اهمیت فضای سبز در زندگی ما

تاثیر و اهمیت فضای سبز بر سلامت جسمانی و روانی انسان‌ها بر هیچکس پوشیده نیست؛ بنابراین حفاظت و نگهداری فضای سبز به صورت درست، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله قصد داریم اهمیت فضای سبز و تاثیر آن بر زندگی انسان‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقمند هستید می‌توانید تا پایان ما را همراهی کنید.

فضای سبز چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

اهمیت فضای سبز در زندگی امروزی

نگاه‌کردن به گل‌ها و گیاهان زیبا همانند سانسوریا، فیکوس، فیلندرون و …. در کاهش استرس انسان تاثیر بسزایی دارد. شاید این امر اولین و مهم‌ترین تاثیری است که فضای سبز می‌تواند در سلامت انسان بگذارد. علاوه بر کاهش استرس، با کاشت و پرورش گیاهان و گل‌های مختلف می‌توانید، منظره‌ای چشم‌نواز و زیبا را ایجاد کنید تا به افزایش اکسیژن موجود در محیط، کمک شایانی کرده باشید. در ادامه چند مورد از مهمترین مزایای فضای سبز و نقش فضای سبز بر سلامت انسان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱. کاهش استرس

کاهش استرس یکی از موارد مهم در مورد فضای سبز است

بدون شک استرس یکی از معضلاتی است که بسیاری از انسان‌ها در جوامع امروزی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. مشکلی فراگیر و همگانی که هر فرد باتوجه‌به شرایط، روش متفاوتی را برای رهایی از آن برمی‌گزیند. به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب روش‌های مضر و کوتاه‌مدت، روش‌های بلند مدتی که تاثیری ماندگار بر ذهن و روان شما می‌گذارند را انتخاب کنید.

همانطور که اشاره کردیم گل‌ها و گیاهان مختلف و زیبا می‌توانند در کاهش استرس تاثیر بسزایی داشته باشند. طبق تحقیقات و مطالعات انجام‌شده، گذراندن وقت در طبیعت و فضاهای سبز مختلف می‌تواند در کاهش میزان استرس و اضطراب‌های روزانه و سلامت روحی انسان‌ها تاثیرگذار باشد.

۲. افزایش سلامت جسمی

محیط خانه با طراحی فضای سبز

یکی دیگر از بعدهای اهمیت فضای سبز بر سلامت فیزیکی و جسمانی انسان‌ها است. بدون شک زندگی در محیط‌های سرسبز و به‌دوراز آلودگی می‌تواند در کاهش بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی‌ و عروقی، تنگی نفس و انواع سرطان‌ها تاثیرگذار باشد. ورزش‌کردن در محیط‌های سرسبز می‌تواند، انسان را از بیماری‌های مختلف و مشکلات ناشی از آلودگی هوا دور کند.

۳. افزایش کیفیت هوا

مردی در حال راه رفتن در محیط فضای سبز خانه

کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم رابطه مستقیمی با سلامت ما دارد. آلاینده‌های مضر موجود در هوا می‌توانند تاثیری مخرب و ماندگار را بر سلامت جسمی و روانی انسان‌ها بگذارند. با وجود فضای سبز در قسمت‌های مختلف شهر یا حتی خارج از شهر، آلاینده‌های مضر موجود در هوا کاهش می‌یابند؛ در نتیجه با بهبود کیفیت هوا و افزایش میزان اکسیژن موجود در جو، هوای سالم‌تر و پاک‌تری وارد ریه‌های ما می‌شود.

همچنین وجود درختان و گیاهان مختلف می‌تواند، میزان گرد‌ غبار موجود در هوا را کاهش دهد. طبق تحقیقات انجام‌شده به‌ طور تقریبی ۲۰۰ درخت کاشته‌ شده در یک هکتار فضای سبز می‌توانند، ۶۸ تن از گرد‌وغبار موجود در هوا را در هر بار بارندگی به خود جذب کنند و باعث بهترشدن و افزایش کیفیت هوای اطراف ما شوند.

تمام بعدهای اهمیت فضای سبز به‌نوعی به سلامت انسان‌ها باز می‌گردد. مهم نیست فضای سبزی که در اطراف شما وجود دارد کوچک است یا بزرگ! آنچه که اهمیت دارد تاثیر مستقیم وجود فضای سبز بر سلامت جسمی و روانی انسان‌ها است که می‌تواند، با کاهش استرس و بهبود عملکرد مغز، آرامش ذهن و کاهش تنش‌های روزانه را به‌ دنبال داشته باشد.

۴. کاهش آلودگی صوتی

خانه ای با فضای سبز عالی

احتمالاً بسیاری از شما نیز قبول دارید که آلودگی صوتی از هر نوعی که باشد بسیار آزاردهنده و ناراحت‌کننده است. آلودگی صوتی می‌تواند تاثیرات متفاوتی از قبیل پاره شدن افکار، بی‌خوابی، عصبی بودن، کم‌حوصلگی، بروز بیماری‌های روانی و… را به‌ دنبال داشته باشد.

طبق مطالعات گوناگون دانشمندان ثابت شده است که درختان و گیاهان موجود در فضای سبز در کاهش آلودگی صوتی موثرند. پس یکی دیگر از جنبه‌های اهمیت فضای سبز کاهش میزان آلودگی صوتی موجود در شهر و خارج از شهرها است‌ که این امر نیز بر سلامت انسان تاثیرگذار است.

جمع بندی

در چند سال اخیر موضوع اهمیت فضای سبز و تاثیر آن بر سلامت روحی و جسمی انسان‌ها بسیار مورد تحقیق قرار گرفته است. نتایج این تحقیقات و مطالب عنوان‌شده در مقاله ثابت می‌کنند که فضای سبز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در سلامت جسمی و روحی انسان‌ها تاثیرگذار است.

هرچه میزان فضای سبز موجود در محل زندگی انسان‌ها بیشتر باشد، سلامت روحی و فیزیکی افراد بیشتر تامین می‌شود. همچنین فضای سبز با تاثیر بر کیفیت هوا به‌صورت مستقیم بر سبک زندگی مردم و سلامت آنها تاثیر شایانی می‌گذارد.

منبع: froglife.org

به اشتراک بگذارید
حمید کامکار
حمید کامکار
مقاله‌ها: 43

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *