قلمه زدن سانسوریا با دارچین

مرحله ریشه‌زایی قلمه‌ها در تکثیر و قلمه‌زدن گیاهان مختلف، از اهمیت بسزایی برخوردار است. قلمه زدن سانسوریا با دارچین ترفندی است که شاید کمتر کسی با آن آشنایی داشته باشد. ریشه دار کردن قلمه های سانسوریا با دارچین باعث محافظت از ریشه‌ها در مقابل پوسیدگی و باکتری‌ها میشود که در ادامه روش قلمه زدن گل شمشیری با دارچین را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد و از دیگر مزایای دارچین برای گیاهان بیشتر سخن خواهیم گفت.

ریشه دار کردن قلمه های سانسوریا با دارچین چطور انجام می‌شود؟

روش قلمه زدن سانسوریا با دارچین

قلمه‌زنی و ریشه‌زایی گیاه یکی از رشد انفجاری سانسوریا است که با استفاده از دارچین می‌توانید خیلی هدفمندتر به رشد گیاهان مورد علاقه خود بپردازید. در پروسه قلمه زدن سانسوریا با دارچین، یکی از کاربردهای استفاده از این ادویه خوش‌بو، ریشه‌دار کردن قلمه‌ها است.

به شما این اطمینان را می‌دهیم که استفاده از دارچین در ریشه‌دار کردن قلمه‌ها به اندازه استفاده از هورمون ریشه‌زایی موثر است؛ تنها کافی است در روش قلمه زدن گل شمشیری با دارچین طبق مراحل زیر عمل کنید.

  1. ابتدا یک قاشق پر دارچین را در دستمالی بریزید.
  2. سپس ساقه بریده‌شده را از انتها مرطوب کرده و آن را روی دارچین موجود در دستمال بغلتانید
استفاده از دارچین برای قلمه زدن گل شمشیری
  1. قلمه مورد نظر را کاملا به دارچین آغشته کنید تا دارچین موجب تحریک گیاه شود و آن را تقویت کند.
  2. حالا قلمه را در خاک مخصوص قلمه‌زنی قرار دهید. 
قرار دادن قلمه های گل سانسوریا آغشته به دارچین در خاک
  1. سپس روی آن را به وسیله یک نایلون بپوشانید.
  2. بعد از آن گلدان را در مکانی دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. 

دقت داشته باشید که تامین کردن رطوبت در زمانی که گیاه در زیر پلاستیک وجود دارد، لازم و ضروری است و به این ترتیب ساقه به تولید ساقه‌های بیشتر تشویق می‌شود. مراقب گلدان و گیاهتان باشید تا زمانی که برگ‌های جدید بر روی گیاه نمایان شوند و در این زمان است که می‌توانید مطمئن باشید که عمل ریشه‌زایی به درستی صورت گرفته است؛ پس با خیال راحت پلاستیک را از روی گلدان بردارید.

نقش دارچین در مبارزه با آفت‌ها و بیماری‌های قارچی گیاهان

نقش دارچین در مبارزه با آفت‌ها و بیماری‌های قارچی گیاهان

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم ریشه دار کردن قلمه های سانسوریا با دارچین تنها خاصیت این ادویه خوش‌رنگ و معطر نیست و می‌توان از آن برای مبارزه با آفت‌ها و بیماری‌های قارچی در گیاهان نیز استفاده کرد. فواید دارچین برای گیاهان گسترده است که در اینجا به دو مورد از مصارف دارچین در زمینه باغبانی اشاره خواهیم کرد.

۱. نقش دارچین در مبارزه با آفات و حشرات

علاوه بر قلمه زدن سانسوریا با دارچین، اگر دچار مشکل و هجوم مورچه‌ها و حشرات به خانه، باغچه یا گلدان گیاهان خود شدید، دارچین می‌تواند راه حل موثری برای این مشکل باشد؛ زیرا مورچه‌ها، حشرات و پشه‌ها بوی دارچین را دوست ندارند و به همین دلیل می‌توان گفت دارچین دافع این آفات است.

حتما بخوانید: حل مشکل پشه زدن سانسوریا با دارچین

بنابراین با استفاده از این روش طبیعی می‌توانید مشکل زیاد شدن مورچه‌ها وپشه‌ها را در فصل تابستان برطرف کنید و از آن برای جلوگیری از این نوع آفت‌ها برای گیاهان آپارتمانی یا باغچه‌ای خود استفاده کنید.

۲. نقش دارچین در از بین بردن بیماری‌های قارچی گیاهان

اگر متوجه لکه‌های قارچی بر روی برگ‌های گیاهان خود شدید، می‌توانید ترکیبی از ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری پودر دارچین و یک تا دو لیتر آب گرم درست کنید و اجازه دهید به مدت یک شب بماند، سپس ترکیب را صاف کرده و حدود دو بار در هفته از آن بر روی گیاهان اسپری کنید.

سوالات متداول

دارچین چگونه باعث ریشه‌دار کردن قلمه‌های سانسوریا میشود؟

دارچین حاوی یک هورمون گیاهی طبیعی به نام اکسین است که مسئول تحریک رشد ریشه در گیاهان است.

دارچین چگونه باعث از بین رفتن بیماری‌های قارچی در گیاهان میشود؟

دارچین می‌تواند هاگ‌های قارچ موجود در خاک گیاه را از بین ببرد و اینگونه از آلوده شدن گیاه جلوگیری کند.

سخن پایانی

با مطالع آموختید که ریشه دار کردن قلمه های سانسوریا با دارچین تنها مزیت این ادویه شگفت‌انگیز نیست؛ بلکه شما می‌توانید علاوه بر قلمه زدن سانسوریا با دارچین، از آن برای دفع آفات و حشرات و همچنین مبارزه با بیماری‌های قارچی نیز استفاده و مراقبت از گیاه شمشیری خود را خوبی انجام دهید.

منبع: plantedinpots.com

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *