نابودی حشرات گیاهان آپارتمانی با سرکه

امروزه، استفاده از انواع گل و گیاه خانگی به بخش جدایی‌ناپذیر فرهنگ ما تبدیل شده است؛ اما این زیبایی و جذابیت گیاهان با عدم نگه‌داری صحیح و حضور آفات مختلف به‌راحتی از بین خواهد رفت‌. پشه سیاه به‌عنوان یکی از آفت‌های گیاهان آپارتمانی می‌تواند آسیب زیادی به گیاهان شما بزند. روش‌های مختلفی همچون استفاده از سرکه برای پشه سیاه گلدان نیز برای پیشگیری و ازبین‌بردن این حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با پشه سیاه گلدان آشنا کنیم و راه‌های پیشگیری از رشد پشه سیاه گلدان را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه، نحوه استفاده از سرکه برای پشه سیاه گلدان و سایر ترفندهای نابودکننده این حشره را توضیح خواهیم داد.

پشه سیاه گلدان چیست؟

پشه سیاه روی برگ گیاه

پشه سیاه گلدان که به پشه قارچ هم معروف است از طریق خاک گلدان و مواد آلی فاسد‌شده که در آن قرار دارند، تغذیه می‌کند. این حشرات معمولا در محیط‌های مرطوب و خاکی رشد و تکثیر می‌کنند و اندازه‌ای حدود ۳ میلی‌متر دارند. لاروهای آن‌ها در خاک گلدان زندگی می‌کنند و پس‌از تبدیل به حشره بالغ، پرواز می‌کنند. لارو این پشه‌ها از ریشه گیاه و ترکیباتی مانند کودهای نپوسیده موجود در گلدان تغذیه می‌کند. حشرات سیاه گلدان ساقه و ریشه‌های گیاه را به‌ویژه بخش‌های تازه‌تر آن را تخریب می‌کنند؛ همچنین، ظاهر آن‌ها علاوه‌بر کاهش زیبایی گل‌ها، می‌تواند برای برخی افراد آزاردهنده باشد.

چرخه زندگی پشه سیاه گلدان

چرخه زندگی پشه سیاه گلدان شامل چهار مرحله اصلی تخم‌، لارو، شفیره (پیله‌گی) و حشره بالغ است. پشه سیاه گلدان معمولا تخم‌های خود را در خاک مرطوب و غنی گلدان‌ها و گاهی اوقات هم زیر برگ‌های گیاهان قرار می‌دهد. این تخم‌ها به‌صورت کوچک و سفید رنگ هستند و در دمای مناسب و با رطوبت کافی، پس‌از ۴ تا ۶ روز تبدیل به لارو می‌شوند. لاروها شبیه به کرم‌های کوچک و شفاف با طول ۶ میلی‌متر هستند و در محیط مرطوب زندگی می‌کنند. طول دوره لاروی پشه قارچ حدود یکی دو هفته است که در این مدت از گیاه و سایر موادآلی موجود تغذیه می‌کند.

پس‌از مرحله لاروی، لاروها به‌مدت ۳ الی ۴ روز درون پیله قرار می‌گیرند و دچار تغییرات زیادی می‌شوند. پشه قارچ گلدان که رنگ سیاه مایل به خاکستری دارد پس‌ از بالغ‌شدن از شفیره خارج می‌شود و بر روی سطح خاک یا گیاه قرار می‌گیرد. در این مرحله، پشه قارچ به‌دنبال غذا و همسر گشته و زندگی خود را ادامه می‌دهد. جالب است بدانید که پشه‌های بالغ یک هفته بیشتر عمر نمی‌کنند و در همین مدت کوتاه حدود ۳۰۰ تخم می‌گذارند. به‌علت کوتاه بودن کل چرخه زندگی پشه سیاه، احتمالا هر چهار حالت این پشه در گلدان شما وجود دارد که برای ازبین‌بردن کامل این آفت، به استفاده از روش‌های مختلف نیاز است.

پشه سیاه گلدان چه آسیبی به گیاهان می‌زند؟

پشه سیاه گلدان می‌تواند به گیاهان خانگی خسارت برساند. از آسیب‌ها و علائم مربوط به حضور پشه سیاه گلدان می‌توان به زردشدن برگ‌ها، ضعف و پژمردگی گیاه و جوانه‌ها، ایجاد لکه‌های غیرمعمول روی گیاه، کاهش رشد آن و… اشاره کرد؛ همچنین باید به وجود پشه‌های بالغ در اطراف گیاه یا کرم‌های ریز در لابه‌لای خاک حساس باشید.

روش‌های پیشگیری از رشد پشه سیاه گلدان

برای پیشگیری از ایجاد و رشد پشه سیاه و کنترل آن، همچنین نگهداری از گیاهان آپارتمانی می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

۱. حفظ بهداشت گیاه و خاک

بهداشت مناسب گیاهان خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است. پشه قارچ عموما در محیط‌های مرطوب و آلوده رشد می‌کند؛ بنابراین، حفظ نظافت گل‌ها و عدم استفاده از خاک‌های نامرغوب یا کودهای حیوانی نپوسیده می‌تواند از ایجاد این آفت پیشگیری کند.

۲. اصلاح نور و تهویه

پشه قارچ بیشتر در شرایط تاریک و مرطوب رشد می‌کند؛ بنابراین، تنظیم نور و تهویه در محیطی که گیاهان خانگی در آن قرار دارند، می‌تواند به کنترل رشد پشه سیاه گلدان کمک کند.

۳. استفاده از ماسه و خاک مناسب

شما نیاز به خاکی دارید که خاصیت زهکشی و تهویه مناسب داشته باشد. یکی از بهترین خاک‌ها به‌خصوص برای قسمت بالایی گلدان، خاک ماسه‌ای است. شما می‌توانید با مقداری خاک ماسه‌ای یا شنی بر روی گلدان احتمال ایجاد یا رشد پشه‌ها را به‌ حداقل برسانید؛ چراکه خاک شنی به‌سرعت رطوبت را از خود عبور می‌دهد و زودتر خشک می‌شود و پشه‌ها به‌خاطر خشک‌شدن سطح خاک از تخم‌گذاری منصرف خواهند شد.

۴. کنترل رطوبت خاک گلدان

حشرات و پشه‌ها بیشتر در محیط‌های با رطوبت بالا رشد می‌کنند؛ بنابراین، باید میزان آب‌دهی به گیاهان را کاهش دهید و حداقل تا زمانی که خاک کمی خشک شود، آبدهی را به تعویق بیاندازید. اگر عادت به آبیاری زیاد گیاهان و یا ریختن آب از بالا روی کل گیاه دارید، باید آن را ترک کنید. از طرفی، داشتن یک تهویه مناسب در اطراف گلدان‌ها موجب می‌شود که رطوبت خاک زودتر از بین برود.

گلدان هایی با گیاهان مختلف نزدیک پنجره

ترفندهای از‌بین‌بردن حشرات گیاهان آپارتمانی

نکات بالا بیشتر برای پیشگیری بود؛ اکنون به بررسی برخی روش‌های ساده ولی کاربردی در حذف آفت‌ها و پشه سیاه گلدان می‌پردازیم.

۱. سرکه برای پشه سیاه گلدان

اولین روش برای خلاص‌شدن از دست پشه سیاه گلدان استفاده از سرکه است. دفع پشه سیاه گلدان با سرکه یکی از ترفندهای جالب و کاربردی است. در روش سرکه برای پشه سیاه گلدان بهتر است که از سرکه‌های طبیعی ازجمله سرکه سیب استفاده کنید. برای از بین بردن پشه سیاه گلدان با سرکه، باید یک ظرف را تا نصف از سرکه پر کنید و سپس چند قطره مایع ظرفشویی یا صابون مایع به آن اضافه کنید. پشه سیاه علاقه زیادی به بوی سرکه دارد وهمین امر موجب تجمع آن‌ها روی سطح سرکه می‌شود. به‌علت وجود ماده شوینده در سرکه، پشه‌ها دیگر روی آن شناور نخواهند ماند و غرق می‌شوند. سرکه برای پشه سیاه گلدان به‌عنوان یک تله عمل می‌کند.

۲. ازبین‌بردن پشه سیاه گلدان با کارت‌های چسبناک زردرنگ

استفاده از کارت‌های چسبناک زردرنگ به‌علاوه سرکه برای پشه سیاه گلدان، می‌تواند یک روش موثر برای از بین بردن پشه‌های سیاه در گلدان‌ها باشد. چسب زرد یا کارت زرد، نوعی کاغذ چسبناک برای جذب انواع آفات گلخانه‌ای است که به‌دلیل طیف رنگی که دارد، موجب جذب حشرات شده و به‌علت وجود سطح آغشته به چسب، باعث به‌دام‌افتادن و مرگ آن‌ها می‌شود؛ به‌طوری‌که، آفات به کاغذ چسبیده و شما را از حضور انواع آفت در گلخانه یا گلدان خود باخبر می‌کند. این روش یکی از روش‌هایی غیر‌شیمایی موثر در کاهش تعداد پشه  قارچ‌ها است. محل و نحوه قرارگیری کارت زرد مهم است تا که اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

استفاده از چسب مخصوص گیاه زرد رنگ

۳. از بین بردن پشه سیاه گلدان با دارچین

دارچین در کنار سرکه برای پشه سیاه گلدان، به‌عنوان یک ضدقارچ طبیعی، اثر فوق‌العاده‌ای در از بین بردن آفت‌های گیاهی دارد. این ماده علاوه‌بر کمک به رشد گیاه، یک حشره‌کش طبیعی نیز محسوب می‌شود. بدین منظور کافی است که سطح خاک را با مقداری دارچین بپوشانید و هر چند هفته یک‌بار آن را تکرار کنید. لارو پشه‌ سیاه از دارچین تغذیه می‌کند و از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید: دارچین برای رشد گیاه

۴. استفاده از سموم و موادشیمیایی برای حذف حشرات گلدان

علاوه بر استفاده از سرکه برای پشه سیاه گلدان، یکی دیگر از روش‌های موثر در ازبین‌بردن آفات گیاهان آپارتمانی استفاده از انواع موادشیمیایی و سموم است. این مواد به‌علت تخصصی‌بودن معمولا اثرگذاری بالا و سریعی دارند؛ البته اگر به‌درستی انتخاب یا طبق اصول مصرف نشوند ممکن است به گیاه یا حتی خود انسان آسیب بزنند. برای انتخاب بهترین سم حتما به نوع آفت و شرایط گیاه خود توجه لازم را داشته باشید. الکل نیز یکی دیگر از ترکیباتی است که به‌عنوان آفت کش در برخی موارد توصیه می‌شود. استفاده از این ماده شیمیایی نیز نیاز به دقت دارد تا احتمال آسیب به گیاه به حداقل برسد.

نکته پایانی درباره سرکه برای پشه سیاه گلدان

در این مطلب با فعالیت و زندگی پشه سیاه گلدان که یکی از آفت‌های شایع گیاهان گلخانه‌ای هست آشنا شدیم؛ همچنین انواع روش‌های پیشگیری و درمان پشه قارچ را بررسی کردیم. همان‌طورکه گفته شد، استفاده از سرکه برای پشه سیاه گلدان یکی از روش‌های جالب و مفید برای نابودی این حشرات است. اگر تجربه از بین بردن پشه سیاه گلدان با سرکه را ندارید، حتما آن را امتحان کنید.

سوالات متداول درباره سرکه برای پشه سیاه گلدان

چطور از سرکه سیب برای از بین بردن پشه گلدان استفاده کنیم؟

به مقدار مساوی آب و سرکه را در یک ظرف بریزید و چند قطره صابون مایع هم به این ترکیب اضافه کنید. این محلول را به آرامی هم بزنید و ظرف محلول را در نزدیکی گلدان قرار دهید.

ترکیب سرکه سیب و مایع ظرفشویی برای از بین بردن پشه گیاهان چگونه است؟

برای از بین بردن پشه‌های گلدان بهتر است در ظرفی سرکه سیب بریزید و 2 الی 3 قطره مایع ظرفشویی درون آن بریزید و حل نمایید، با انجام این کار پوشش سطحی آب کاهش پیدا می‌کند و به همین ترتیب پشه درون سرکه غرق می‌شود.

منبع: hicare

به اشتراک بگذارید
مبینا قراباغی
مبینا قراباغی

من مبینا هستم؛ دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه خوارزمی. حالا بعد از چند سال تجربه می‌تونم بگم که مهارت رهبری و مشاوره و تخصص‌های متنوع مارکتینگ، سئو ، طراحی سایت، کپی‌رایتینگ و، بازاریابی محتوا و ... دارم. ضمنا این وجه از خودم رو هم شناختم که در عین علاقه به کار تیمی، از تنهایی کارکردن هم لذت می‌برم.
اطرافیانم میگن حس مسئولیت‌پذیری و همدلی بالایی دارم و اگر کاری بهم سپرده شه، تا کاملش نکنم دست برنمی‌دارم.

مقاله‌ها: 28

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *