نحوه تکثیر سانسوریا

‌‌‌ گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله سانسوریا را میتوانید به  شکل‌های مختلف تکثیر کنید و از زیبایی این گیاه چند برابر لذت ببرید. تکثیر سانسوریا یا همان گل‌ شمشیری بسیار آسان است که در این مقاله قصد داریم نکات لازم را پیرامون نحوه تکثیر سانسوریا در خاک، آب و … بیان کنیم.

به‌طورکلی روش تکثیر گل سانسوریا مانند دیگر گیاهان آپارتمانی از جمله قلمه فیکوس و زامیفولیا کار چندان سختی نیست و اگر شما نیز به این موضوع علاقه‌مند هستید ما را تا پایان همراهی کنید.

انواع روش تکثیر سانسوریا

نحوه تکثیر سانسوریا

سانسوریا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم و اکسیژن ساز هوا محسوب می‌شود که می‌توانید با تکثیر آن به روش‌های مختلف، تعداد بیشتری از این گل زیبا و جذاب در محیط خانه نگهداری کنید. از جمله روش‌های تکثیر شمشیری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قلمه‌زدن سانسوریا در خاک
 2. قلمه‌زدن سانسوریا در آب
 3. شیوه پاجوش سانسوریا شمشیری
 4. تکثیر سانسوریا از طریق کاشت‌بذر

در ادامه با ما همراه باشید تا با هر یک از روش‌های تکثیر شمشیری بیشتر آشنا شوید و بنا به شرایط و سلیقه خود یکی از روش‌ها را انتخاب کرده و برای افزایش این گل زیبا اقدام کنید.

۱. قلمه‌ زدن سانسوریا در خاک

قلمه‌زدن سانسوریا در خاک

یکی از روش‌های تکثیر، قلمه‌ زدن سانسوریا است که معمولاً به عنوان روش اولیه برای تکثیر این گیاه انتخاب می‌شود. در نحوه تکثیر شمشیری به صورت قلمه‌زدن در خاک، اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. جدا کردن برگهای بلند و سالم سانسوریا از پایین‌ترین قسمت گیاه اصلی
 2. برش برگها به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر
 3. نگهداری برگ‌ها در محل خشک به مدت یک تا دو روز جهت پینه بستن
 4. کاشت برگ‌ها در خاک به صورت عمودی و با فاصله حدود ۵ سانتیمتر از یکدیگر
 5. آبیاری قلمه‌ها 
 6. پوشاندن گلدان با کاور پلاستیکی جهت افزایش رطوبت 

 بسته به زمان و مکانی که قلمه‌ها را کاشته‌اید ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا قلمه‌ها ریشه بزنند که در این مرحله می‌توانید قلمه‌ها را به گلدان اصلی منتقل کرده و منتظر پاجوش‌ها بمانید.

۲. قلمه‌ زدن سانسوریا در آب

قلمه‌ زدن سانسوریا در آب

قلمه زدن سانسوریا تو آب روش ساده‌تری نسبت به قلمه‌زدن گیاه در خاک است؛ ولی به زمان بیشتری نیاز دارد. در توضیح روش تکثیر شمشیری به صورت قلمه‌زدن آن در آب طبق مراحل زیر عمل کنید.

 • انتخاب و برش برگ مورد نظر 
 • نگهداری قلمه در مکانی خشک به مدت یک تا دو روز جهت پینه بستن
 • قرار دادن قلمه برش‌خورده به صورت عمودی در یک ظرف شیشه‌ای پر از آب

  بعد از گذشت چند هفته قلمه‌های سانسوریا شروع به ریشه‌زایی در آب خواهند کرد و پس از اینکه ریشه‌ها به اندازه کافی رشد کردند، می‌توانید گیاه را به گلدانی با خاک حاوی مواد آلی انتقال دهید.

۳. شیوه پاجوش سانسوریا شمشیری

روش پاجوش سانسوریا

تکثیر سانسوریا به روش پاجوش نیز یکی از روش‌های تکثیر شمشیری میباشد که بهترین زمان برای تکثیر گیاه به این روش فصل بهار و در زمان تعویض گلدان است. برای تکثیر سانسوریا به روش پاجوش طبق مراحل زیر اقدام کنید.

 • بیرون آوردن گیاه اصلی از خاک و تمیز کردن خاک‌های اضافه اطراف ریشه
 • جدا کردن پاجوش‌هایی قوی با ارتفاع حداقل ۲۰ سانتی‌متر از محل اتصال به گیاه مادر
 • انتقال پاجوش‌ها به گلدانی با خاک مناسب و فشرده کردن خاک گلدان
 • انتقال گلدان به محیط مناسب

۴. تکثیر سانسوریا از طریق کاشت‌بذر

تکثیر سانسوریا از طریق کاشت‌بذر

تکثیر سانسوریا از طریق کاشت‌بذر، چهارمین روش تکثیر شمشیری است که می‌توان آن را بهترین روش برای تکثیر این گیاه دانست؛ ولی نیاز به زمان طولانی و مراقبت زیادی دارد که اگر صبر و حوصله فراوانی دارید می‌توانید این روش را امتحان کنید. نحوه تکثیر شمشیری به روش کاشت‌بذر طبق مراحل زیر انجام میشود.

 • کاشت برگهای سانسوریا در گلدانی با خاک تازه 
 • قرار دادن گلدان در مکانی گرم و روشن
 • آبیاری هر روزه خاک به طور مرتب

 پس از گذشت چند هفته بذرهای سانسوریا ریشه میزنند و شروع به رشد میکنند.

نحوه تکثیر سانسوریا ابلق

تکثیر سانسوریا ابلق

قلمه‌زدن سانسوریا ابلق نیز به همان شکلی است که برای تکثیر سایر انواع سانسوریا در قسمت قبل توضیح داده شد، با این تفاوت که برای این نوع سانسوریا بهتر است نوع برش خود را عوض کنید و توجه داشته باشید سانسوریا ابلق در زمان قلمه‌زدن ممکن است نوارهای طلایی رنگ اطراف خود را از دست بدهد و برای حل این مشکل کافی است در مرحله نهایی تغییری کوچک اعمال کنید.

 برای قلمه‌زدن سانسوریا ابلق، مراحل زیر را انجام دهید:

 • جدا کردن یک برگ سالم از گیاه مادر
 •  تقسیم برگ به قطعات کوچکتر و برش انتهای آنها به صورت عدد ۸
 •  گذاشتن برگها در محل خشک به مدت یک یا دو روز
 •  فرو کردن برگ‌ها درون خاک ماسه‌ای بعد از گذشت یک یا دو روز

 در این روش گیاه برای جوانه‌زدن ناچار به استفاده از دو پایه خود می شود و به همین دلیل ساقه گیاه جوان نیز به صورت ابلق جوانه زده و رشد میکند.

بهترین فصل تکثیر سانسوریا، چه فصلی است؟

بهترین فصل تکثیر سانسوریا

تکثیر گیاهان آپارتمانی مختلف از جمله سانسوریا باید به درستی و در فصل مناسب انجام شود تا نتیجه خوبی در پی داشته باشد. بهترین فصل برای تکثیر سانسوریا و جدا کردن ریشه‌ها و پاجوش‌ها فصل بهار است؛ زیرا بعد از آن امکان اینکه نتیجه قلمه‌زدن گیاه خوب شود تقریبا کم است.

طریقه تکثیر سانسوریا در فصل‌های مختلف چگونه است؟

تکثیر سانسوریا در فصل‌های مختلف

روش‌های تکثیر گیاه سانسوریا مختص به فصل خاصی نیست و با توجه به فصل تغییری نمی‌کند و شما می‌توانید در فصل‌های مختلف از یکی از چهار روش گفته‌شده برای تکثیر سانسوریا استفاده کنید؛ اما به‌طورکلی، تکثیر سانسوریا اغلب در فصل بهار و تابستان انجام میشود و اگر شما در فصل پاییز و یا زمستان با استفاده از یکی از روش‌های عنوان‌شده، اقدام به تکثیر سانسوریا نمایید موفقیت کمی در انتظارتان خواهد بود.

تکثیر سانسوریا در آب بهتر است یا خاک؟

تکثیر سانسوریا در آب بهتر است یا خاک؟

به طور کلی در تکثیر سانسوریا در آب یا خاک، به دلایلی همچون زیبایی بیشتر شمشیری تکثیر شده و رشد زود تر، بهتر تکثیر در خاک بهتر از اب است.

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش تکثیر سانسوریا و توضیح چهار روش تکثیر شمشیری از جمله: قلمه‌زدن در خاک، قلمه‌زدن در آب، جدا کردن پاجوش و کاشت‌بذر پرداختیم که با توجه به مطالب ارائه‌شده، آموختید که نحوه تکثیر شمشیری کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید این کار را به راحتی در خانه انجام دهید.

منابع:

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *