راهنمای خرید آنتوریوم

 از دغدغه‌های همیشگی افراد علاقمند به گیاهان آپارتمانی، می‌توان به خرید گیاه مناسب و نحوه نگهداری درست از آن اشاره کرد. یکی از گیاهان آپارتمانی مناسبی که می‌توان آن را برای محل کار یا منزل خریداری کرد، آنتوریوم است که در این مقاله از بوتانیک قصد داریم راهنمای خرید آنتوریوم و نکات مهم نگهداری از این گیاه زیبای آپارتمانی را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم از علاقمندان به خرید و نگهداری از این گیاه آپارتمانی جذاب هستید، همراهی ما تا پایان این مقاله می‌تواند نکات ارزشمند و مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

آشنایی با انواع آنتوریوم

انواع آنتوریوم

راهنمای خرید آنتوریوم شامل شناخت کافی از گیاه نیز می‌شود، پس بهتر است قبل از بررسی دیگر نکات خرید گیاه آنتوریوم اندکی بیشتر با این گل جذاب آپارتمانی آشنا شویم. آنتوریوم (Laceleaf) یا گل فلامینگو گیاهی جذاب از خانواده گل شیپوریان است که زیستگاه طبیعی آن به مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی تعلق دارد. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع تقریبی ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری رشد کند و برگ‌هایی زیبا و سبزرنگ به طول ۱۸ سانتی‌متر داشته باشد. 

گل‌های زیبا و رنگارنگ آنتوریوم در اواخر فصل بهار یا تابستان ظاهر می‌شوند و در شرایط ایده‌آل نزدیک به دو ماه بر روی گیاه باقی می‌مانند. گل‌های برجسته، براق و مومی‌شکل این گیاه از زیبایی کم‌نظیری برخوردارند و در میان دوستداران گل‌وگیاه دارای جایگاه ویژه‌ای هستند.

تاکنون بیش از ۸۰۰ گونه مختلف از گیاه آنتوریوم در سراسر دنیا شناسایی شده که هر یک از گونه‌ها از زیبایی و محبوبیت خارق‌العاده‌ای برخوردارند. دلیل اصلی محبوبیت این گیاه در دنیا، نگهداری آسان و گل‌های رنگارنگ و برگ‌های زینتی است که می‌توانند چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب کنند. 

رنگ‌‌های زیبای قرمز، سفید، مشکی، صورتی، سبز، بنفش، زرد یا ترکیبی از دو رنگ، در شکل قلب‌هایی تاب‌دار و مخملی، گل‌های زیبای آنتوریوم را تشکیل می‌دهند که نگهداری از هر یک از آنها می‌تواند زیبایی چشم‌نوازی به محیط هدیه کند. آنتوریوم کریستالینوم گران‌ترین نوع آنتوریوم در میان گونه‌های مختلف این گیاه مخملی و زیبا است که در میان کلکسیونرها محبوبیتی ویژه دارد. از میان گونه‌های مختلف این گیاه انواع زیر جزو بهترین و محبوب‌ترین گونه‌ها برای نگهداری در خانه یا محل کار محسوب می‌شوند:

قبل از خرید انواع آنتوریوم توجه به چه نکاتی ضروری است؟

نکات قبل از خرید آنتوریوم

آنتوریوم جزو گیاهان آپارتمانی محبوب است که افراد زیادی علاقمند به نگهداری از آن در محیط کار یا خانه هستند که به علت عدم شناخت درست از گیاه و نداشتن اطلاعات کافی درباره شرایط نگهداری از آن، بعد از گذشت مدت کوتاهی از خرید گیاه، با پژمردگی و بی‌حالی آن مواجه می‌شوند. راهنمای خرید آنتوریوم شامل نکات مهمی هستند که بی‌توجهی به هر یک از آنها می‌تواند به انتخاب نادرست و مشکلات عدیده‌ای منجر شود، پس قبل از خرید گیاه توجه به نکات زیر ضروری است:

۱. ارزیابی شرایط محیطی و نیازهای اولیه آنتوریوم

اولین و مهم‌ترین نکته در راهنمای خرید گیاه آپارتمانی، به خصوص آنتوریوم ارزیابی شرایط محیطی و نیازهای اولیه گیاه است. با تامین اصولی و به‌اندازه نیازهای اولیه آنتوریوم شاهد رشد مطلوب گیاه خواهید بود و می‌توانید تا سال‌ها از زیبایی و سرسبزی آن لذت ببرید. نیازهای اولیه آنتوریوم شامل موارد زیر می‌شوند:

  • نور: نور غیرمستقیم و فیلترشده خورشید به میزان ۶ تا ۸ ساعت در روز. 
  • آبیاری: در فصول گرم هفته‌ای دو بار و در فصول سرد هفته‌ای یک‌بار.
  • خاک: خاک درشت‌دانه با زهکشی مناسب. 
  • دما: بازه دمایی ۱۸ الی ۳۰ درجه سانتیگراد. 
  • رطوبت: غبارپاشی هر روزه گیاه در فصل تابستان و بهار. 
  • کود: تغذیه گیاه با کودهای مایع غنی از فسفر در فصول رشد به میزان هر دو هفته یک‌بار. 

۲. انتخاب یک گلخانه یا گل فروشی معتبر برای خرید آنتوریوم

دومین نکته در راهنمای خرید آنتوریوم انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید گیاه است. مرکزی که یک گیاه سالم و باکیفیت را با قیمتی مناسب و به‌صرفه در اختیار شما قرار دهد تا بعد از انتقال گیاه به خانه با یک گیاه بیمار و بی‌کیفیت مواجه نشوید. 

۳. اطلاع از سمی بودن آنتوریوم در صورت حضور کودکان و حیوانات خانگی در منزل

سومین نکته در راهنمای خرید گیاه آپارتمانی آنتوریوم اطلاع از سمی‌ بودن گیاه است تا در صورت حضور کودکان، سالمندان آلزایمری و حیوانات خانگی در منزل جوانب احتیاط را رعایت کرده و گیاه را دور از دسترس نگهداری کنید. آنتوریوم یک گیاه سمی است و در صورت بلع می‌تواند منجر به بروز شکم‌درد، تهوع، اسهال و استفراغ شود.

۴. بررسی ترکیب و پی اچ (PH) خاک آنتوریوم

خاک بستر رشد آنتوریوم است و اگر نتوانید خاک مناسب برای رشد گیاه تهیه کنید، اکسیژن و مواد مغذی موجود در خاک به‌خوبی جذب گیاه نمی‌شوند، پس چهارمین نکته در راهنمای خرید آنتوریوم به بررسی ترکیب و ph خاک تعلق می‌گیرد. ترکیبی از پرلیت، کوکوپیت و پیت‌ماس با پی‌اچ 5/5 تا 6/5 برای رشد مطلوب آنتوریوم انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شود.

۵. گلدان مناسب

گلدان خانه گیاه است و مناسب‌بودن آن در رشد گیاه تاثیر بسزایی دارد، پس پنجمین مورد در راهنمای خرید آنتوریوم متعلق به گلدان مناسب است. بهترین گلدان برای آنتوریوم گلدانی است که از سوراخ‌های زهکش برخوردار باشد تا آب اضافی را پس از آبیاری از انتهای گلدان خارج نموده و از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند. اندازه گلدان فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. اگر می‌خواهید فضای کافی برای رشد ریشه گیاه فراهم شود، باید اندازه گلدان با اندازه گیاه تناسب داشته باشد.

از کجا گیاه آنتوریوم بخریم؟ 

همانطور که اشاره کردیم یکی از نکات خرید گیاه آنتوریوم انتخاب یک گلخانه یا گل‌فروشی معتبر برای خرید یک گیاه سالم و باکیفیت است. امروزه گل‌فروشی‌ها و گلخانه‌های متعددی مشغول به فعالیت هستند که گیاهان آپارتمانی و زینتی مختلفی را با قیمت‌های متفاوت در اختیار مشتریان قرار می‌دهند؛ اما به‌طورقطع سطح کیفی گیاهان و خدمات آنها با یکدیگر مشابه نیست.

 بوتانیک یک وب‌سایت معتبر در زمینه فروش گل‌وگیاه است که رضایت حداکثری مشتریان نشان از کیفیت محصولات و ارائه خدمات حرفه‌ای در این مجموعه است. وب‌سایت این مرکز منبعی جامع و کامل درباره انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی خاص و مناسب هدیه است که ویژگی هر گیاه و شرایط نگهداری از آن به طور کامل توضیح داده شده تا علاقمندان بتوانند با آگاهی بیشتری از گیاهان خود نگهداری یا نسبت به خرید گیاه جدید اقدام نمایند.

 بوتانیک علاوه بر فعالیت در زمینه فروش گل‌ها و گیاهان مختلف، با ارائه خدمات حرفه‌ای مرتبط با گیاهان از جمله پانسیون و ویزیت همواره سعی در جلب رضایت مشتریان داشته و موفق شده محصولات و خدمات خود را با بهترین قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد. ارتباط با کارشناسان مجرب مجموعه و دریافت مشاوره حرفه‌ای و تخصصی در رابطه با نگهداری از گیاهان قبل از خرید، ویژگی دیگری است که مشتریان را به انتخاب بوتانیک برای خرید آنتوریوم و دیگر گیاهان آپارتمانی تشویق می‌کند.

آشنایی با علائم بیماری‌های مختلف آنتوریوم و دلایل بروز آنها نیز می‌تواند به‌عنوان یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید آنتوریوم محسوب شود؛ زیرا در صورت شناخت بیماری‌های گیاه و تشخیص گیاه سالم از ناسالم، مورد سواستفاده افراد سودجو قرار نخواهید گرفت.

آشنایی با سایر گیاهان مشابه آنتوریوم

آنتوریوم از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب می‌شود که نگهداری از آن کار بسیار آسانی است. این گیاه بر اساس تحقیقات ناسا جزو گیاهان تصفیه‌کننده هوا نیز است و می‌تواند با ازبین‌بردن آلاینده‌های مضر هوا و افزایش اکسیژن موجود در محیط، در ایجاد هوای بهتر و مطبوع‌تر نقش بسزایی ایفا کند. گیاهانی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد؛ مانند آنتوریوم جزو گیاهان مقاوم به سرما و تصفیه‌کننده هوا محسوب می‌شوند که نگهداری از آنها نیز کار ساده‌ای است. این گیاهان شامل موارد زیر می‌شوند:

جمع بندی

در مقاله ارائه‌شده راهنمای خرید آنتوریوم را مورد بررسی قرار داده و نکات مفید و ارزشمندی را پیرامون این گیاه ارائه کردیم تا علاقمندان به نگهداری از آنتوریوم با آگاهی بیشتری نسبت به خرید این گیاه جذاب آپارتمانی اقدام نمایند. همانطور که اشاره کردیم این گیاه جزو گیاهان مقاوم آپارتمانی است که می‌تواند در شرایط سخت نیز به رشد خود ادامه دهد و در تصفیه هوا و افزایش اکسیژن محیط نیز نقش مهمی ایفا کند. شما می‌توانید برای خرید این گیاه آپارتمانی خاص و بی‌نظیر از سایت بوتانیک اقدام نموده و در کمترین زمان، گیاه را درب منزل تحویل بگیرید.

منبع: anthuriuminfo.com

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *