افراط در آبیاری

همان‌طور که اشاره کردیم خاک مرطوب محل مناسبی برای رشد و پرورش پشه گیاه است. پس در اولین قدم لازم است از آبیاری گیاه بیش‌ ازاندازه سانسوریا خودداری کنید و قبل از اقدام به آبیاری گل، خاک گیاه را با انگشت تا عمق ۴ یا ۵ سانتی‌متری چک کنید. اگر خاک به انگشت شما نچسبید، اقدام به آبیاری نمایید.

۲. استفاده از چسب مخصوص پشه

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ازبین‌بردن پشه گلدان سانسوریا استفاده از چسب زرد ضد حشره است. رنگ زرد، حشرات را به سمت خود جذب می‌کند؛ درنتیجه با نزدیک‌شدن به سطح چسب، پشه‌ها به آن می‌چسبند و توانایی جداشدن از آن را ندارند.

۳. آبیاری گیاه با آب اکسیژنه

استفاده از آب‌اکسیژنه برای سانسوریا راه‌حلی کاربردی جهت ازبین‌بردن پشه گیاه است. همان‌طور که اطلاع دارید آب‌اکسیژنه ترکیبی از پراکسید هیدروژن و آب است. لارو پشه‌ها در برخورد با پراکسید هیدروژن از بین می‌روند. آبیاری سانسوریا با آب‌اکسیژنه یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌های از‌بین‌بردن پشه‌های اطراف گیاه است.

۴. استفاده از دارچین و یا قهوه

پودر دارچین و قهوه علاوه بر استفاده در آشپزی و کاربرد آن در قلمه زدن سانسوریا، به‌عنوان یک سم طبیعی برای ازبین‌بردن پشه قارچ نیز محسوب می‌شود. پودر دارچین را در سطح خاک سانسوریا بپاشید؛ زیرا خوردن دارچین توسط لارو پشه موجب ازبین‌رفتن آن می‌شود.

توجه داشته باشید برای ازبین‌رفتن کامل پشه‌ها لازم است، این کار را هر چند هفته یک‌بار تکرار کنید.

حتما بخوایند: آیا تفاله قهوه برای سانسوریا مضر است؟

۵. استفاده از سیر و زغال

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که علت پشه زدن گل سانسوریا مرطوب بودن خاک گیاه است. با استفاده از ترکیب پودر زغال و پودر سیر می‌توانید، باعث نابودی پشه‌های سانسوریا شوید. پودر زغال استفاده‌شده در این ترکیب می‌تواند رطوبت بیش‌ از‌ اندازه خاک را جذب کرده و بوی سیر نیز باعث دورکردن پشه‌ها از گلدان می‌شود.

۶. استفاده از کود حیوانی پوسیده

یکی دیگر از راه‌های ازبین‌بردن پشه گلدان سانسوریا استفاده از کود مناسب سانسوریا است. کود دامی تازه و نپوسیده، آلوده به تخم و لارو حشرات است. پس بهتر است برای کوددهی گیاه از کود پوسیده یا ورمی کمپوست استفاده کنید.

سوالات متداول

اساسی‌ترین دلیل به‌وجودآمدن پشه در گیاه شمشیری چیست؟

بدون‌ شک آبیاری بیش از حد و مرطوب ماندن خاک ابتدایی‌ترین عامل به‌وجودآمدن پشه در سانسوریا است.

چرا برای از بین بردن پشه سانسوریا راه‌های درمان خانگی بهتر از سموم شیمیایی هستند؟

استفاده از سموم شیمیایی برای ازبین‌بردن پشه سانسوریا می‌تواند به گیاه آسیب وارد کرده و به‌مرورزمان آن را از بین ببرد.

جمع بندی

در مقاله ارائه‌شده با علت پشه زدن گل سانسوریا و راه‌های درمان این بیماری آشنا شدیم. همان‌طور که اشاره کردیم پیشگیری از این مشکل بسیار ساده‌تر از درمان آن است.

پس لازم است قبل از خرید سانسوریا، گیاه را بادقت بررسی کنید تا از سالم‌بودن آن مطمئن شوید. در صورت بروز این مشکل برای ازبین‌بردن پشه گلدان سانسوریا، با استفاده از روش‌های طبیعی و کم‌هزینه ارائه‌شده، همانند استفاده از دارچین و ذغال می‌توانید، در کمترین زمان ممکن این بیماری را درمان کنید.

منبع: gardenforindoor.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *