راهنمای کامل نگهداری فیلودندرون

پرورش و نگهداری از گلها و گیاهان در محیط منزل و محل کار یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها است. گیاه فیلودندرون از جمله گیاهان آپارتمانی زیبا و پرطرفدار قرار دارد.

اگرچه این گیاه ممکن است نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به برخی گیاهان باشد، اما با رعایت چند نکته مهم، از جمله رعایت شرایط آبیاری، نور، دما و میزان کود دهی می توانید به راحتی این گیاه خاص و زیبا را در داخل خانه خود پرورش دهید.

آشنایی با فیلودندرون

معرفی فیلودندرون

گیاهان آپارتمانی از جمله فیلودندرون (Philodendron) گیاهانی با جثه بزرگ و برگهای سبز و براق هستند که بومی آمریکای جنوبی و مناطق گرمسیری می‌باشند. گل فیلودندرون از خانواده بزرگ گل شیپوریان است که بیش از ۴۸۹ گونه از آن شناخته شده می‌باشد. اسم این گیاه برگرفته از نام یونانی “Philo”، به معنی عشق یا علاقه می‌باشد. 

🌱 نام علمیفیلودندرون
🌱 خانوادهAraceae
🌱 محل مورد استفادهداخل خانه یا محیط‌های داخلی
🌱 نورتحمل نسبی به نور کم
🌱 آبیارینیاز کم به آبیاری
🌱 خاک و زهکشیخاک سبک یا زهکشی خوب
🌱 دمارشد در دمای ۱۸-۲۷ درجه سانتیگراد
🌱 تکثیربرش برگ‌های نو، جداسازی گیاه از ساقه مادری یا برای برخی از گونه‌ها
🌱 خطراتممکن است برای حیوانات خانگی سمی باشد.

این گیاه درشت‌جثه علاقه زیادی به نور خورشید دارد و اگر بتوانید در نگهداری از آن شرایط و ویژگیهای سرزمین خاستگاهش را برای آن تداعی کنید رشد بسیار عالی خواهد داشت. برگهای سبز و زیبای قلبی شکل فیلودندرون به طول ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر می‌باشند و در گیاهان بالغ‌تر طول برگها حتی به ۳۰ سانتی‌متر هم خواهد رسید.

 این گیاه به دو شکل بالا رونده و غیر بالا رونده وجود دارد. گل فیلودندرون متعلق به خانواده آراسا می‌باشد که به دلیل خوشه‌هایشان معروف هستند و ساقه آن‌ها قسمت سفیدی دارد که به گریبان هم معروف است و این خوشه‌ها از بالا تا پایین با گلها پوشانده می‌شوند. 

شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون

شرایط نگهداری فیلودندرون

شرایط نگهداری انواع گل فیلودندرون چندان سخت نیست و به راحتی میتوان آن را در محیط منزل یا محل کار نگهداری کرد. 

به خاطر همین ویژگی گل فیلودندرون به عنوان گلی محبوب در میان پرورش‌دهندگان گل و گیاه شناخته می‌شود. برای نگهداری هرچه بهتر فیلودندرون و رشد مناسب‌تر این گیاه مواردی را که در ادامه بیان خواهیم کرد در نظر داشته باشید. 

۱. نوردهی

بسته به نوع رنگ برگ گل فیلودندرون، نور مناسب این گیاه متفاوت است. برای مثال: گلهای فیلودندرون با برگ‌های سبز می‌توانند در نور کم نیز دوام بیاورند؛ اما گل‌هایی با برگ‌های غیر از رنگ سبز به نور غیر مستقیم و سبک‌تر نیاز دارند. توجه داشته باشید که هرگز این گل را در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ زیرا نور بیش از حد برای فیلودندرون مضر است. 

حتما بخوانید: گیاهان آپارتمانی چه قدر به نور احتیاج دارند؟

۲. دما نگهداری

دمای مناسب برای نگهداری گیاه فیلودندرون بین ۱۸-۲۷ درجه سانتیگراد است. این گیاه در دمای پایین‌تر و بالاتر نیز می‌تواند رشد کند، اما برای رشد بهتر و سالم‌تر گیاه، بهتر است دما در این محدوده باشد. همچنین، این گیاه به دمای پایین‌تر از ۱۶ درجه سانتیگراد حساس است و ممکن است به طور قابل توجهی آسیب ببیند.

۳. میزان آبیاری

به طور کلی فیلودندرون مانند دیگر گیاهان آپارتمانی به آبیاری زیادی نیاز ندارد؛ اما دمای محیط نگهداری آن بر میزان آبیاری موثر است. به این صورت که اگر گیاه در معرض نور بیش از حد یا دمای بالا باشد باید به مقدار بیشتری به آن آب داد؛ اما اگر گیاه در نور کم یا دماهای خنک‌تر باشد میزان آبیاری آن نیز کمتر خواهد شد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید باید اجازه دهید لایه بالایی خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید.

۴. رطوبت مورد نیاز

این گیاهان همچون برگ انجیری و فیکوس رطوبت دوست هستند به طوری که برگهای فیلودندرون باید هر روز با غبارپاش مرطوب شده و با آب ولرم به وسیله اسفنج تمیز شوند. 

۵. خاک مناسب

خاک گیاه فیلودندرون برای رشد بهتر این گیاه باید از مواد آلی و معدنی غنی باشد. همچنین توجه داشته باشید که خاک استفاده شده در گلدان فیلودندرون باید زهکشی خوبی نیز داشته باشد و حاوی مواد ارگانیک به مقدار بالایی باشد.

۶. کود مناسب

در صورت استفاده از کودهای گیاهی برای فیلودندرون این گیاه رشد بهتری خواهد داشت. کودهای مایع مناسب گیاه را در فصل آغاز رشد هفته‌ای یکبار به گیاه اضافه کنید و در فصل زمستان نیز کوددهی به میزان ماهی یکبار برای گل فیلودندرون کافی است.

چنانچه علاقه مند به داشتن گیاه فیلودندرون هستید، می‌توانید با مراجعه به بخش خرید گل و گیاه آپارتمانی در فروشگاه گل و گیاه بوتانیک، نسبت به خرید فیلودندرون اقدام بفرمایید.

تکثیر گل فیلودندرون

تکثیر فیلودندرون

پاجوش گل فیلودندرون آسان است و برای این کار از روش قلمه استفاده می شود که باید در اوایل فصل بهار انجام شود. 

برای این کار باید از گیاه مادر ساقه‌ای را انتخاب کنید که دارای دو یا سه گره و برگ باشد. سپس با یک چاقوی تیز به اندازه ۸ سانتی‌متر از ساقه برش دهید و سپس ساقه‌ها را در آب و یا در بستر یک خاک مناسب و سبک قرار دهید تا ریشه‌زایی اتفاق افتد. بعد از آن قلمه‌ها را در خاکی مرطوب بکارید و روی آن کیسه پلاستیکی بکشید و در محلی با نور و دمای مناسب قرار دهید. 

معمولاً ریشه‌زایی بعد از گذشت یک ماه اتفاق می‌افتد. بعد از گذشت زمان کافی و رشد مناسب گیاه، آن را به گلدانی بزرگ‌تر برای رشد بهتر ریشه‌ها انتقال دهید.

مشکلات نگهداری فیلودندرون

مشکلات مراقبت از فیلودندرون

پرورش گل و گیاهان آپارتمانی در محیط منزل همواره با مشکلاتی نیز همراه است که آگاهی از علت بروز مشکلات می‌تواند در رفع هرچه زودتر مشکل موثر باشد. روش نگهداری فیلودندرون چندان دشوار نیست؛ اما دو مشکل شایع زرد شدن برگ و سوختگی برگهای گیاه ممکن است ذهن شما را مشغول کند. بنابراین در ادامه به علت بروز این ۲ مشکل خواهیم پرداخت.

۱. زردشدن برگ

زردشدن برگ فیلودندرون

از جمله عوامل موثر در زرد شدن برگ فیلودندرون میتوان به آبیاری بیش از حد یا بسیار کم گیاه، هجوم آفات گیاهان خانگی، کود دهی نامناسب، نوردهی نامناسب و همچنین نوسانات دمایی اشاره کرد.

۲. سوختگی برگ

سوختگی برگ فیلودندرون

آفتاب شدید و مستقیم موجب بروز این عارضه می‌شود. در فصول گرم و به خصوص در هنگام ظهر، تابش مستقیم آفتاب می تواند به برگهای گل فیلودندرون آسیب وارد کند و موجب سوختگی آنها شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم و فیلتر شده انتقال دهید.

سوالات متداول

چه چیزی گیاه فیلودندرون را خاص می‌کند؟

تغییر رنگ برگهای فیلودندرون در مراحل مختلف رشد، جلوه‌ای جذاب و خاص را به این گیاه بخشیده است. در واقع برگهای فیلودندرون بسیار خاص هستند؛ چون در ابتدای رشد زرد رنگ هستند، سپس کم کم به رنگ مسی تغییر می‌کنند و در نهایت به رنگ سبز تیره خواهند رسید.

آیا گل فیلودندرون سمی است؟

بله، گل فیلودندرون جزو گیاهان آپارتمانی سمی محسوب می‌شود که دارای مقادیر بالایی از اگزالات کلسیم نامحلول میباشد.

آیا نگهداری فیلودندرون سخت است؟

خیر، نگهداری فیلودندرون دشوار نیست و فقط کافیست شرایط نور و دما را به خوبی فراهم کنید تا رشد گیاه با اختلال مواجه نشود.

آیا فیلودندرون نیاز به نور زیاد دارد؟

همانطور که گفتیم این گیاه علاقه زیادی به نور خورشید دارد؛ اما نوری که به صورت غیر مستقیم و فیلتر شده باشد؛ زیرا نور مستقیم خورشید باعث از بین رفتن برگ‌های گیاه خواهد شد.

جمع‌بندی

نگهداری از فیلودندرون

فیلودندرون‌ها گیاهان بزرگ‌جثه از خانواده گل شیپوریان، با برگهای قلبی شکل به رنگ سبز براق هستند که از جمله گیاهان آپارتمانی با مقاومت بالا محسوب می‌شوند که تکثیر آنها از طریق قلمه‌زدن بسیار آسان است، به همین دلیل از محبوبیت بالایی میان دوستداران و پرورش‌دهندگان گل و گیاه برخوردار هستند.

همانطور که در مقاله اشاره کردیم با فراهم نمودن شرایط نوری، دمایی، آبیاری، خاکی و کودی مناسب می توان از رشد مناسب گیاه بهره‌مند شد. گل فیلودندرون در دو نوع بالارونده و غیر بالا رونده وجود دارد که روش نگهداری از آنها مشابه یکدیگر است. نگهداری فیلودندرون, بر خلاف مراقبت از گیاهان خانگی دیگر کار دشواری نیست؛ اما ممکن است گیاه به مرور زمان دچار زرد شدگی  و سوختگی برگها شود که علت بروز این مشکلات و رفع آنها را نیز بیان نمودیم.

به طور کلی فیلودندرون جزو گیاهان برگ‌ زینتی محسوب می‌شود که با فراهم کردن حداقل شرایط، می‌تواند به خوبی رشد کند و زیبایی منحصر به فردی به محیط خانه یا دفتر کار شما ببخشد. 

منابع:

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *