پرفروش ترین گلهای آپارتمانی که باید بشناسید!

گل‌ها و گیاهان از بهترین المان‌های تکمیل دکوراسیون داخلی خانه‌ها هستند و می‌توانند به فضای بسته این اماکن جان تازه‌ای ببخشند؛ به‌همین‌دلیل است که بسیاری از افراد زمان زیادی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی خود صرف می‌کنند؛ اما پرفروش ترین گل و گیاه آپارتمانی مناسب فضای داخلی خانه‌ها کدام است؟ نحوه نگهداری از آن‌ها چگونه است؟ در این مقاله، به معرفی پرفروش ترین گلهای آپارتمانی می‌پردازیم و شیوه نگهداری هرکدام را شرح خواهیم داد.

۱. سانسوریا (شمشیری)

چند سانسوریا در گلدانی سفید

گیاه سانسوریا یکی از منحصربه‌فردترین گیاهان و پرفروش ترین گلهای آپارتمانی است که اغلب به‌عنوان “گیاه شمشیری” در ایران شناخته می‌شود؛ دلیل این نام‌گذاری به شکل و رنگ برگ‌های این گیاه که شبیه به تیغه‌های شمشیر است باز می‌گردد. این گیاه از مناطق گرمسیری آفریقا و آسیا به سراسر جهان راه پیدا کرد و درحال‌حاضر به‌عنوان پرفروش ترین گلهای آپارتمانی و محیط‌های داخلی در ایران و خاورمیانه شناخته می‌شود. شرایط نگهداری مناسب گیاه سانسوریا عبارت‌اند از:

۱. آبیاری: عموما خاک گیاه باید مرطوب نگهداری شود و اجازه ندهید خاک خیس بماند. به زبان ساده‌تر، نباید هیچ روان‌آبی در گلدان تشکیل شود. بهتر است زمان آبیاری را با تست خاک برای اطمینان از خشکی آن تعیین کنید.

۲. کود: در فصل رشد (بهار و تابستان) می‌توانید هر دو هفته یک‌بار کود مایع گیاهان آپارتمانی را به خاک اضافه کنید. همچنین کودهای حاوی فسفر برای رشد ریشه‌های این گیاه و زدن پاجوش از بهترین گزینه‌های تغذیه سانسوریا به‌شمار می‌آیند.

۳. نور: سانسوریا به نور متوسط و کمی پوشانده‌شده (برای مثال پرده‌ای نسبتا نازک جلوی پنجره را گرفته باشد) نیاز دارد. بهترین مکان برای قراردادن آن، جایی است که نور خورشید مستقیم به آن نخورد.

۴. دما: دمای مناسب برای رشد سانسوریا حدود 18-24 درجه سانتی‌گراد است. این گیاه تحمل حرارت بالا را ندارد و باید از تنش‌های دمایی شدید محافظت شود.

بیشتر بخوانید: گیاهان آپارتمانی بزرگ

۲. برگ بیدی

گل برگ بیدی با گلدانی سفید روی میز

برگ بیدی را می‌توان یکی از کم‌توقع‌ترین و پرفروش ترین گلهای آپارتمانی معرفی کرد که به‌دلیل داشتن برگ‌هایی زیبا طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است. این گیاه دارای واریته‌ها و انواع گوناگونی است؛ اما نوع برگ ابلق آن که دارای برگ‌های بنفش، سبز و مشکی است محبوبیت و فروش بیشتری دارد. این گیاه برای رشد به نور قابل‌توجهی نیاز دارد. اگر برگ بیدی در طول دوره رشد خود نور کافی دریافت نکند، ساقه‌هایی بسیار باریک و نحیف تولید می‌کند که با گذر زمان خشک شده و از بین می‌روند.

این گیاه که ازجمله پرفروش ترین گلهای آپارتمانی است، به آبیاری بیش از حد حساس است و نباید تا زمانی که دو سانتی‌متر ابتدایی خاک گلدانش خشک نشده است آبیاری مجدد انجام شود. همواره به‌خاطر داشته باشید که اگر برگ‌های گیاه در معرض نور کافی و غیرمستقیم قرار نگیرند، رنگ زیبای بنفش خود را از دست می‌دهند و به‌شکلی یک‌دست سبز می‌شوند.

این گیاه در صدر لیست پرفروش ترین گلهای آپارتمانی قرار گرفته که دارای روش تکثیر بسیار آسانی است. به‌گونه‌ای که می‌توانید طی یک سال، چند گلدان پرتراکم از آن تهیه کنید. کافی است در روزهایی پایانی فصل زمستان، از شاخه‌های آن قلمه بگیرید. قلمه‌های جداشده را در آب قرار داده و صبر کنید تا جوانه بزند؛ البته به‌یاد داشته باشید که باید آب این قلمه‌ها را هر دو روز یک‌بار عوض کنید تا اکسیژن کافی به سلول‌های زاینده انتهای ساقه برسد.

۳. برگ انجیری

گل برگ‌انجیری با گلدانی مشکی

برگ انجیری یکی از جذاب‌ترین گیاهان مناسب فضای داخلی بوده و رتبه دوم پرفروش ترین گل و گیاه آپارتمانی را از آن خود کرده است. همواره به‌خاطر داشته باشید که برگ‌انجیری برخلاف بیشتر گیاهان آپارتمانی به آبیاری زیاد در طول هفته نیازی ندارد و در فصلی مانند تابستان تنها کافی است هفته‌ای یک‌بار جهت آبیاری آن اقدام کنید. در فصول سرد سال نیز دو هفته یک‌بار آبیاری به‌طور کامل می‌تواند نیازهای گیاه را رفع می‌کند.

برگ‌انجیری به‌دلیل شرایط نگهداری ساده و ظاهر زیبای خود، در لیست پرفروش ترین گلهای آپارتمانی جای گرفته است. این گیاه برای رشد بهتر و داشتن ظاهری زیباتر، باید غبارزدایی شود. بهتر است روزانه به‌وسیله یک دستمال تمیز و کمی نمدار برگ‌های آن را تمیز کنید. همچنین اگر روزی ۲ الی ۳ بار در محیط اطراف آن آب اسپری کنید، شاهد رشد چندبرابری گیاه خواهید بود. می‌توانید از کود‌های NPK 20-20-20 در فصول تابستان و بهار (ماهی یک‌بار) برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

تکثیر برگ‌انجیری به‌وسیله قلمه برگ و ساقه انجام می‌شود. برای قلمه‌گیری از این گیاه بهتر است چند شاخه که از قطر مناسبی برخوردار هستند را انتخاب و آن‌ها را با سطح مقطعی مورب از گیاه مادری جدا کنید. قلمه‌ها را در خاک مخصوص قرار داده و آن‌ها را دائما مرطوب نگه دارید. شایان ذکر است که قلمه‌گیری از گیاه برگ‌انجیری نیازمند تجربه و تبحر کافی است.

۴. پوتوس

گل پوتوس با گلدانی سفید روی میز

پوتوس یکی از تطابق‌پذیرترین و پرفروش ترین گلهای آپارتمانی حال حاضر بازار ایران است که می‌توان به‌جرئت اذعان کرد که توانایی رشد در هر شرایط محیطی را دارد. پوتوس‌ها گیاهانی رونده هستند و عموما به‌‌وسیله ریشه‌های مویین خود به سطوح می‌چسبند و رشد می‌کنند. این گیاهان نیاز آبی پایینی دارند و با هفته‌ای دو بار آبیاری نیاز آن‌ها به‌طور کامل رفع می‌شود.

این گیاهان از انواع گیاهان آپارتمانی در فضاهای داخلی که عموما تنش دمایی ندارند رشد بهتری دارند و می‌توان تنها طی چند ماه آن‌ها را بارهای تکثیر کرد. همواره به‌خاطر داشته باشید که پوتوس‌ها را نباید در نور مستقیم قرار داد؛ زیرا برگ‌های آن‌ها می‌سوزد. همچنین هیچ گیاه زنده‌ای نباید در مجاور پوتوس قرار بگیرد؛ زیرا ریشه‌های مویین این گیاه شیره پرورده گیاهان مجاور را می‌مکند و زمینه ضعف و مرگ آن را فراهم می‌کنند. پوتوس‌ها تنوع بی‌نظیری دارند و نوع برگ ابلق آن‌ها ظاهری بسیار چشم‌نواز دارد.

پرفروش ترین گل و گیاه

در این مقاله، به معرفی ۴ مورد از پرفروش ترین گل و گیاه آپارتمانی پرداختیم. گیاهان سانسوریا، برگ بیدی، برگ‌انجیری و پوتوس به‌دلیل داشتن ظاهر زیبا، نحوه نگهداری آسان و… از محبوبیت زیادی برخوردارند. هرکدام از آن‌ها را می‌توان به‌وسیله روش‌هایی همچون قلمه گیری تکثیر کرد. ریشه‌زایی گیاهان سانسوریا، پوتوس و برگ بیدی بسیار آسان است؛ اما برای قلمه‌گیری و تکثیر برگ‌انجیری به تبحر و تجربه کافی نیاز است. رشد پوتوس‌ها بسیار بالا است؛ اما نباید آن‌ها را در مجاورت گیاهان زنده دیگر قرار داد (البته اگر مانع تماس آن با دیگر گیاهان بشوید، مشکلی پیش نمی‌آید). امیدواریم با نگارش این مقاله، به‌تمامی سوالات شما درزمینه پرفروش ترین گلهای آپارتمانی پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول درباره پرفروش ترین گلهای آپارتمانی

سازگارترین و کم‌دردسرترین گیاهان آپارتمانی کدام‌اند؟

اگر به‌دنبال گیاهی هستید که علاوه‌بر زیبایی، شرایط نگهداری آسانی نیز داشته باشد، بهتر است خرید سانسوریا، پوتوس و برگ بیدی را در اولویت‌های خود قرار دهید که ازجمله پرفروش ترین گلهای آپارتمانی هستند.

نور مناسب گیاهان آپارتمانی چقدر است؟

می‌توان گفت که بیش از ۹۰ درصد گیاهان آپارتمانی به نور غیرمستقیم خورشید برای رشد نیاز دارند؛ ازاین‌رو، بهتر است آن‌ها را در مکانی کمی‌ دورتر از پنجره قرار دهید یا جلوی پنجره‌های خانه پرده‌ای نازک بیندازید.

منابع: happyhouseplants

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *