پوسیدگی ریشه زاموفیلیا؛ چرا ریشه زاموفیلیا پوسیده میشه؟

زاموفیلیا گیاهی محبوب با ظاهری زیبا و نگه‌داری آسان است که در میان آپارتمان‌نشین‌ها جایگاه ویژه‌ای یافته است. باوجود مقاومت بالای این گیاه، پوسیدگی ریشه می‌تواند مانند هر گیاه دیگری، گریبان‌گیر آن شود. پوسیدگی ریشه از رایج‌ترین بیماری‌های گیاهان آپارتمانی به‌شمار می‌رود که درصورت عدم درمان، منجر به مرگ گیاه می‌شود. در این مطلب، به بررسی مهم‌ترین علل و راه‌های درمان پوسیدگی ریشه در زاموفیلیا می‌پردازیم.

بررسی دلایل اصلی پوسیدگی ریشه زاموفیلیا

پوسیدگی ریشه زاموفیلیا دلایل مختلفی دارد. این بیماری در اثر عوامل مختلفی مانند آبیاری بیش از حد، زهکشی نامناسب خاک و… ایجاد می‌شود. در ادامه، به بررسی برخی از این دلایل و راهکار آن‌ها می‌پردازیم.

۱. آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد شایع‌ترین عامل پوسیدگی ریشه در زاموفیلیا است. این گیاه به‌دلیل داشتن غده‌های زیرزمینی که آب را ذخیره می‌کنند، به آبیاری زیاد حساس بوده و نیاز آبی آن کم است. آبیاری بیش از حد به دو دلیل اصلی می‌تواند به پوسیدگی ریشه منجر شود:

 • غرقابی شدن ریشه‌ها: در اثر آبیاری زیاد، ریشه‌ها در خاک غرقابی شده و به اکسیژن کافی دسترسی پیدا نمی‌کنند. این امر باعث پوسیدگی و از بین رفتن ریشه‌ها می‌شود.
 • خاک خیس و غرقابی: آبیاری زیاد، خاک گلدان را برای مدت طولانی خیس و غرقابی نگه‌می‌دارد. ریشه‌ها در خاک خیس و غرقابی، پوسیده می‌شوند.

برای عدم مواجه با این مشکل، اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری به‌طور کامل خشک شود. علاوه‌بر آن، آبیاری این گیاه را در زمستان به حداقل برسانید.

۲. زهکشی نامناسب خاک

کود دادن به گلدان زاموفیلیا

زهکشی نامناسب خاک یکی دیگر از عوامل مهم در پوسیدگی ریشه زاموفیلیا است. اگر خاک گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب در آن جمع می‌شود، ریشه‌ها در معرض غرقابی قرار می‌گیرند و درنهایت، پوسیده می‌شوند.

کمبود اکسیژن نیز از عواملی است که می‌تواند پوسیدگی ریشه گیاه زاموفیلیا را به‌همراه داشته باشد. ازآنجایی‌که، زهکشی نامناسب منجر به غرقابی‌شدن خاک می‌شود، اکسیژن موجود در آن را نیز از بین می‌برد. زمانی که ریشه‌ها اکسیژن کافی نداشته باشند، ممکن است که زمینه برای رشد قارچ و باکتری‌های مضر فراهم شده و منجر به پوسیدگی ریشه‌ها شوند.

برای جلوگیری از این مشکل، از خاکی با زهکشی مناسب و گلدان‌های دارای سوراخ زهکشی استفاده کنید. درصورت نیاز می‌توانید از سنگ‌ریزه یا پرلیت برای بهبود زهکشی خاک نیز کمک بگیرید.

۳. بیماری‌های قارچی 

پوسیدگی ریشه زاموفیلیا در برخی موارد می‌تواند ناشی از بیماری‌های قارچی و عدم نگهداری زاموفیلیا باشد؛ به‌عنوان مثال، یکی از قارچ‌هایی که می‌تواند به ریشه‌های گیاه حمله کند و باعث پوسیدگی آن شود، پیتیوم (Pythium) است؛ زمانی که ریشه گیاه دچار این نوع قارچ شود، برگ‌های گیاه زرد و پژمرده می‌شوند که از علایم شروع پوسیدگی ریشه است. قارچ‌های گیاه زاموفیلیا معمولا به دلایل زیر رشد می‌کنند:

 • خاک مرطوب و غرقابی: قارچ‌ها در محیط‌های مرطوب و غرقابی به‌سرعت رشد و تکثیر می‌کنند.
 • دمای گرم: دمای گرم برای رشد قارچ‌ها مساعد است.
 • تهویه نامناسب: تهویه نامناسب محیط، رطوبت را افزایش می‌دهد و شرایط را برای رشد قارچ‌ها و درنهایت، خرابی ریشه فراهم می‌کند.

برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی زاموفیلیا به آبیاری صحیح گیاه توجه داشته باشید. از آبیاری بیش از حد زاموفیلیا خودداری کنید و فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک تا عمق 2 تا 3 سانتی‌متری خشک شده باشد؛ همچنین زهکشی مناسب خاک نیز نقش موثری بر سلامت ریشه گیاه زاموفیلیا دارد، برای این منظور، از گلدانی و خاکی با زهکشی خوب برای زاموفیلیا استفاده کنید.

درصورتی‌که، گیاه زاموفیلیا شما دچار بیماری‌های قارچی ریشه شده است، برای درمان آن می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. حذف قسمت‌های آلوده: قسمت‌های آلوده گیاه مانند برگ‌ها و ساقه‌ها را با چاقوی تیز و استریل جدا کنید.
 2. قارچ‌کشی: از قارچ‌کش‌های مناسب برای درمان زاموفیلیا استفاده کنید. قارچ‌کش را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی آن، به خاک یا برگ‌های گیاه اسپری کنید.
 3. بهبود شرایط محیطی: زهکشی خاک را بررسی کنید، تهویه محیط را افزایش دهید و از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید.

درمان پوسیدگی ریشه زاموفیلیا

برگ های زرد شده زاموفیلیا

همان‌طورکه قبلا گفته شد، علاوه‌بر بیماری‌های قارچی عواملی مانند زهکشی نامناسب خاک و آبیاری غیراستاندارد نیز می‌توانند منجر به پوسیدگی ریشه زاموفیلیا شوند. به‌طورکلی، اگر با علایمی مانند زرد شدن برگ‌ها، پژمردگی، بوی نامطبوع و… مواجه شدید، احتمالا این گیاه دچار پوسیدگی ریشه شده است. با انجام اقدامات سریع و صحیح می‌توانید زاموفیلیا را از مرگ حتمی نجات دهید. اقدامات و مراحل لازم برای درمان پوسیدگی ریشه زاموفیلیا به شرح زیر هستند:

 • زاموفیلیا را به مکانی با نور روشن و غیرمستقیم منتقل کنید.
 • ابزار و مواد لازم را که شامل وسایلی مانند دستکش، چاقوی تیز و استریل می‌شود، تهیه کنید.
 • گلدانی جدید با زهکشی مناسب و قارچ‌کش را (درصورت لزوم) آماده کنید.
 • برای احیا ریشه گیاه زاموفیلیا با احتیاط آن را از گلدان خارج کنید و خاک اضافی را از اطراف ریشه‌ها بتکانید.
 • ریشه‌ها را به‌دقت بررسی کنید؛ ریشه‌های سالم به رنگ سفید یا کرم و سفت و انعطاف‌پذیر هستند، در مقابل، ریشه‌های پوسیده قهوه‌ای یا سیاه رنگ، نرم و له‌شده هستند.
 • با چاقوی تیز و استریل، ریشه‌های پوسیده و آسیب‌دیده را جدا کنید.
 • محل‌های برش ریشه‌ها را با قارچ‌کش ضدعفونی کرده و درنهایت، دست‌ها و ابزار خود را نیز ضدعفونی کنید.
 • در کف گلدان جدید، لایه‌ای از سنگ‌ریزه یا پوکه‌ برای زهکشی بهتر قرار دهید.
 • جهت تقویت ریشه زاموفیلیا، آن را در گلدان جدید قراردهید، ریشه‌های سالم را به آرامی در خاک پخش کنید و درنهایت، فضای خالی بین ریشه‌ها را با خاک جدید پر کنید.
 • به‌طور کامل زاموفیلیا را آبیاری کنید تا آب از سوراخ‌های زهکشی گلدان خارج شود. از غرقابی شدن خاک خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از درمان 

پس از انجام مراحل درمانی و احیا گیاه زاموفیلیا، گیاه شما به مراقبت‌های بعد از درمان نیاز دارد. این مراقبت‌ها عبارت‌اند از:

 • زاموفیلیا را در مکانی با نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید.
 • اجازه دهید خاک بین دو نوبت آبیاری به‌طور کامل خشک شود.
 • از کوددهی بیش از حد گیاه خودداری کنید.
 • به‌طور مرتب زاموفیلیا را از نظر علائم پوسیدگی ریشه بررسی کنید.

سخن نهایی

زاموفیلیا گیاهی زیبا است که ممکن است گاه دچار پوسیدگی ریشه شود. پوسیدگی ریشه زاموفیلیا عمدتا به‌دلیل آبیاری بیش از حد و زهکشی نامناسب خاک رخ می‌دهد. علائمی مانند زرد شدن و ریزش برگ‌ها، پژمردگی، پوسیدگی ساقه و رشد ضعیف گیاه نشان‌دهنده پوسیدگی ریشه هستند. پیشگیری از این مشکل با استفاده از گلدان و خاک مناسب، آبیاری صحیح، نور کافی و عدم کوددهی بیش از حد امکان‌پذیر است. درصورت مشاهده علایم پوسیدگی، با بررسی زهکشی، تنظیم برنامه آبیاری، تعویض خاک، هرس ریشه‌ها و استفاده از قارچ‌کش می‌توانید زاموفیلیا را نجات دهید.

خرید زاموفیلیا

سوالات متداول درباره پوسیدگی ریشه زاموفیلیا

1. علائم پوسیدگی ریشه در زاموفیلیا چیست؟

زرد شدن برگ‌ها، پژمردگی برگ‌ها، ریزش برگ‌ها، پوسیدگی ساقه و رشد ضعیف گیاه.

2. آیا می‌توان زاموفیلیایی را که دچار پوسیدگی ریشه شده است، نجات داد؟

بله؛ با صبر و حوصله و انجام اقدامات درمانی مناسب می‌توان زاموفیلیایی را که دچار پوسیدگی ریشه شده است، نجات داد.

3. چه نوع خاکی برای زاموفیلیا مناسب است؟

خاکی با زهکشی خوب برای زاموفیلیا مناسب است؛ مخلوطی از خاک کاکتوس، پرلیت و پیت ماس انتخاب مناسبی برای این گیاه است.

منبع: houseplant

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *