چگونه از سانسوریا پاکوتاه نگهداری کنیم؟

گیاه سانسوریا پاکوتاه یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است. گیاهی کوچک با برگ‌های پهن و زیبا که اگر به‌خوبی از آن نگه‌داری و مراقبت شود، طول عمر و ماندگاری بالایی دارد. سانسوریا انواع مختلفی دارد که سانسوریا پاکوتاه یکی از گونه‌های کوچک و مینیمال این گیاه است که مناسب برای نگه‌داری در فضاهای کوچک است. نگه‌داری از سانسوریا کار پیچیده‌ای نیست؛ تنها کافی است باتوجه به چند نکته اساسی، شرایط محیطی مطلوبی را برای آن ایجاد کنید. برای آشنایی با روش نگهداری سانسوریا پاکوتاه با ما همراه شوید.

بیشتر بخوانید: نگهداری سانسوریا

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا پاکوتاه

گیاه سانسوریا پاکوتاه با نام علمی Sansevieria Trifasciata Hahnii گیاهی کوچک و آپارتمانی است که به‌خوبی می‌تواند باعث تصفیه هوای محیط خود شود. برای نگه‌داری مناسب از این گیاه آپارتمانی باید به نور، دمای محیط، آب‌دهی، خاک، کوددهی، هرس و وضعیت سلامت گیاه توجه داشته باشید.

در ادامه، به تفکیک هرکدام از موارد نگهداری از سانسوریا پاکوتاه را بررسی می‌کنیم:

۱. نور مناسب برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه به نور خوبی نیاز دارد؛ اما نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، زیرا باعث آسیب به برگ‌های گیاه می‌شود. نور مناسب برای سانسوریا پاکوتاه، نور صبح و بعد از ظهر است. در این ساعات از روز گیاه را نزدیک به پنجره و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. اگرچه این گیاه می‌‌تواند در نور کمتر هم دوام آورد؛ اما رشد خوبی نخواهد داشت.

۲. دما و رطوبت مناسب برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه

گلدان های دارای سانسوریا پاکوتاه

دما و میزان رطوبت محیط یکی از نکات مهم در روش نگهداری سانسوریا پاکوتاه است. بهترین دما برای این گیاه، دمای محیط خانه به اندازه ۱۸ تا ۲۴درجه سانتی‌گراد است. دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی‌گراد باعث آسیب به سانسوریا می‌شود؛ ازاین‌رو، از قرار دادن آن در نزدیکی هوای سرد یا کولر خودداری کنید. دمای پایین باعث سیاه شدن برگ‌های گیاه خواهد شد. اگرچه سانسوریا پاکوتاه با رطوبت‌های مختلفی سازگاری دارد اما رطوبت معمول خانه برای این گیاه کافی است.

بیشتر بخوانید: نگهداری سانسوریا در زمستان

۳. آب‌دهی مناسب برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه

آب‌دهی یکی از آسان‌ترین بخش‌های نگهداری سانسوریا پاکوتاه است. این گیاه نسبت‌به خشکی مقاومت بالایی دارد، به‌طوری‌که حتی اگر یکی از نوبت‌های آب‌دهی را فراموش کنید، گیاه سرسبز و شاداب می‌ماند. سانسوریا پاکوتاه را بیش از اندازه آبیاری نکنید. فاصله میان نوبت‌های آب‌دهی باید به اندازه‌ای باشد که خاک گیاه تقریبا خشک شود و دوباره آن را آبیاری کنید. رطوبت بیش از اندازه خاک باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. تعداد دفعات آب‌دهی را بر اساس دمای هوای محیط تعیین کنید.

۴. خاک و گلدان مناسب برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه

گلدان سفید سانسوریا پاکوتاه

خاک مناسب یکی از عوامل تاثیرگذار بر سلامت و رشد بسیاری از گیاهان است. برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه هم مانند سایر گیاهان باید به خاک آن توجه کنید. در ابتدا گلدانی که انتخاب می‌کنید باید حفره‌هایی در بخش انتهایی آن ایجاد شود تا رطوبت در پایین گلدان باقی نماند. گلدان انتخابی نیز نباید بیش از اندازه از گیاه بزرگ‌تر باشد. گلدان‌های کوچک انتخاب مناسب‌تری برای این گیاه کوچک هستند. معمولا توصیه می‌شود گلدان را هر ۲ سال عوض کنید.

خاک مناسب برای سانسوریا پاکوتاه، خاکی ترکیب‌شده از خاک کاکتوس، ماسه، پرلیت یا هر نوع خاکی با ذرات درشت است که به‌خوبی زهکشی شود. وجود ذرات درشت در اجزای خاک باعث می‌شود آب بدون ته‌نشین شدن، از گلدان خارج شود.

۵. کوددهی مناسب برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا پاکوتاه به‌شکلی است که نیازی به کوددهی فراوان ندارد. تنها کافی است آن را با محلولی از کود مایع دارای ترکیباتی از مواد آلی مانند پتاسیم، نیتروژن و فسفر در فصل بهار و تابستان که زمان رشد گیاه است، کوددهی کنید.

۶. هرس مناسب برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه، گیاه کوچکی است و نیازی به هرس ندارد. بااین‌حال، اگر گاهی برگ‌های زرد یا پژمرده بر روی گیاه دیده شد، برای حفظ زیبایی آن، می‌توانید با استفاده از قیچی به‌آرامی برگ‌های پوسیده را کوتاه کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات نگهداری گیاهان در زمستان

۷. بررسی آفات و بیماری‌ها برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه

چهار گلدان سانسوریا پاکوتاه

خوشبختانه، سانسوریا پاکوتاه جزو گیاهان مقاوم به انواع حشره و آفت محسوب می‌شود. با‌این‌حال، ممکن است روزی تحت تاثیر آسیب آفاتی مانند کنه عنکبوتی قرار گیرد. در این شرایط با استفاده از پنبه‌ای آغشته به الکل، بخش‌های آفت‌زده را پاک و سپس با دستمالی آغشته به آب ساده باقی‌مانده الکل را از روی گیاه تمیز کنید.

اگر برگ‌های گیاه به‌ رنگ قهوه‌ای شود، به این معناست که دمای محیط بیش از اندازه زیاد است یا گیاه در معرض نور مستقیم قرار دارد. در چنین شرایطی باید گلدان را در جای دیگری بگذارید. اگر برگی به‌صورت کامل تغییر رنگ دهد و پژمرده شود، می‌توانید آن را به‌آرامی با قیچی از گیاه جدا کنید. برگ سیاه هم نشانه‌ای از دمای پایین محیط است و باید گیاه را در محیطی با دمای بالاتر قرار دهید.

جمع‌بندی

گیاه سانسوریا پاکوتاه یکی از بهترین گیاهان برای محیط خانه و آپارتمان‌ها است. گیاهی زیبا و کوچک که طول عمر بالایی هم دارد. روش نگهداری سانسوریا پاکوتاه چندان پیچیده و سخت نیست. کافی است آن را در دمای معمولی خانه قرار دهید و چند روز یک‌بار، زمانی‌که خاک گیاه تقریبا خشک شده‌ است، آن را آبیاری کنید. این گیاه به کوددهی همیشگی یا آفت‌کش‌های مخصوصی هم نیاز ندارد. محلول کود رقیق در بهار و تابستان برای سانسوریا پاکوتاه کافی است.

سوالات متداول درباره نگهداری سانسوریا پاکوتاه

برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه باید آن را هر چند‌ وقت یک‌بار آبیاری کرد؟

به طور کلی سانسوریا پاکوتاه نیاز به آبیاری روزانه ندارد و این کار باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. با توجه به آب‌وهوای محیط زندگی خود و بررسی خاک گیاه، زمانی که خاک نزدیک به خشک شدن است، آن را آبیاری کنید.

چه میزان نوری برای رشد مطلوب سانسوریا پاکوتاه نیاز است؟

سانسوریا پاکوتاه نیاز به نور خوب و غیرمستقیم دارد. گیاه را در ابتدای روز تا بعد از ظهر که هوا به اندازه کافی روشن است، نزدیک به پنجره و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید.

آیا محیط کم‌نور باعث آسیب به سانسوریا پاکوتاه می‌شود؟

سانسوریا پاکوتاه می‌تواند در نور کم هم به حیات خود ادامه دهد؛ اما برای رشد مطلوب و شادابی برگ‌ها نیاز به محیطی با نور روشن و غیرمستقیم دارد.

کوددهی به گیاه سانسوریا پاکوتاه باید در چه زمانی انجام شود؟

سانسوریا پاکوتاه را باید در فصل‌های بهار و تابستان که زمان رشد گیاه است کوددهی کنید. کوددهی باید با فاصله دو تا سه ماه یک‌بار انجام شود.

آیا گیاه سانسوریا پاکوتاه برای حیوانات خانگی مضر است؟

بله؛ سانسوریا پاکوتاه نوعی گیاه سمی برای حیوانات محسوب می‌شود و بلعیدن آن توسط حیوان، باعث مسمومیت حیوان خواهد شد. ازاین‌رو، گیاه را در نقطه‌ای دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید.

منبع: happyhouseplants

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *