راهنمای خرید گیاهان آپارتمانی

احتمالاً شما نیز مانند بسیاری از دوستداران گل‌وگیاه در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی با این سوال که گل آپارتمانی چی بخرم؟ مواجه شده‌اید؛ زیرا میدانید که گیاهان برای رشد احتیاج به شرایط خاصی دارند و یک خرید موفق مستلزم رعایت نکاتی است که برای رشد گیاه ضروری هستند.

نکات خرید گل و گیاه خانگی در عین سادگی بسیار مهم و حیاتی هستند و عمل کردن به آنها می تواند تضمین‌کننده سلامت و رشد قابل‌قبول گیاه باشد. مطالب عنوان‌شده در این مقاله می‌تواند به عنوان یک راهنمای خرید گیاهان آپارتمانی به شما کمک کند تا مناسب‌ترین گیاه را متناسب با محیط زندگی خود خریداری کنید.

قبل از خرید گل‌ و گیاه باید چه چیزهایی را فراهم کنیم؟

خرید گیاهان آپارتمانی مانند سایر اقلام، کار چندان ساده‌ای نیست و شما باید قبل از خرید شرایطی را برای رشد بهتر گیاه فراهم کنید تا بعد از آوردن آن به منزل و پس از گذشت زمان کوتاهی با یک گیاه پژمرده و بی‌حال روبرو نشوید. قبل از خرید هر گیاه خانگی، لازم است که فاکتورهایی مانند نور، خاک و فضای مناسب مهیا شود.

۱. نور مناسب فراهم کنید

فراهم کردن نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی در رشد و پایداری آنها بسیار مهم است. گیاهان با فرایندی به نام فتوسنتز نور خورشید را جذب کرده و به انرژی تبدیل میکنند. توانایی گیاهان مختلف برای سازگاری با تغییرات نور محدود است و هر گیاهی بسته به نوع خود میتواند تحمل یک میزان حداکثری و حداقلی از سطح نور را داشته باشد.

 همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که گیاهان برای سازگاری، به زمان نیاز دارند؛ بنابراین می‌توان گفت که تغییرات ناگهانی در نور بیشترین ضرر را به سلامتی گیاهان وارد میکند. هنگامی که نور در دسترس گیاه کم باشد گیاه در یک واکنش طبیعی تلاش میکند تا نور بیشتری را جذب کند و این امر اغلب باعث میشود که برگ گیاهان به عنوان پاسخ اولیه به شرایط کم‌نور سبز تیره شوند.

در طرف مقابل زمانی که نور در دسترس گیاه زیاد است گیاه باید نور کمتری را جذب کند و این امر باعث کمرنگ شدن سبزی برگ گیاهان میشود. پس میزان نور در دسترس گیاه با توجه به نوع گیاه و نیاز نوری آن باید تامین شود.

در واقع عوامل زیادی از جمله:

 • جهت پنجره‌ها
 • محل قرارگیری گل
 • شدت نور خورشید که از طریق پنجره‌ها می‌تابد 
 • نحوه تغییر نور در طول روز
 • تغییرات نور بر اساس فصل 
 • تاثیرات آب‌وهوا بر نور

 در میزان نور دریافتی گیاهان آپارتمانی تاثیر بسزایی دارند. پس، از نکات خرید گیاهان خانگی توجه به نور مناسب، جزو اولین فاکتورها محسوب میشود. و همچنین چنانچه در محیط مورد نظرتان، امکان فراهم نور زیاد نیست، می‌توانید خرید گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم نوری، همچون پوتوس و زامفولیا را به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشید.

۲. گلدان و خاک مناسب تهیه کنید

از دیگر نکات تهیه گیاه آپارتمنی، توجه به گلدان و خاک مناسب است که در این قسمت هر دو عامل را مورد بررسی قرار میدهیم.

خاک مناسب

خاک مناسب برای رشد سالم گیاهان آپارتمانی بسیار مهم است. شما میتوانید با توجه به شرایط محیط نگهداری گیاه خاک مناسب و مورد نیاز آن را تهیه کنید. خاک مناسب حاوی مواد آلی و ریزمغذی ویژه‌ای است که برای گیاهانی که در گلدان رشد میکنند به خوبی کارایی دارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که زیستگاه اصلی هر گیاه ترکیب خاک آن را تعیین میکند. خاک تمام گیاهان آپارتمانی از هر نوعی که باشد در موارد زیر مشترک است.

 • خاک باید ساختار مناسبی برای استقرار ریشه و ساقه گیاه ایجاد نماید تا گیاه به درستی در جای خود قرار گیرد.
 • خاک گلدان باید مقدار مناسبی رطوبت را در خود حفظ کند تا گیاه در بین فواصل آبیاری به خوبی تغذیه شود.
 • باید تبادل گاز یا بخار به اندازه کافی در گلدان وجود داشته باشد؛ زیرا این امر برای تنفس ریشه‌ها ضروری است.

رایج‌ترین ترکیب مورد استفاده در گلدان‌های خانگی مخلوطی از :

 • خاک برگ 
 • کود کاملاً پوسیده 
 • خاک تمیز باغچه 
 • به همراه مقداری ماسه

 می‌باشد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بهتر است از خاک‌های معمولی و خاک باغچه به تنهایی به عنوان خاک گلدان استفاده نکنید. و در صورت لزوم از کود گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

گلدان‌ مناسب

انتخاب یک گلدان زیبا و مناسب از دیگر نکات خرید گیاه خانگی است که باید به آن توجه نمود. که دانستن موارد زیر در این زمینه مهم است:

 • اندازه گلدان: به عنوان یک قانون کلی اگر گیاه شما در گلدانی با قطر زیر ۲۵ سانتیمتر زندگی میکند موقع خرید، گلدانی را برای آن در نظر بگیرید که سه الی پنج سانتیمتر در قطر، از گلدان قبلی گیاه بزرگتر باشد و اگر گیاه شما در گلدانی بالای ۲۵ سانتیمتر زندگی میکند گلدانی را برای آن در نظر بگیرید که پنج الی هشت سانتیمتر بزرگتر باشد.
 • زهکشی گلدان: همیشه گلدانی را انتخاب کنید که در کف آن سوراخ‌های تخلیه آب وجود داشته باشد تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شده و درون خاک باقی نماند. این امر موجب می‌شود تا خاک سبک‌تر شده و جریان هوا درون خاک برقرار شود.
 • جنس گلدان: گلدان‌های مختلفی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع از جنس‌های پلاستیکی، فایبرگلاس، سفالی، سرامیکی، فلزی، چوبی، حصیری وشیشه‌ای در بازار موجود میباشند که شما میتوانید با توجه به نوع گیاه آپارتمانی خود گلدان مناسب آن را خریداری نمایید.

بعد از انتخاب گلدان مناسب با توجه به فاکتورهای گفته‌شده تمیز نگه داشتن گلدان نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا این امر تاثیر مهمی در جلوگیری از آفت و بیماری دارد.

۳. یک فضای مناسب برای گیاه در نظر بگیرید

قرار دادن گیاه در فضایی مناسب که قادر به تأمین نیازهای نوری و رطوبتی گیاه باشد نیز از دیگر نکات خرید گلدان آپارتمانی میباشد که باید به اندازه نکات دیگر به آن نیز توجه نمود.

۴. در مورد شیوه آبدهی به گیاهان بیشتر بدانید

آبدهی مناسب یکی از مهمترین عوامل در پایداری گیاهان آپارتمانی است. آبیاری گیاهان به صورت مناسب، باعث رشد و توسعه صحیح گیاه می‌شود و از بیماری‌ها و آفت‌های مختلف نیز جلوگیری می‌کند. چنانچه مراقبت از گیاهان حساس به آبیاری منظم برای شما سخت است، شاید خرید گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی همچون سانسوریا و آگلونما برای شما انتخاب درستی باشد،

نکات مهم در هنگام خرید گل و گیاه خانگی

افراد زیادی وجود دارند که عاشق گل‌وگیاه هستند و علاقه‌مندند از این موجودات دوست‌داشتنی در محیط منزل یا محل‌کار خود نگهداری کنند؛ اما قبل از خرید باید تعدادی از نکات خرید گل و گیاه خانگی را مد نظر قرار دهند تا بتوانند شرایط مناسب برای رشد گیاه را فراهم نمایند. ما در ادامه به تعدادی از این نکات که باید قبل از خرید گل‌وگیاه به آنها توجه کنید اشاره خواهیم کرد.

۱. سالم بودن برگ و ریشه گیاه را تشخیص دهید

برگ‌های گیاه را به خوبی بررسی کنید و با مشاهده هرگونه رنگ‌پریدگی، تغییر رنگ، پارگی و… از خرید گیاه صرف نظر کنید. برای اطمینان از سلامت ریشه گیاه از فروشنده بخواهید که ریشه گیاه را به شما نشان دهد. اگر موفق به این کار نشدید گلدان را به آرامی به چپ‌وراست تکان دهید. اگر گیاه کج شد یا تلوتلو خورد به معنی این است که گیاه ریشه خوبی ندارد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بعضی از گیاهان مانند گیاه یوکا فاقد ریشه است و برای تشخیص سلامت آن و گیاهان مشابه باید برگ و تنه را بررسی کنید.

۲. مطمئن شوید که گیاه برای حیوان خانگی شما خطری ندارد

گیاهان به دو دسته سمی و غیرسمی تقسیم می‌شوند. اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید بهتر است قبل از انتخاب گیاه در خصوص سمی و غیرسمی بودن آن مطالعه کنید؛ زیرا برخی گیاهان با تولید سم به حیوانات آسیب میزنند.

۳. از داشتن وقت کافی برای مراقبت از گیاهان مطمئن شوید

برای پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی، به وقت و توانایی مداوم شما نیاز است. در صورتی که برنامه‌ی کاری شما چندان پرشغل نیست و به راحتی می‌توانید زمان کافی را صرف مراقبت از گیاهان کنید، می‌توانید گیاهانی با نیازهای بیشتر را انتخاب کنید. اما اگر زمان شما محدود است، بهتر است گیاهان با نیازهای کمتر به نور و آب را انتخاب کنید. همچنین، استفاده از وسایل نگهداری مانند سیستم های آبیاری خودکار می‌تواند به شما در مدیریت بهتر زمان و نگهداری گیاهان کمک کند.

بهترین زمان خرید گل‌ و گیاه چه فصلی است؟

با توجه به نکات موجود در راهنمای خرید گیاه بهترین زمان برای خرید گیاهان فصل بهار و تابستان است؛ زیرا در این فصل گیاهان رشد دارند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تعدادی از گیاهان مانند انواع لیتوپس‌ها، هاورتیا، کاکتوس‌ها و… در فصل پاییز و زمستان نیز رشد دارند.

گیاه آپارتمانی را از کجا بخریم؟

یکی از مهمترین نکات خرید گل و گیاه خانگی که قبل از خرید باید در نظر داشته باشید محل خرید آنها است. قبل از خرید گیاه به خوبی تحقیق کنید و فروشگاهی را انتخاب کنید که در برابر خدماتی که ارائه می‌دهد مسئول و پاسخگو باشد و کالای خود را ضمانت کند.

وبسایت بوتانیک در کنار فروش یک راهنمای خرید گیاه را به صورت کامل ارائه کرده است تا خریداران با خیالی آسوده و به دور از مشکلات احتمالی اقدام به خرید کنند. کیفیت بالا به همراه پشتیبانی دو اصل مهم در مجموعه بوتانیک است که امکان خرید اینترنتی گیاهان آپارتمانی مختلف را در دسترس همگان قرار داده است. شما میتوانید قبل از خرید برای هرگونه سوال و راهنمایی در خصوص گیاهان آپارتمانی با کارشناسان مجموعه بوتانیک در تماس باشید.

کلام پایانی

گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا، فیکوس، پتوس و … موجودات زیبا و دوست‌داشتنی هستند که قبل از خرید آن‌ها باید شرایط مناسبی از نظر نور، خاک، دما، فضای مناسب و… را برای رشد و نگهداری آنها فراهم کنید که ما در قسمت‌های مختلف به تعدادی از مهمترین نکات خرید گل و گیاه خانگی اشاره نمودیم.

قطعا با مطالعه مطالب عنوان‌شده پاسخ مناسبی برای سوال ذهنی خود پیرامون گل آپارتمانی چی بخرم؟ یافته‌‌اید. تمامی نکات گفته‌شده همچون یک راهنمای خرید گیاه میتواند شما را در مراحل انتخاب، خرید و نگهداری از گیاهان یاری دهد.

منابع:

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *