راهنمای خرید فیکوس

راهنمای خرید گیاهان می‌توانند اطلاعات ارزشمند و مفیدی را در اختیار شما قرار دهند که با پیروی از آنها می‌توانید، در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی بهترین و سالم‌ترین گیاه را انتخاب کنید. راهنمای خرید فیکوس موضوع این مقاله از بوتانیک است که قصد داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم و به مهم‌ترین نکات خرید گیاه فیکوس اشاره کنیم. اگر شما نیز قصد خرید این گیاه مقاوم آپارتمانی را دارید ما را تا پایان همراهی کنید.

آشنایی با انواع فیکوس

قبل از پرداختن به راهنمای خرید گیاه آپارتمانی فیکوس بهتر است اندکی بیشتر با این گیاه آپارتمانی جذاب آشنا شویم. فیکوس گونه‌ای از سرده انجیر است که معمولا در محیط گلخانه‌ها یا آپارتمان‌ها نگهداری می‌شود. آسیای استوایی زادگاه اصلی این گیاه آپارتمانی جذاب است که ارتفاع گیاه در این منطقه به ۳۰ متر هم می‌رسد. 

فیکوس جزو گیاهان پهن‌برگ محسوب می‌شود که براقیت و حالت چرمی برگ‌ها در میان دوستداران گل‌وگیاه طرفداران بسیاری دارد. آب‌وهوای موردعلاقه گیاه، گرم و مرطوب است و تاکنون گونه‌های زیادی از آن در دنیا شناسایی شده.

گل فیکوس جزو گیاهان سمی محسوب شده که در صورت حضور حیوانات خانگی و کودکان باید در نگهداری از این گیاه جوانب احتیاط را رعایت کرده و آن را دور از دسترس قرار دهید‌؛ زیرا در صورت بلع می‌تواند عوارضی همچون اسهال، استفراغ، تهوع و دل‌درد را در پی داشته باشد.

 فیکوس جزو گیاهان خانگی تصفیه‌کننده هوا نیز محسوب می‌شود و نوعی درخت اکسیژن‌ساز است که نگهداری آن در منزل در داشتن هوایی بهتر و سالم‌تر بسیار تاثیرگذار است. طول برگ‌های بزرگ و زیبای این گیاه بین ۱۰ تا ۳۵ سانتی‌متر و عرض آنها بین ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر است که در مناطق بومی، بزرگی برگ‌های گیاه به ۴۵ سانتی‌متر نیز می‌رسد. از میان گونه‌های شناخته‌شده این گیاه زیبا، فیکوس الاستیکا گران‌ترین نوع فیکوس است که از محبوبیت زیادی برخوردار است.

 از دیگر گونه‌های محبوب و زیبای فیکوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قبل از خرید فیکوس باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید کردن همیشه با لذت و شیرینی خاصی همراه است و اگر این خرید شامل موجودات دوست‌داشتنی و زنده‌ای شود که وجودشان طراوت‌بخش محیط زندگی یا محل کار ما باشد، لذت خرید دوچندان می‌شود.

گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله فیکوس به دلیل زیبایی و نگهداری آسان در محیط‌های مختلف، طرفداران زیادی دارند؛ اما بهتر است قبل از خرید نکات مهمی را که در قالب راهنمای خرید و نگهداری فیکوس به آنها اشاره خواهیم کرد مدنظر قرار دهید تا با یک انتخاب اشتباه از خرید خود پشیمان نشوید.

نکات خرید گیاه فیکوس شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. بررسی نیازهای اولیه گیاه

اولین نکته در راهنمای خرید فیکوس توجه به نیازهای اولیه گیاه است که عامل حیاتی و موثر در رشد مطلوب آن محسوب می‌شوند. اگر هر یک از نیازهای فیکوس به‌صورت اصولی و به‌اندازه تامین نشوند، بعد از مدتی شاهد عدم رشد یا ازبین‌رفتن گیاه خواهید بود. نیازهای اولیه فیکوس عبارتند از:

  • خاک: خاک با زهکشی بالا و دارای مواد مغذی. 
  • دمای: بازه دمایی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد. 
  • رطوبت: تامین رطوبت گیاه با هفته‌ای دو بار غبارپاشی.
  • آبیاری: آبیاری گیاه در صورت خشک‌بودن خاک تا عمق ۲ سانتی‌متری.
  • نور: نور متوسط و زیاد خورشید به‌صورت غیرمستقیم و فیلترشده. 

۲. اطمینان از سلامت فیکوس

دومین مورد از راهنمای خرید فیکوس توجه به سلامت گیاه است که اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌دقت همه برگ‌ها و ریشه گیاه را بررسی کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید تا پس از خرید و انتقال گیاه به خانه با مشکلات متعدد مواجه نشوید. در صورت وجود هرگونه لکه، سوختگی و پوسیدگی در گیاه از خرید آن خودداری کنید.

۳. تناسب محل نگهداری با اندازه گیاه

در ادامه بررسی نکات خرید گیاه فیکوس نوبت به بررسی تناسب محل نگهداری با اندازه گیاه می‌رسد؛ زیرا داشتن فضای کافی در انتخاب و خرید یک گیاه بسیار تاثیرگذار است. گیاهان آپارتمانی از جمله فیکوس به‌تنهایی فضای قابل‌توجهی از خانه را پر می‌کنند که در صورت نداشتن فضای کافی، زیبایی گیاه چندان به چشم نمی‌آید، بنابراین از خرید گیاه بزرگ برای فضاهای کوچک خودداری کنید.

دریافت نور مناسب یکی از مهم‌ترین مواردی است که در راهنمای خرید فیکوس می‌توان به آن اشاره کرد. این گیاه به‌صورت روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم و فیلترشده خورشید را نیاز دارد و در صورت تابش مستقیم نور خورشید، برگ‌های گیاه دچار سوختگی می‌شوند. 

۴. توجه به ترکیب و پی‌ اچ خاک

یکی از مهم‌ترین عوامل رشد مناسب فیکوس نوع خاکی است که گیاه در آن کاشته می‌شود. فیکوس و دیگر گیاهان آپارتمانی به وسیله نفوذ ریشه‌های خود در خاک مواد مغذی موردنیاز را از خاک دریافت می‌کنند، بنابراین نوع و ترکیب خاک در رشد مطلوب گیاه تاثیر بسزایی دارد. همچنین دردسترس‌بودن مواد مغذی موردنیاز برای گیاه تحت تاثیر ph خاک است‌؛ زیرا اگر پی‌اچ خاک به‌صورت استاندارد و مناسب گیاه نباشد، به میزان قابل‌توجهی میزان مواد مغذی موجود در خاک برای گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

۵. انتخاب گلدان مناسب

انتخاب یک گلدان مناسب دیگر فاکتور مهمی است که در راهنمای خرید فیکوس می‌توان به آن اشاره کرد. بهترین گلدان برای فیکوس گلدانی است که اندازه‌ای متناسب با اندازه گیاه داشته باشد و فضای کافی برای رشد ریشه را در اختیار آن قرار دهد. همچنین وجود سوراخ‌های زهکش در انتهای گلدان دیگر مورد مهمی است که در صورت نادیده‌گرفتن آن، بعد از مدتی گیاه از بین خواهد رفت. 

سوراخ‌های زهکش کف گلدان علاوه بر خارج کردن آب اضافی پس از آبیاری و جلوگیری از پوسیدگی ریشه، می‌توانند زمان تعویض گلدان را نیز به شما یادآوری کنند. با خروج ریشه‌های فیکوس از سوراخ‌های انتهای گلدان لازم است گلدان گیاه با گلدان یک سایز بزرگتر تعویض شود. 

گیاه فیکوس را از کجا بخریم؟

یکی دیگر از نکات مهم راهنمای خرید گیاه آپارتمانی فیکوس انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید گیاه است. مرکزی که علاوه بر کیفیت، اهمیت زمان و ارزش آن را برای مشتریان درک کند و سفارش مشتری را در کمترین زمان ممکن تحویل دهد. قیمت مناسب دیگر فاکتوری است که در انتخاب یک گل‌فروشی یا گلخانه برای خرید فیکوس و یا خرید گیاه گیاهان آپارتمانی و زینتی سایر تاثیر بسزایی دارد.

 یکی از گل‌فروشی‌ها و گلخانه‌هایی که در چند سال اخیر با فروش آنلاین انواع گل‌وگیاه و ارائه خدمات با‌کیفیت توانسته از جایگاه ویژه‌ای در میان مشتریان برخوردار شود، بوتانیک است. در وب‌سایت این فروشگاه انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و زینتی در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دارند و مشتریان می‌توانند قبل از خرید با ویژگی‌ها و نکات نگهداری از هر گیاه به‌خوبی آشنا شوند. 

علاوه بر اطلاعات جامع و مفید موجود در سایت، کارشناسان حرفه‌ای حاضر در مجموعه بوتانیک نیز مشاوره‌های لازم جهت یک انتخاب مناسب را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا مشتریان با آگاهی کامل اقدام به خرید نمایند. بدون شک بوتانیک با سال‌ها تجربه موفق در ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان و فروش انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و زینتی یکی از بهترین مراکزی است که می‌تواند تجربه شیرین یک خرید موفق را برای شما رقم بزند.

آشنایی با دیگر گیاهان شبیه به فیکوس

همانطور که اشاره کردیم گیاه فیکوس از جمله گیاهان مقاوم آپارتمانی است که شرایط سخت را به‌خوبی تحمل کرده و به رشد خود ادامه می‌دهد. این گیاه آپارتمانی زیبا جزو گیاهان تصفیه‌کننده هوا نیز محسوب می‌شود و خرید آن برای منزل گزینه‌ای ایده‌آل است. 

در میان انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، گیاهان دیگری نیز وجود دارند که شبیه به فیکوس در برابر شرایط سخت از مقاومت بالایی برخوردارند و جزو گیاهان تصفیه‌کننده هوا نیز محسوب می‌شوند. تعدادی از این این گیاهان که نگهداری از آنها نیز بسیار آسان است شامل موارد زیر می‌شوند:

جمع بندی

در مقاله ارائه‌شده نکات مهمی را در قالب راهنمای خرید فیکوس مورد بررسی قرار دادیم که پیروی از آنها می‌تواند، شما را در انتخاب یک گیاه سالم و شاداب یاری کند. فیکوس از جمله گیاهان مقاوم آپارتمانی است که نگهداری آسانی دارد و تنها با تامین اصولی نیازهای اولیه گیاه می‌توانید تا مدت‌ها از شادابی و سرسبزی آن لذت ببرید. 

بدون شک با انتخاب مراکز معتبری همچون بوتانیک برای خرید فیکوس علاوه بر دریافت یک گیاه سالم و شاداب، می‌توانید با صرف هزینه‌ای مناسب سفارش خود را در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید. 

منبع: thespruce.com

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *