بهترین روش قلمه زدن فیکوس در پاییز

نگه‌داری گل و گیاه در خانه و محل کار نه‌تنها زیبایی خاصی به محیط می‌دهد، بلکه تأثیر مثبتی بر روحیه افراد حاضر نیز دارد. یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و محبوب، گیاه فیکوس است. فیکوس با برگ‌هایی بزرگ و درخشان، گیاهی مقاوم و مناسب برای محیط‌های بسته است. نگه‌داری از فیکوس بسیار ساده است، بااین‌حال، گاهی اوقات علاوه‌بر آب دادن، باید هرس کردن و قلمه زدن آن را نیز مدنظر قرار دهیم. در این مقاله از بوتانیک، پس از آشنایی با این گیاه خانگی، نگاهی تخصصی به قلمه زدن فیکوس در پاییز داریم.

نکات کلی به تکثیر گیاه فیکوس

زنی در حال قلمه زدن فیکوس در پاییز

تکثیر گیاه فیکوس همانند بسیاری از گیاهان، از طریق قلمه زدن انجام می‌پذیرد. قلمه زدن از طریق ساقه، قلمه زدن از طریق برگ و قلمه زدن به روش خوابانیدن هوایی سه روش محبوب و رایج برای تکثیر این گیاه آپارتمانی است که در مقاله نحوه قلمه زدن فیکوس به تفصیل به آن‌ها پرداخته‌ایم.

توصیه می‌شود تکثیر گیاه فیکوس را در فصل بهار انجام دهید، زیرا گیاه در حال رشد است و خیلی سریع‌تر ریشه‌های جدید خود را می‌یابد.

قلمه زدن فیکوس در پاییز چگونه است؟

تکثیر گیاه فیکوس در پاییز

اکثر گونه‌های فیکوس درصورتی‌که سالی یک‌بار گلدان آن‌ها را عوض کنید، بهتر رشد می‌کنند. فیکوس در فصل بهار بسیار قدرتمند است و با جابه‌جایی خاک بهتر کنار می‌آید. متعاقباً تکثیر آن در بهار و تابستان، دو فصل نسبتاً گرم سال، نتیجه بهتری دارد.

قلمه زدن فیکوس در پاییز و زمستان اندکی ریسک دارد و ممکن است گیاه با این تغییر سازگار نشود، ولی گاهی اوقات مجبوریم برای سلامت گیاه، خاک آن را در فصل پاییز عوض کنیم یا شاید مهمانی داریم که از گیاه فیکوس ما خوشش آمده و قلمه‌ای از آن را برای کاشت در گلدان خانه خود می‌خواهد. پس چه کنیم؟

اگر فیکوس شما در باغچه و هوای آزاد است، پیشنهاد می‌کنیم از تعویض خاک و کاشت مجدد گیاه در فصل پاییز منصرف شوید.

این کار فقط زندگی گیاه شما که اکنون در خواب زمستانی است به‌خطر می‌اندازد، اما اگر فیکوس را در گلدانی در محیط خانه نگهداری می‌کنید، خبر خوشی برای شما داریم؛ به‌طورکلی، گیاهانی در محیط بسته، با تعویض گلدان و تکثیر مجدد سازگارتر هستند، حتی اگر فصل ایده‌آلی برای قلمه زدن نباشد.

قلمه زدن فیکوس در پاییز با احتیاط باید انجام پذیرد. یک اصل کلی قلمه زدن گیاه این است: گیاهانی که خارج از فصل در خاک قلمه می‌زنیم، شانس کمتری نسبت‌به قلمه‌هایی دارند که در آب می‌گذاریم.

پس برای تکثیر فیکوس در فصل پاییز، گام‌های زیر را دنبال کنید:

  1. از روش قلمه زدن در آب بهره بگیرید. بدین ترتیب، احتمال ریشه کردن و رشد فیکوس بیشتر می‌شود. در این شیوه، قلمه زدن از طریق برگ توصیه می‌شود.
  2. دمای محیط را کنترل کنید. فیکوس در دمای اتاق، بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد، بهترین رشد را دارد.
  3. گیاه را در مکانی بگذارید که تغییرات دمایی ناگهانی نداشته باشد. مثلاً مکانی بسیار نزدیک به بخاری که بسیار گرم است، یا نزدیک در ورودی که باد سر می‌آید، مکان مناسبی برای این گیاه زیبا نیست.
  4. نور محیط را کنترل کنید. مراقب باشید که برای گرم کردن گیاه، آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
  5. به رطوبت محیط اهمیت دهید و آن را کنترل کنید.

منابع علمی:

به اشتراک بگذارید
فریبا عباسی
فریبا عباسی

فریبا عباسی هستم، دانش آموخته رشته مهندسی کشاورزی؛ فعال و علاقه مند به گیاهان آپارتمانی، که به صورت روزمره درباره نگهداری این گیاهان مینویسم.

مقاله‌ها: 37

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *