راهنمای خرید سانسوریا

سانسوریا از آن دسته گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم‌آبی است که نگهداری از آن در خانه یا محل کار طرفداران زیادی دارد. سانسوریا که در زبان انگلیسی به نام (Snake plant) شناخته می‌شود، دارای گونه‌های متعددی است که به خانواده مارچوبه‌سانان تعلق دارند. در این مقاله از بوتانیک قصد داریم نکاتی را مورد‌ بررسی قرار دهیم که به‌نوعی راهنمای خرید سانسوریا محسوب می‌شوند تا بتوانید، با رعایت آنها گیاهی شاداب و سرحال را در بهترین شرایط خریداری نمایید. 

قبل از خرید گل سانسوریا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات مهم قبل از خرید سانسوریا

حس مسئولیت‌پذیری در قبال چیزهایی که می‌خریم نکته مهمی است که از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این‌ میان اگر قصد خرید یک موجود زنده را داشته باشیم اهمیت این موضوع دوچندان می‌شود. گیاهان موجودات زنده و دوست‌داشتنی محسوب می‌شوند که افراد بسیاری علاقمند به نگهداری و پرورش آنها در محیط‌های آپارتمانی یا محل کار هستند؛ اما تنها علاقه در نگهداری از گیاهان آپارتمانی برای زنده‌ماندن آنها کافی نیست؛ بلکه مستلزم رعایت نکات مهمی است که روند رشد گیاه را با اختلال مواجه نکند.

 اغلب انواع گونه‌های سانسوریا جزو گیاهانی هستند که برای نگهداری در منزل خریداری می‌شوند، پس لازم است با نکات خرید گل سانسوریا آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید شرایط مناسبی را برای گیاه فراهم کنید.

۱. ارزیابی شرایط محیطی محل زندگی

اولین فاکتور مهمی که می‌تواند در صدر لیست راهنمای خرید سانسوریا قرار گیرد، ارزیابی شرایط محیطی از نظر نور، رطوبت و درجه حرارت است. سانسوریا جزو گیاهان مقاوم به کم‌نوری محسوب می‌شود؛ اما باید روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید را به‌صورت غیرمستقیم و فیلترشده دریافت کند تا روند رشد آن با مشکل مواجه نشود. این گیاه همچنین جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما به شمار می‌آید؛ اما به‌طورقطع گرما و سرمای بیش از حد منجر به نابودی گیاه می‌شوند. 

فراهم کردن بازه دمایی ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد برای رشد سانسوریا مناسب است و روند رشد آن را با مشکل مواجه نخواهد کرد. درباره تامین رطوبت نیز می‌توان گفت این گیاه از گیاهان مقاوم به خشکی محسوب می‌شود و به رطوبت زیادی احتیاج ندارد؛ اما در صورت کمبود رطوبت در محل نگهداری سانسوریا شمشیری می‌توانید، از طریق ساخت جزیره، غبارپاشی و قرار‌دادن ظرف آب در کنار گیاه، رطوبت موردنیاز آن را تامین نمایید. 

۲. داشتن اطلاعات کافی درباره گیاه و شناخت کامل آن

برای کسب موفقیت در نگهداری از انواع سانسوریا لازم است شناخت کاملی از گیاه داشته باشید تا بتوانید بهترین شرایط را برای رشد آن مهیا کنید. با جستجوی نام علمی گیاه در اینترنت و مطالعه مقالات متعدد در این زمینه می‌توانید، همه نیازهای گیاه را اعم از نور مناسب، میزان آبیاری، خاک مناسب و… را بررسی کرده تا بتوانید گیاه را در شرایط مناسبی نگهداری کنید. 

وب‌سایت بوتانیک یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین سایت‌های مرتبط با گل‌وگیاه است که می‌توانید همه اطلاعات لازم را جهت نگهداری بهتر از سانسوریا در آن مطالعه نموده و از آنها به‌عنوان راهنمای خرید سانسوریا استفاده کنید.

۳. انتخاب مرکز معتبر برای خرید گیاه

در تکمیل نکات راهنمای خرید سانسوریا توجه به محل خرید گیاه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انتخاب یک فروشگاه یا گلخانه معتبر یکی از نکات خرید گل سانسوریا به شمار می‌آید که تضمین‌کننده سلامت و کیفیت گیاه است. شرایط محیطی در گلخانه و خارج از آن بسیار با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین همواره سعی کنید سانسوریا را از مراکز معتبری خریداری نمایید که گیاه را برای مقاوم‌ شدن در برابر شرایط سخت محیطی آماده کرده‌اند؛ زیرا با این کار شوک حاصل از قراردادن گیاه در محل جدید به حداقل می‌رسد.

۴. بررسی زمان مناسب خریداری گیاه

معمولاً گیاهان مقاوم آپارتمانی را در هر موقعی از سال می‌توان خریداری کرد؛ اما بهترین زمان برای خرید سانسوریا و دیگر گیاهان آپارتمانی فصل بهار است؛ زیرا در این فصل گیاه از هر نظر در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت خود قرار دارد و پس از انتقال آن به خانه یا محل کار با مشکل حادی مواجه نمی‌شود.

۵. توجه به زمان تعویض گلدان

یکی دیگر از مواردی که می‌توان آن را در لیست راهنمای خرید شمشیری قرار داد، توجه به زمان تعویض گلدان است که نکته‌ای مهم به شمار می‌آید. در هنگام خرید سانسوریا به ریشه گیاه توجه کنید. اگر سانسوریا دارای ریشه‌ای پرپشت است می‌توان نتیجه گرفت که گیاه مدت زیادی است که در گلدان قرار دارد و ریشه توسعه مطلوب خود را انجام داده؛ بنابراین بعد از انتقال گیاه به خانه تعویض گلدان ضرری ندارد.

 توجه داشته باشید حتی اگر نسبت به خرید گران‌ترین نوع سانسوریا نیز اقدام کنید؛ اما ریشه گیاه دارای رشد مطلوب و کافی نباشد، نباید بلافاصله بعد از انتقال آن به منزل، گلدان گیاه را تعویض نمایید؛ زیرا این کار منجر به ازبین‌رفتن گیاه می‌شود. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بهترین گلدان برای گل سانسوریا گلدانی است که از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا بتواند آب اضافی پس از آبیاری را از خود عبور داده و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

با توجه به نکات موجود در راهنمای خرید سانسوریا می‌توان نتیجه گرفت که این گیاه آپارتمانی تصفیه‌کننده هوا که در دسته گیاهان مقاوم به کم‌آبی و کم‌نوری نیز قرار می‌گیرد، بهترین گزینه برای نگهداری در محل کار یا خانه است؛ زیرا اگر وقت زیادی برای رسیدگی به گیاه ندارید یا فاقد تجربه و مهارت کافی برای نگهداری از این گیاه زیبای آپارتمانی هستید، این گیاه می‌تواند به رشد خود در شرایط سخت نیز ادامه دهد و در برابر کم‌آبی و کم‌نوری با مشکل عدم رشد مواجه نشود.

از کجا سانسوریا بخریم؟ 

شیوه خرید سانسوریا

بعد از بررسی و آشنایی با نکات و راهنمای خرید سانسوریا انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید گیاه، قدم بعدی است. همانطور که اشاره کردیم توجه به محل خرید سانسوریا نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند به‌نوعی تضمین‌کننده سلامت و کیفیت گیاه باشد. فروشگاه‌های زیادی در زمینه عرضه گل‌وگیاه آپارتمانی به‌صورت حضوری و آنلاین در حال فعالیت هستند که به‌طورقطع، در ارائه خدمات به مشتریان به طور یکسان عمل نکرده و از سطح کیفی مشابهی برخوردار نیستند. 

بوتانیک یک گل‌فروشی آنلاین است که باکیفیت‌ترین خدمات را در کمترین زمان و با نازل‌ترین قیمت به مشتریان ارائه می‌دهد. کارشناسان حرفه‌ای حاضر در این مجموعه می‌توانند مشاوره‌های تخصصی را در زمینه نگهداری از انواع گیاهان آپارتمانی ارائه دهند تا مشتریان بتوانند با آگاهی کامل نسبت به خرید گیاه مورد‌علاقه خود اقدام نمایند. در این گلخانه تمامی گیاهان سانسوریا در بهترین شرایط محیطی قرار دارند و در هنگام خرید گیاهی باکیفیت و سالم به دست مشتری می‌رسد. 

آشنایی با سایر گیاهان آپارتمانی مشابه سانسوریا

گیاهان آپارتمانی بزرگ زیادی وجود دارند که از نظر شرایط نگهداری و تامین نیازهای اولیه گیاه مانند آبیاری، نور مناسب، خاک مناسب، کوددهی و… شرایطی شبیه به سانسوریا دارند. گیاهان زیر مانند سانسوریا جزو گیاهان مقاوم به کم‌نوری و کم‌آبی هستند و بر اساس تحقیقات ناسا به‌عنوان گیاهان آپارتمانی تصفیه‌کننده هوا نیز شناخته می‌شوند:

جمع بندی

خرید گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله سانسوریا و نگهداری از آن در محل کار یا منزل علاوه بر تصفیه هوا می‌تواند، در زیباسازی محیط نیز تاثیرگذار باشد. از نکات ارائه‌شده در مقاله می‌توانید به‌عنوان راهنمای خرید سانسوریا استفاده کرده تا پس از انتقال گیاه به خانه با پژمردگی و بی‌حالی آن مواجه نشوید. سانسوریا نیز مانند پتوس و فیکوس جزو گیاهان مقاوم به کم‌نوری و کم‌آبی محسوب می‌شود که می‌تواند در شرایط سخت محیطی نیز به زندگی خود ادامه داده و از رشد خوبی برخوردار باشد.

منبع: blog.leonandgeorge.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *