علت باز نشدن برگ فیلودندرون

اگر علاقه زیادی به نگه‌داری گیاهان آپارتمانی دارید، احتمالاً گیاه فیلودندرون را برای رشد و نگه‌داری در منزل خود انتخاب می‌کنید. به همین دلیل، باید درمورد آسیب‌هایی که این گیاه با آن روبه‌رو می‌شود اطلاعات کاملی داشته باشید. یکی از آسیب‌هایی که گیاه فیلودندرون را تهدید می‌کند، باز نشدن برگ‌های جدید گیاه است و مشاهده این اتفاق ممکن است شما را نگران کند.

دلیل باز نشدن برگ گیاه فیلودندرون چیست؟

فیلدونی که برگ آن باز نشده بر روی میز

انواع فیلودندرون یک غلاف مخصوصی دارند که کاتافیل نام دارد و از گره ساقه رشد می‌کند. دلیل باز نشدن برگ گیاه فیلودندرون این است که کاتافیل  برگ تازه را به‌خوبی احاطه می‌کند و اجازه نمی‌دهد برگ‌های جدید به‌صورت کامل باز شوند. اما چه عاملی باعث می‌شود که کاتافیل از رشد برگ جدید جلوگیری کند؟

۱. رطوبت کم محیط

رطوبت کم محیط علت باز نشدن برگ فیلودندرون است. فیلودندرون‌ها جزو گیاهان رطوبت‌دوست هستند که از رطوبت متوسط تا زیاد استفاده می‌کنند. اکثر خانه‌ها رطوبت ایده‌آل را برای رشد این گیاه ندارند، چون در فصل زمستان بخاری رطوبت محیط را کاهش می‌دهد، فیلودندرون بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد و برگ‌های جدید آن باز نمی‌شوند.

۲. رطوبت کم خاک

کاهش رطوبت خاک و خشک شدن خاک گیاه می‌تواند از باز شدن برگ گیاه فیلودندرون جلوگیری کند.

۳. نور کم

زمانی که فصل پاییز و زمستان فرا می‌رسد ساعت تابش نور خورشید کاهش می‌یابد. گیاه فیلودندرون به دریافت هشت ساعت نور خورشید به‌صورت غیرمستقیم و از پشت پنجره نیاز دارد. پس ‌می‌توان گفت که علت باز نشدن برگ فیلودندرون در فصل زمستان، کاهش تابش نور خورشید است.

برای باز شدن برگ‌های فیلودندرون چه کارهایی انجام دهیم؟

گلدان فیلندرون با برگ های باز نشده

بعد از این‌که علت باز نشدن برگ جدید فیلودندرون را پیدا کردیم، باید برای رفع این مشکل راهکارهایی پیدا کنیم، زیرا در صورت باز نشدن برگ‌ها، کل گیاه آسیب می‌بیند. در ادامه، راه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا مشکل گیاه شما حل شود:

۱. افزایش رطوبت محیط

هر گیاهی برای رشد به رطوبت مخصوصی نیاز دارد. رطوبت لازم برای رشد گیاه فیلودندرون بین 50 تا 75 درصد است. برای افزایش رطوبت از راه‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. استفاده از اسپری مه‌پاش و پاشش آب روی کاتافیل گیاه فیلودندورن می‌تواند باعث باز شدن برگ‌های جدید شود. از دستگاه‌های رطوبت‌ساز و بخور در کنار گیاه فیلودندرون استفاده کنید تا رطوبت محیط افزایش یابد.

اگر علت باز نشدن برگ فیلودندرون کمبود رطوبت است، می‌توانید یک ظرف پر از آب را روی بخاری یا اجاق‌گاز قرار دهید تا با تبخیر آب، رطوبت محیط منزل شما افزایش یابد. برای افزایش رطوبت گیاه فیلودندرون، از بند رخت‌آویز آپارتمانی استفاده کنید. لباس‌های خیستان را در نزدیکی گیاه آویزان کنید. لباس‌ها در حین خشک شدن، رطوبتی در فضای خانه پخش می‌کنند و مشکل گیاه شما حل خواهد شد.

۲. افزایش رطوبت خاک

اگر رطوبت خاک گیاه شما کم است، به آن مقداری آب اضافه کنید. اگر حجم زیادی آب به گلدان خود اضافه کنید، به‌سرعت از ته گلدان خارج می‌شود و رطوبت خاک بعد از مدتی کاهش می‌یابد. برای حفظ رطوبت خاک می‌توانید گیاه فیلودندرون را از ته آب بدهید؛ یعنی گلدان خود را در یک سطل آب یا سینک پر از آب قرار دهید و اجازه دهید خاک و ریشه آب را جذب کنند.

اگر گلدان شما رطوبت را به‌درستی در خود نگه نمی‌دارد، نیاز به گلدان جدید دارید. اگر در منزل خود گیاهان زیادی دارید، برای سنجش رطوبت خاک از ابزار رطوبت‌سنج خاک استفاده کنید. این دستگاه در آبیاری بهتر گیاهانتان شما را یاری می‌کند.

۳. نور مناسب

تابش هشت ساعت نور خورشید به گیاه فیلودندرون باعث رشد سریع و مناسب می‌شود. در فصل زمستان که تابش نور خورشید کمتر می‌شود شما می‌توانید در منزل خود تعدادی زیادی چراغ روشن کنید تا رشد برگ‌های جدید در فصل‌های سرد سال نیز ادامه داشته باشد.

نکات مهم برای نگه‌داری از برگ گیاه فیلودندرون

نگه‌داری از برگ گیاه فیلودندرون
  • گیاه فیلودندرون محیط‌های گرم را دوست دارد. به همین دلیل، دمای مناسب محیط برای رشد این گیاه باید بین 15 تا 35 درجه سانتی‌گراد باشد.
  • آبیاری بیش از حد برای سلامت و نگهداری گیاه فیلودندرون مضر است، زیرا آبیاری بیش از حد مواد مغذی خاک را از بین می‌برد و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.
  • مطمئن شوید که گلدان شما دارای سوراخ‌های زهکش در ته آن باشد.
  • ممکن است روی برگ‌های گیاه خود لکه‌هایی را مشاهده کنید که توسط قارچ ایجاد شده‌اند. حذف قارچ از یک گیاه بسیار ساده است. برگ‌هایی را که آثاری از بیماری دارند جدا کنید تا از گسترش آن جلوگیری کنید. گیاه آلوده را از سایر گیاهان خود دور نگه دارید و ‌برگ‌ها را دور بریزید.
  • در فصل بهار و تابستان ماهانه از کود استفاده کنید و در فصل‌های پاییز و زمستان این میزان را به شش تا هشت هفته یک‌بار افزایش دهید. اگر برگ‌های گیاه کم‌رنگ شدند، نشان‌دهنده کاهش کلسیم و منیزیم است و به این معنا است که گیاه مواد مغذی اندکی در دسترس دارد و کوددهی باید به‌سرعت انجام شود.
  • انتخاب خاک مناسب برای رشد هر گیاهی لازم است. اضافه کردن مقداری مواد ارگانیک مانند برگ‌های دور ریخته شده و علف خشک به زهکشی سریع‌تر گیاه کمک می‌کند و از باز نشدن برگ جدید فیلودندرون جلوگیری می‌کنند، زیرا خاک خوب می‌تواند رطوبت را در خود نگه دارد. ترکیب یکسانی از خاک گلدان و کوکو کویر برای رشد گیاه فیلودندرون مناسب است.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا یکی از دغدغه‌های افرادی که گیاه فیلودندرون در خانه دارند رفع کنیم. علت باز نشدن برگ فیلودندرون به عواملی مانند رطوبت پایین محیط و خاک و نور کم بر می‌گردد. درصورتی‌که برگ‌های جدید گیاه فیلودندرون شما باز نشده بود، باید به‌سرعت این مشکل را برطرف کنید تا به کل گیاه آسیبی نرسد.

منبع: Plnts.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *