روش تکثیر فیکوس از طریق برگ

اگر شما هم به پرورش گل و گیاهان آپارتمانی علاقه دارید، حتماً تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه گیاه فیکوس خود را تکثیر کرده و از آن در فضا‌های مختلف خانه استفاده کنید. تکثیر و کاشت فیکوس روش‌های گوناگونی دارد که یکی از این روش‌ها قلمه زدن فیکوس از طریق برگ است.

درحقیقت، برای این‌که بتوانید از برگ این گیاه یک فیکوس جدید داشته باشید، باید شرایطی را فراهم کرده و مراقبت‌های لازم از گیاه را انجام دهید؛ اما چگونه؟ آیا برگ فیکوس در آب ریشه‌دار می‌شود؟ در این راهنما، به‌صورت گام‌به‌گام تکثیر گیاهان فیکوس را توضیح می‌دهیم. ازهمین‌رو، دستکش‌های باغبانی خود را بردارید و آماده شوید تا راز‌های تکثیر فیکوس از طریق برگ را یاد بگیرید.

قلمه زدن فیکوس از طریق برگ چگونه است؟

قلمه برگ فیکوس

برای تکثیر فیکوس از طریق برگ، کافی است یکی از برگ‌های سالم این گیاه را همراه با یک بند از ساقه آن از گیاه اصلی جدا کنید. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بهتر است در فصل بهار این کار را انجام دهید.

در روش تکثیر گل فیکوس با برگ، ابتدا یک جفت دستکش باغبانی، چاقو یا کاتر، خاک مناسب کاشت فیکوس، هورمون ریشه‌زایی، کیسه پلاستیکی و یک گلدان آماده کرده و سپس مراحل زیر را با دقت دنبال کنید:

  • برگ‌های سالم را با یک چاقو یا کاتر استریل از گیاه فیکوس جدا کنید. برای جدا کردن برگ‌های فیکوس، حتماً از دستکش باغبانی استفاده کنید، چراکه با برش برگ، شیره سفیدرنگی از آن خارج شده که در صورت تماس با پوست دست، باعث بروز حساسیت و التهاب خواهد شد.
جدا کردن برگ فیکوس برای قلمه زدن
  • در این مرحله، برگ‌های جداشده را درون ماسه قرار داده تا شیره‌اش به‌طور کامل خارج شود.
شیره برگ فیکوس که در حال خارج شدن است
  • برای افزایش سرعت ریشه‌دار شدن برگ‌های گیاه فیکوس، آن‌ها را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید.
  • برای کاشت برگ‌های فیکوس، یک بستر مناسب با خاک زهکشی‌شده آماده کنید.
  • بر روی برگ‌ها، کیسه پلاستیکی قرار داده و مقداری آب روی آن اسپری کنید تا به حفظ رطوبت خاک کمک کند. بهتر است برای رشد سریع‌تر قلمه‌ها، آن‌ها را در شرایط آب‌وهوایی گرم و مرطوب نگه‌داری کنید.
  • بعد از تقریباً ۶ هفته، نتیجه تکثیر قلمه‌ها را خواهید دید. ازهمین‌رو، در این مرحله از راهنمای تکثیر فیکوس از طریق برگ، وقتی ۳ یا ۴ عدد از جوانه‌ها به طول ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر رسیدند، آن‌ها را در گلدان بکارید. برای کاشت برگ فیکوس، پیشنهاد می‌شود از ترکیب شن، ماسه، پرلیت و خاک مخلوط گلدانی استفاده کنید.
  • درحقیقت، خاک مخلوط گلدانی به حفظ رطوبت، شن و ماسه به بالا بردن قدرت زهکشی و پرلیت به هوادهی بیشتر به ریشه‌های خاک کمک می‌کند.

تکثیر فیکوس از طریق برگ در آب چگونه است؟

قلمه فیکوس از طریق برگ در آب

جالب است بدانید که تکثیر گیاه فیکوس از طریق ریشه‌دار کردن در آب نیز ممکن است. برای این منظور برگ‌های سالم گیاه فیکوس را به‌همراه یک بند از ساقه جدا کرده و درون ظرفی با آب جوشیده‌ی سرد‌شده قرار دهید. سپس روی ظرف را با سلفون پوشانده و آن را در یک محیط گرم بگذارید.

تا زمان ریشه‌دار شدن برگ‌ها اگر آب ظرف کثیف شد، بهتر است آن را به‌طور کامل عوض کرده یا از زغال برای ضدعفونی کردن آب کمک بگیرید. درنهایت، پس از جوانه زدن برگ‌های فیکوس، آن‌ها را در گلدانی با مخلوط خاکی کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت بکارید. این نکته مهم را مدنظر قرار دهید که برگ‌های ریشه‌دارشده فیکوس را زیاد آبیاری نکنید، چراکه پوسیده شده و از بین می‌روند. همچنین برای این منظور، از آب ولرم و هم‌دمای اتاق استفاده کنید.

چه زمانی از سال برای تکثیر فیکوس از طریق برگ ایده‌آل است؟

فردی در حال رسیدگی به برگ فیکوس

در میان گیاهان آپارتمانی، فیکوس به‌دلیل شاخ و برگ‌های جذابی که دارد بسیار محبوب و پرطرفدار شده است. قلمه زدن فیکوس از طریق برگ می‌تواند یک تجربه ارزشمند برای علاقه‌مندان به گل و گیاه باشد. از طرفی، انتخاب زمان ایده‌آل سال برای تکثیر موفق فیکوس بسیار مهم است.

از نظر علمی، گیاهان فیکوس متعلق به خانواده موراسه و بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری هستند. این گیاهان به‌راحتی از طریق قلمه‌های برگ تکثیر می‌شوند و می‌توانند در شرایط مناسب آب‌وهوایی به‌سرعت ریشه‌دار شوند. ازهمین‌رو، بسیاری از باغبانان باتجربه، تکثیر فیکوس از طریق برگ در آب یا خاک را در ماه‌های گرم سال، به‌ویژه در فصل بهار یا اوایل فصل تابستان، توصیه می‌کنند، چراکه در طول این مدت، گیاهان در مرحله رشد فعال خود هستند و سریع‌تر ریشه‌دار می‌شوند.

گفتار پایانی

تکثیر فیکوس از طریق برگ می‌تواند یک تجربه سرگرم‌کننده و کمی هیجان‌انگیز برای دوستداران پرورش گل و گیاه باشد. در متن بالا تلاش کردیم به‌صورت مرحله‌به‌مرحله قلمه زدن فیکوس از طریق برگ را به‌همراه ابزار‌ها و شرایط موردنیاز توضیح دهیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که تکثیر فیکوس از طریق برگ در آب را هم می‌توانید انجام دهید، اما پس از کاشت فیکوس جدید، باید به‌دقت از آن مراقبت کرده تا رشد کافی داشته باشد.

بهتر است گیاه فیکوس قلمه‌زده را در شرایط آب‌وهوایی گرم و مرطوب و همچنین تابش غیرمستقیم نور قرار دهید. از طرفی، آبیاری به‌موقع نیز می‌تواند به نگهداری فیکوس بعد از تکثیر کمک کند.

اگر تجربه‌ای در این مورد دارید، آن را در کامنت با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا هورمون ریشه‌زایی برای تکثیر فیکوس با برگ مناسب است؟

بله، قبل از قرار دادن برگ‌ها در خاک، بخش انتهایی آن را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید.

بهترین خاک برای کاشت قلمه‌های فیکوس از طریق برگ چیست؟

پس از قلمه زدن فیکوس از طریق برگ، آن را در خاکی با ترکیب کوکوپیت، پرلایت یا خاک‌برگ و شن بکارید.

دمای مناسب برای تکثیر فیکوس با برگ چقدر است؟

برای این‌که فرایند تکثیر فیکوس به‌خوبی پیش برود، توصیه می‌شود قلمه‌ها را در شرایط دمایی استاندارد ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد نگه‌داری کنید.

منبع: shuncy.com

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *