چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود؟

اگر شما هم سانسوریای ابلق در خانه دارید، حتماً گاهی متوجه شده‌اید که پاجوش آن سبزرنگ شده است؛ اما چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود؟ چقدر درمورد شرایط نگه‌داری این گیاه می‌دانید؟ در این مقاله تصمیم داریم به این سؤالات پاسخ دقیق بدهیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا با علت های سبز شدن پاجوش سانسوریا ابلق آشنا شوید.

دلیل سبز شدن پاجوش سانسوریا ابلق چیست؟

چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود؟

اکنون که با این گیاه آشنا شدید، شاید این سؤال برایتان مطرح شود که چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود؟ برای یافتن پاسخ این پرسش بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. عدم نور کافی

عدم نور کافی از دلایل سبز شدن پاجوش سانسوریا

بهترین شرایط نوری برای نگهداری گیاه سانسوریا، تابش نور به‌طور غیرمستقیم است. البته ازآن‌جایی‌که سانسوریا گیاهی مقاوم و سازگار است، پس اگر در محیط کم‌نور نیز قرار بگیرد به‌خوبی رشد می‌کند. این نکته را مدنظر داشته باشید که برای دو رنگ شدن برگ‌های سانسوریا بهتر است آن را در فضای باز با نور مناسب قرار دهید.

درحقیقت اگر نور کافی به گیاه نرسد، نمی‌تواند به‌خوبی واریته رنگ برگ‌ها را تأمین کند و با سبز شدن رنگ پاجوش‌ها تلاش می‌کند تا فتوسنتز بیشتری انجام شود. درواقع این مورد مهمی برای یافتن دلیل سبز شدن پاجوش سانسوریا ابلق خواهد بود.

۲. خاک نامناسب

خاک نامناسب میتواند به سبز شدن پاچوش شمشیری منجر شود

از خاک‌های مختلفی می‌توان برای پرورش سانسوریا استفاده کرد و این باعث شده است تا در هر موقعیت جغرافیایی این گیاه به‌خوبی رشد کند. بااین‌حال، بهترین خاک شنی لومی خواهد بود. خاک گلدان به مرور زمان و با آبیاری گیاه قلیایی شده و تجمع املاح مختلف، به‌خصوص نمک، مانع از رشد ریشه می‌شود.

حتما بخوانید: روش پاجوش زدن سانسوریا با زغال

درحقیقت به‌نظر می‌رسد که این موضوع یکی از علت های سبز شدن پاجوش سانسوریا ابلق باشد. به همین دلیل برای این‌که رنگ ابلق پاجوش‌های گیاه حفظ شود، باید سانسوریا را در خاک اسیدی بکارید یا با استفاده از کود هیومیک اسید، خاک را اسیدی کنید.

۳. تغذیه نامناسب و کوددهی غیراصولی

در ابتدا توجه داشته باشید که گیاه سانسوریا به‌دلیل مقاوم بودن، نیاز به کوددهی زیادی ندارد. البته تأمین غذای موردنیاز گیاه و تغذیه اصولی آن با کود اسیدی‌کننده خاک، به دو رنگ شدن پاجوش‌ها کمک می‌کند.

۴. دمای نامناسب

همان‌طورکه پیش‌تر نیز اشاره کردیم، این گیاه بومی منطقه آفریقاست؛ ازهمین‌رو، برای رشد و پرورش یافتن سانسوریا ابلق باید همان شرایط آب‌وهوایی شبیه‌سازی شود. درواقع، دمای ۱۵ تا ۳۳ درجه، دمای ایده‌آلی برای این منظور خواهد بود.

اگر به‌دنبال این هستید که چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود؟ باید در نظر داشته باشید که اگر از این گیاه در خانه یا محل کارتان نگه‌داری می‌کنید، آن را در مقابل باد مستقیم کولر قرار ندهید. با این‌که گیاه سانسوریا مقاومت بالایی دارد، اما برای ابلق شدن رنگ پاجوش‌های آن لازم است که شرایط دمایی مناسبی فراهم شود.

سخن پایانی

بدون شک دیدن برگ‌های تازه یا پاجوش‌هایی کوچک در کنار گیاه، یکی از تجربه‌های شگفت‌انگیز کسانی است که به گیاهانی همچون سانسوریا ابلق علاقه‌مند هستند. در این بین، گاهی به دلایل مختلفی همچون دفعات زیاد آبیاری، نور نامناسب یا عدم کوددهی اصولی، رنگ برگ‌های جدید با گیاه اصلی متفاوت خواهد شد.

ازهمین‌رو، در این مقاله تلاش کردیم به‌صورت کامل به سؤال چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز می‌شود پاسخ دهیم. از طرفی درمورد نکات نگه‌داری از این گیاه مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم. به نظر شما دلیل سبز شدن پاجوش سانسوریا ابلق چیست؟

منبع: bloomingbackyard.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *