راهنمای خرید زاموفیلیا

خرید گیاهان آپارتمانی و نگهداری از این موجودات زیبا و دوست‌داشتنی، تجربه لذت‌بخشی است که می‌تواند حس طراوت و شادابی را به هر محیطی هدیه کند. زاموفیلیا یک گیاه آپارتمانی خاص است که نگهداری از آن در چند سال اخیر بسیار رواج یافته‌؛ بنابراین از نکات پیش‌رو می‌توانید به‌عنوان راهنمای خرید زاموفیلیا بهره برده تا گیاهی سالم و باکیفیت را انتخاب نمایید. 

آشنایی با انواع زاموفیلیا

انواع زاموفیلیا

اگر بخواهیم یک گیاه آپارتمانی مقاوم به کم‌آبی و نور کم انتخاب کنیم، بدون شک زاموفیلیا (Zanzibar Gem) یکی از انتخاب‌های ایده‌آلی است که نگهداری از آن طرفداران زیادی دارد. این گیاه آپارتمانی خاص و زیبا، بومی مناطق غرب آفریقا است و به دلیل برگ‌های سبز براق و چرمی شکل از محبوبیت زیادی برخوردار است.

گونه‌های زیادی از زاموفیلیا در سراسر دنیا شناسایی شده که نگهداری از آنها کار سختی نیست و با اندکی توجه می‌توان تا سال‌ها گیاهی شاداب و سرحال داشت. از محبوب‌ترین انواع زاموفیلیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قبل از خرید زاموفیلیا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ 

نکات قبل از خرید زاموفیلیا

نکات خرید گیاه زاموفیلیا نکات ارزشمند و مفیدی هستند که قبل از خریداری گیاه لازم است به آنها توجه کنید. درواقع این نکات می‌توانند به‌عنوان راهنمای خرید زاموفیلیا شما را در امر انتخاب یک گیاه سالم و باکیفیت یاری دهند تا مورد سوء‌استفاده افراد سودجوی بسیاری که در بازارهای فروش گل‌وگیاه وجود دارند قرار نگیرید. 

افراد سودجو می‌توانند از عدم آگاهی شما نسبت به گیاهان نهایت استفاده را کرده و اقدام به فروش گیاه بیمار و بی‌کیفیت نمایند. توجه داشته باشید زاموفیلیا بلک، گران‌ترین نوع زاموفیلیا محسوب می‌شود که برگ‌های تیره‌رنگ آن موردتوجه بسیاری از کلکسیونرها قرار گرفته است. 

نکات زیر می‌توانند به‌عنوان راهنمای خرید گیاه آپارتمانی زاموفیلیا اطلاعات مفیدی را در اختیار دوستداران گل‌وگیاه قرار دهند، پس قبل از خرید زاموفیلیا لازم است که موارد زیر را بررسی کنید:

۱. ارزیابی شرایط محیطی و نگهداری زاموفیلیا

بررسی شرایط نگهداری زاموفیلیا ‌مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید قبل از خرید گیاه به آن توجه کنید؛ زیرا در صورت تامین غیراصولی نیازهای زاموفیلیا و عدم فراهم کردن شرایط محیطی مناسب، به گیاه آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌شود. فراهم کردن شرایط زیر گام اول در راهنمای خرید زاموفیلیا محسوب می‌شوند:

  • خاک: خاک سبک با زهکشی بالا که می‌تواند ترکیبی از خاک‌برگ، کوکوپیت و پرلیت باشد.
  • دما: تامین بازه دمایی ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد.
  • آب: آبیاری با آب بدون کلر به میزان هر ۱۰ الی ۱۵ روز یک‌بار و در صورت خشک‌بودن خاک گیاه انجام شود. 
  • نور: دریافت روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید به‌صورت غیرمستقیم و فیلترشده. 
  • کود: کوددهی با کودهای NPK در فصل بهار و تابستان به میزان هر دو ماه یک‌بار. 

۲. بررسی فضای مورد نیاز زاموفیلیا

گیاهان آپارتمانی از جمله زاموفیلیا دارای سایزهای مختلفی هستند که می‌توان از آنها در مکان‌های متفاوتی استفاده کرد. تطابق اندازه زاموفیلیا و محیط نگهداری آن از دیگر نکاتی است که در راهنمای خرید زاموفیلیا قرار می‌گیرد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انتخاب زاموفیلیا با ارتفاع و عرض زیاد برای مکان‌های کوچک اشتباه است؛ زیرا گیاه نمی‌تواند زیبایی خود را نمایش دهد و موجب کوچکتر دیده‌شدن فضا نیز می‌شود. 

۳. بهترین زمان برای خرید زاموفیلیا چه فصلی است؟

خرید زاموفیلیا مانند خرید سانسوریا و آگلونما محدودیت زمانی ندارد؛ اما بهتر است در فصل بهار که گیاه در ایده‌آل‌ترین شرایط خود قرار دارد، نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

۴. اطمینان از سالم بودن ریشه گیاه

ریشه مهم‌ترین اندام گیاه است که وظیفه جذب آب و مواد موردنیاز گیاه را از خاک بر عهده دارد و سلامت گیاه به سلامت ریشه وابسته است، پس قبل از خرید زاموفیلیا از سالم‌بودن ریشه اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

۵. شناخت کامل از زاموفیلیا برای تشخیص بیماری‌های گیاه و تامین اصولی نیازهای آن

با شناخت کامل از گیاه زاموفیلیا می‌توانید در تشخیص به‌موقع بیماری‌های گیاه موفق‌تر عمل کرده و درمان مناسبی را برای رفع بیماری انتخاب کنید. برای مثال علت پوسیدگی ریشه زاموفیلیا افراط در آبیاری است. اگر بتوانید نیاز آبی گیاه را به‌اندازه و اصولی تامین کنید، می‌توانید مانع از پوسیدگی ریشه آن شوید، پس شناخت کامل از گیاه و نیازهای آن می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرده و به‌عنوان نکته‌ای ارزشمند، در راهنمای خرید زاموفیلیا محسوب شود.

۶. چه نوع گلدانی برای زاموفیلیا مناسب است؟

گلدان زاموفیلیا یکی از مواردی است که تاثیر مستقیمی در رشد مطلوب گیاه دارد. اندازه گلدان و زهکش گلدان جزو مواردی هستند که در هنگام انتخاب بهترین گلدان برای زاموفیلیا باید به آنها توجه کنید. اندازه گلدان باید به‌گونه‌ای باشد که فضای کافی برای رشد و توسعه ریشه گیاه وجود داشته باشد. با وجود زهکش مناسب در گلدان نیز آب اضافی پس از آبیاری از زیر گلدان خارج شده و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نمی‌شود.

از کجا زاموفیلیا بخریم؟

بهترین محل خرید زاموفیلیا

تعدد گل‌فروشی‌ها و گلخانه‌های عرضه‌کننده انواع گل‌های آپارتمانی و زینتی، دست مشتریان را برای خرید باز می‌گذارد؛ اما انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید همیشه کار آسانی نیست. سالم‌بودن گیاه، قیمت مناسب، ارسال به‌موقع و مشاوره قبل از خرید فاکتورهای مهمی هستند که در انتخاب یک مجموعه برای خرید گل‌ و گیاه آپارتمانی تاثیرگذارند. 

 فروشگاه آنلاین بوتانیک با تجربه‌ای چندین‌ساله و سابقه‌ای درخشان در زمینه فروش انواع گل‌های آپارتمانی و زینتی، یکی از بهترین مراکز آنلاین خرید گل‌وگیاه در کشور است که با ارائه محصولات باکیفیت توانسته، رضایت مشتریان بی‌شماری را کسب کند. در سایت بوتانیک علاوه بر عرضه گیاهان مختلف، شرایط مراقبت از گیاهان نیز به‌ طور کامل در مشخصات گیاه درج شده تا مشتریان بتوانند با آگاهی کامل نسبت به خرید اقدام نمایند.

 بدون شک بوتانیک بهترین انتخاب برای خرید زاموفیلیا و دیگر گیاهان آپارتمانی است که از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان مجموعه می‌توانید، به‌عنوان راهنمای خرید زاموفیلیا استفاده کنید. 

معرفی سایر گیاهان آپارتمانی شبیه به زاموفیلیا

سایر گیاهان آپارتمانی شبیه به زاموفیلیا

گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند که از نظر شرایط نگهداری و نیازهای اولیه شبیه به زاموفیلیا هستند. زاموفیلیا به‌عنوان یک گیاه مقاوم به کم‌آبی و گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما شناخته می‌شود که در قسمت‌های ابتدایی مقاله شرایط نگهداری از این گیاه جذاب آپارتمانی را مورد‌ بررسی قرار دادیم. گیاهانی که در لیست زیر قرار دارند مانند زاموفیلیا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب شده و شرایط نگهداری یکسانی با این گیاه خاص آپارتمانی دارند:

اگر از علاقمندان به گیاه زاموفیلیا هستید؛ اما وقت کافی برای جستجو در سایت‌های مختلف جهت کسب اطلاعات لازم از این گیاه جذاب آپارتمانی ندارید، می‌توانید مطالب ارائه‌شده در این مقاله را به‌عنوان راهنمای خرید زاموفیلیا استفاده کرده تا با آگاهی کامل نسبت به خرید گیاه موردعلاقه خود اقدام نمایید. 

جمع بندی

با مطالعه راهنمای خرید زاموفیلیا و نکات ارزشمند موجود در آن قطعاً می‌توانید انتخاب موفق‌تری در خرید یک گیاه سالم و باکیفیت داشته باشید. ازآنجایی‌که زاموفیلیا جزو گیاهان مقاوم به کم‌آبی، کم‌نوری و مقاوم به سرما و گرما محسوب می‌شود، نگهداری از آن در محیط خانه کار سختی نیست، فقط کافی است قبل از خرید زاموفیلیا موارد عنوان‌شده را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید و گیاه را از یک مرکز معتبر خریداری نمایید تا پس از انتقال آن به منزل با یک گیاه بیمار روبرو نشوید.

 منبع: thesill.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *